«International house Tashkent TEDed Club» нинг якуний ва муҳим тадбирлари бўлиб ўтди
2021-йил 15-январ куни Республика ёшлар Иттифоқи Пресс Kлубида «International house Tashkent TEDed Club» нинг якуний ва муҳим тадбирлари бўлиб ўтди, унда лицей ўқувчилари, TED club жамоаси иштирок этди. Конференция миссияси ноёб ғояларни тарқатишдан иборат («ideas worth spreading») маъруза мавзуси ҳар доим турли хил: фан, санъат, дизайн, сиёсат, маданият, бизнес, глобал муаммолар, технология ва ўйин-кулги. Тадбир давомида ёшлар Иттифоқи биносининг зали томошабинлар билан гавжум бўлиб, клуб аъзоларининг чиқишларида катта қизиқиш уйғотди.
Барча маърузачиларнинг бундай ёшлигидан қатъий назар, улар ҳақиқатан ҳам глобал ва жуда жиддий мавзуларга тўхталди ва нафақат инглиз тилини (бутун конференция фақат инглиз тилида бўлиб ўтди) ўзларининг ажойиб билимларини намойиш эта олишди, балки уларнинг мавзусини очиб бериш ва уларнинг вазиятларининг жиддийлигини кўрсата олишди. Тадбирдаги мавзулар турли хил эди: тарихни билиш, тармоқ ва жамиятдаги буллинг, ақлий ва физиологик муаммолар, вақтни бошқариш ва бошқалар. Сўзга чиққанлар томошабинларга ҳар доим ҳам жавоб топиши мумкинлигини ва у ёлғиз эмаслигини жуда яхши тушунишди, чунки энди бу жуда муҳим эшитилиши керак.
– Тадбирга қандай тайёргарлик кўрилганини айтиб беринг.
Тадбирга тайёргарлик 2 ой олдин бошланган, биринчи навбатда номзодлар танлови бўлиб ўтди, шундан сўнг интервю орқали иштирокчилар аниқланди ва лойиҳа устида иш бошланди. Биринчи дарсларда биз жамоат нутқи, оратория санъати нима эканлигини тушуниб олдик ва кейин лойиҳаларимизни тайёрлашни бошладик. Барча иштирокчилар ўз презентатсияларида устида жуда қаттиқ ҳаракат қилишди
– Нутқ мавзусини қандай танладингиз?
Менинг мавзуим-мен ўзимни бошдан кечирган нарса, овқатланиш ратсиони бузилиши. Менинг тажрибамда бир нечта ғояларим бор эди, лекин бу мавзу мен учун энг яқин бўлиб қолмоқда. Мен одамларга айтиб бера оламан ва бу муаммони ҳал қила оламан, ақлий ва жисмоний соғлигимизнинг муҳимлигини кўрсатаман – деди TEDedClub иштирокчиларидан бири Кира Шамсутдинова.
Клубнинг барча 12 нафар иштирокчисининг чиқишидан сўнг «International house Tashkent» академик лицейи директори Алишер Хасанович ва Ўзбекистон ёшлар ишлари агентлиги директори Алишер Саъдуллаев сўзга чиқди. Уларнинг нутқи ёшларга ўз мақсадларига ва тўғри турмуш тарзига эришиш учун кўпроқ туртки берди. Улар иштирокчиларга Huawei Tashkent компаниясидан эсдалик совғалари тақдим этдилар ва Амирсой тоғ – чанғи курортига саёҳат, ТИҚХММИ ректори, профессор Ў. П. Умурзоқов томонидан тақдим этилган энг кутилмаган совға бўлди. Шиоримиз TED миссиясининг «Тарқатишга лойиқ ғоялар»дир.

Состоялось финальное и знаменательное мероприятие «International House Tashkent TEDed Club»
15 января 2021 года на территории Республиканского Союза молодежи Узбекистана, состоялось финальное и знаменательное мероприятие «International House Tashkent TEDed Club», в котором принимали участие учащиеся нашего лицея, команда ted club. Миссия конференции состоит в распространении уникальных идей («ideas worth spreading») Темы лекций всегда разнообразны: наука, искусство, дизайн, политика, культура, бизнес, глобальные проблемы, технологии и развлечения В ходе мероприятия зал здания союза молодёжи был полон зрителей, с восхищением и невероятным интересом смотрящих выступления участников клуба.
Несмотря на столь юный возраст всех спикеров, они затронули по-настоящему глобальные и очень серьезные темы и смогли не только показать свои замечательные знания английского языка(вся конференция проходила исключительно на английском языке), но и очень доступно раскрыть свою тему и показать серьезность их ситуации. Темы на мероприятии были очень разными: важность знания истории, буллинг в сети и в обществе, ментальные и физиологические проблемы, тайм-менеджмент и так далее, но их всех объединяло одно: важность и массовость. Выступающие очень понятно преподнесли зрителям о том, что человек всегда может найти отклик и он не один, ведь сейчас это так важно-быть услышанным.
-Расскажите, как проходила подготовка к мероприятию?
Подготовка к мероприятию началась 2 месяца назад, сначала был отбор кандидатов, после чего через интервью определили участников и началась непосредственно работа над проектом. На первых уроках мы разбирали что такое публичная речь, ораторское искусство, а затем уже стали готовить наши проекты. Все участники очень старались в работе над своими презентациями»
-Как ты выбрала свою тему выступления?
Моя тема-это то что я сама испытала, расстройство пищевого поведения, проще РПП. На своём опыте у меня было несколько идей, но эта тема остаётся для меня наиболее близкой. Это то, что я могу рассказать людям и раскрыть эту проблему, показать важность нашего ментального и физического здоровья. Рассказала одна из участниц TEDClub, Кира Шамсутдинова.
После выступления всех 12 участников клуба, с речью выступили Директор Академического лицея International house Tashkent Алишер Хасанович и директором Агентства по делам молодежи Узбекистана Алишер Саъдуллаев. Их речь дала ещё больше мотивации молодёжи для достижения своих целей и правильного образа жизни. Они вручили участникам памятные подарки от компании Huawei Tashkent и самым неожиданным сюрпризом стала поездка на горнолыжный курорт Amirsoy, который предоставил ректор ТИИИМСХ,профессор У.П.Умурзаков. «Идеи, достойные распространения»- Девиз, выражающий миссию TED.