Суғориладиган ер майдонларда инновацион  технологиялар ёрдамида текислаш ишлари
Институтимиз илмий тадқиқот марказида 20 май куни Ўзбекистон Республикаси инновацион ривожлантириш вазирлиги билан тузилган А-ОТ-2021-32 - сонли шартномага асосан Давлат илмий-техника дастурлари доирасидаги «Ўзбекистоннинг суғориладиган майдонлари учун тупроқ ҳимояловчи қишлоқ хўжалигида энергия-сув-ўғит-экотизимлар тежовчи автоматлаштирилган – ақлли тизимлар» мавзусидаги давлат грантини бажаришнинг навбатдаги ишлари ташкил этилди.
Унда ЭкоГИС маркази раҳбари Алим Пулатов бошчилигида ГИМ кафедраси катта ўқитувчи Атажанов Адилжон, Геодезия ва геоинформатика кадедраси ўқитувчи Исломов Ўткир ва  ёш стажёр ўқитувчилар Б.Мамадалийев ва Холмирзайев Х. қишлоқ хўжалигида суғориладиган ерларини текислаш ишларида замонавий лазерний нивелирдан фойдаланиш ва дала шароитда қўллаш ишлари амалга оширилди.

Создание проекта с использованием лазерного нивелира на орошаемых площадях
Согласно договору А-ОТ-2021-32, составленному 20 мая 2021 года c Министерством инновационного развития Республики Узбекистан, в научно-исследовательском центре института в рамках государственных научно-технических программ была организована очередная работа по реализации государственного гранта «Автоматизированные - интеллектуальные системы, позволяющие экономить энергию, воду, удобрения и экосистемы в сельском хозяйстве, защищая почву на орошаемом участке».
Под руководством руководителя центра ЭкоГИС Алима Пулатова, старший преподаватель кафедры механизации гидромелиоративных работ Атажанов Адилжон, преподаватель кафедры геодезии и геоинформатики Исламов Уткир и стажеры-преподаватели Б.Мамадалиев и Х.Холмирзаев применяли современные лазерные нивелиры и внедряли их в полевых условиях.