Олий таълим “коррупциясиз соҳа”
«Бундан бир аср муқаддам она юртимиз Туркистон ўлкаси тақдири зиёлиларимизнинг ҳаёт-мамот масаласига айланган пайтда буюк маърифатпарвар олим Абдурауф Фитрат “Ҳар бир мамлакатнинг толеси ва тараққиёти ёшларга қандай таълим ва тарбия берилишига ҳар томонлама боғлиқдир”, деган эзгу шиорни ўртага ташлаган эди.
Ўтган оғир ва машаққатли йиллар буюк келажакни ҳар томонлама етук ва юксак малакага эга мутахассис кадрлар тайёрламасдан қуриш мумкин эмаслигини тасдиқлади. Шу боис, мамлакатимизда соғлом ва ҳар қандай иллатлардан холи бўлган таълим-тарбия муҳитини шакллантириш бугун ҳар биримизнинг муҳим ва устувор вазифамиз бўлмоғи лозим. Бу йўлда тўсиқ бўлаётган муаммоларни бартараф этиш, таълим тизими софлиги ва шаффофлигини таъминлаш, айниқса, унинг обрўсига путур етказаётган коррупцияни бартараф этиш кечиктириб бўлмайдиган вазифамиз ҳисобланади.
Маълумки, Шарқда ўқитувчи, устоз ҳамиша донишмандлик, ахлоқий поклик, ҳалоллик рамзи бўлиб келган. Таассуфки, айрим тамагир, таълимга тасодифан кириб қолган, ўз манфаатини халқ манфаатидан устун қўядиган кимсалар туфайли таълим муассасалари халқ назарида маълум даражада обрўсизланди. Илмни ҳар доим ҳамма нарсадан устун қўйиб келган, нопок ишлардан ҳазар қилган, маънавияти ва маданияти юксак бўлган ўзбек халқи учун коррупция мутлақо ярашмайдиган иллатдир.
Айниқса, эндигина ҳаёт йўлларида қадам ташлаётган, беғубор қалби, мусаффо кўзлари-ла ўз келажагига ишонч билан боқиб турган ёш йигит-қизларни коррупция домига тортиш бу – энг мудҳиш жиноят саналади. Шу боис, Ўзбекистонда тараққиётимизнинг янги босқичида бу иллатга қарши курашнинг энг самарали усулларини мужассам этган комплекс ёндашувга Давлатимиз раҳбари томонидан асос солинганини алоҳида эътироф этиш зарур. Айниқса, 2017–2021 йилларда Ўзбекистонни ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси ўзининг туб моҳияти билан айнан коррупцияни таг-томири билан йўқ қилишга қаратилган тарихий ҳужжат бўлди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 27 майдаги “Ўзбекистон Республикасида коррупцияга қарши курашиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонида таълим соҳасини “коррупциясиз соҳа”га айлантириш ғоят долзарб вазифа этиб белгиланди. Фармонга кўра, 2019 йил 1 августдан бошлаб эксперимент тариқасида айнан олий таълим соҳасида “коррупциясиз соҳа” лойиҳасини амалга ошириш белгилаб қўйилганида чуқур маъно бор. Чунки, мамлакатда кечаётган ҳар қандай ислоҳотнинг муваффақияти биринчи навбатда таълимга боғлиқ. Шу боис, Президентимизнинг жорий йил 24 ва 28 май кунлари олий таълим муассасалари раҳбарлари, профессор-ўқитувчилар ва илм-фан соҳаси вакиллари билан бўлган учрашувлари чоғида ўқув даргоҳларида учраб турган тамагирлик билан боғлиқ ҳолатлар чуқур таҳлил қилиниб, бу иллат танқид қилинди. Коррупция таълим-тарбия тизими учун энг катта хавф сифатида эътироф этилди.
Ҳурматли ватандошлар!
Мамлакатимизда барча жабҳаларда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар таълим сифатини тубдан такомиллаштириш, билим масканларининг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, ёшларни олий таълимга кенг жалб қилиш каби ишларда ўзининг ёрқин ифодасини топмоқда. Ҳудудларда янги олий таълим муассасаларининг ташкил этилиши, кадрлар тайёрлашнинг замонавий таълим йўналишлари, мутахассисликлари ҳамда сиртқи ва кечки бўлимларнинг очилиши, олий таълим муассасаларига қабул кўрсаткичларининг оширилиши мазкур йўналишдаги муҳим ислоҳотлар ҳисобланади. Республикамиздаги олий таълим муассасалари сони 77 тадан 110 тага етди, улардан 19 таси хорижий олий таълим муассасаларининг филиаллари. Сўнгги икки йилда 12 та хорижий олий таълим муассасаси филиаллари ташкил этилди (АҚШ – 1, Россия – 5, Жанубий Корея – 3, Латвия – 1, Ҳиндистон – 2).
Биргина 2018/2019 ўқув йилида 20 та олий таълим муассасасида 10 та хорижий давлатнинг етакчи олий таълим муассасалари билан ҳамкорликда 33 та таълим йўналиши ва 14 та мутахассислик бўйича қўшма таълим дастури асосида кадрлар тайёрлаш йўлга қўйилди. Иқтисодиётнинг реал секторларида мавжуд эҳтиёждан келиб чиққан ҳолда жорий ўқув йилидан бошлаб 66 та замонавий таълим йўналиши ва 48 та магистратура мутахассислиги бўйича кадрлар тайёрлаш йўлга қўйилиши фарзандларимиз учун кенг имкониятлар эшигини очмоқда.
Олий таълимга давлат бюджетидан 2018 йилда 875,9 млрд. сўм ажратилган бўлса, 2019 йилда бу кўрсаткич 1 трлн. 288,4 млрд. сўмга етди ёки қарийб 1,5 бараварга кўпайди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 11 июлдаги олий ва ўрта махсус, касб-ҳунар таълими тизимини тубдан такомиллаштириш, соҳада давлат бошқаруви самарадорлигини янада оширишга қаратилган Фармони ва Қарори олий таълим соҳаси учун тарихий воқеа бўлди.
Уларда олий таълим муассасаларини босқичма-босқич ўзини ўзи молиялаштириш тизимига ўтказиш, шунингдек ректорларга талабаларни тўлов-контракт асосида ўқишга қабул қилиш параметрларини белгилаш, янги бакалавриат таълим йўналишлари ва магистратура мутахассисликларини очиш каби ваколатларни бериш назарда тутилган. Бу ўз навбатида олий таълим муассасалари раҳбарларининг мустақиллигини ошириш билан бирга, ректорларга жуда катта масъулият юклайди. Аммо, тан олишимиз керак, гуруч курмаксиз бўлмаганидек, тизимда масъул ходимлар ўртасида коррупция билан боғлиқ ҳолатлар йўқолмаган. Ана шу каби ҳолатларни ҳам бартараф этиб, тизимни коррупциядан холи соҳага айлантиришга қаратилган чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилиб, тақдим этилди.
Муҳтарам профессор-ўқитувчилар!
Дунёдаги энг шарафли касб эгалари саналган азиз устозлар, мураббийлар! Бугун ислоҳотлар ўзининг ҳал қилувчи энг юқори босқичига кўтарилган бир пайтда улуғ боболаримиз – бухорийлар, хоразмийлар, самарқандийлар, насафийлар, термизийлар, фарғонийлар, шошийлардан мерос бўлиб қолган ҳалоллик ва покликни шиор қилиб, фарзандларимизга илм-фан сирларини ўргатишда муносиб авлод бўлайлик!
Муҳтарам Президентимиз бизнинг ишлашимиз, яхши яшашимиз, дунёга чиқишимиз учун чексиз шарт-шароитларни яратиб бермоқда. Бир-биридан муҳташам қилиб қурилаётган замонавий илм-фан даргоҳлари биз ва болаларимиз учундир. Уларга коррупциянинг суваракдек ўрмалаб киришига асло йўл қўймайлик. Ўз билими ва кучига астойдил ишонган фарзандларимизнинг илм сирларини ўрганишлари учун таянч бўлайлик. Бугун олий таълим тизимига жуда катта эътибор кўрсатилаётган бир пайтда ёшларнинг ватанпарвар, юртга садоқатли ва ҳар жиҳатдан баркамол бўлиб вояга етишига таҳдид солаётган коррупцияга қарши биргаликда курашайлик!
Азиз юртдошлар!
Юқоридагилар билан бир қаторда, биз – Ўзбекистон Республикаси олий таълим тизимининг барча раҳбар ва ходимлари “Таълим тўғрисида”ги Қонун ва Ўзбекистонни ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси ижросини самарали таъминлашда олий таълим соҳасидаги ислоҳотларнинг ўта муҳим аҳамиятини ва долзарблигини тўлиқ англаган ҳолда:
биринчидан, олий таълим муассасаларини тажрибали, ҳалол ва пок виждонли, масъулиятли профессор-ўқитувчи ва ходимлардан шакллантириб, уларнинг вазифаларини аниқ белгилаб берамиз;
иккинчидан, абитуриентларнинг олий ўқув юртларига қабул қилиш жараёнига, касбий (ижодий) имтиҳонларни ўтказишга, талабалар билимини баҳолашга ҳамда ўқишини кўчириш ёки қайта тиклашга, ўқишларини бошлаши учун турли хил сунъий тўсиқларга, фуқаролардан ҳар хил ноқонуний тўлов ундирилишига йўл қўйилмаслигига кўмаклашадиган “Жамоатчилик кенгаши”ни ташкил этиб, адолат ва шаффофликни таъминлаймиз;
учинчидан, талабаларнинг ўқишни кўчириш ва қайта тиклаш тўғрисидаги мурожаатларини рад этиш, ортиқча ҳужжатлар талаб қилиш ҳолатларининг олди олинишини, шунингдек, фуқароларнинг аризаларини ўз вақтида кўриб чиқилиши ҳамда ортиқча оворагарчиликларга йўл қўйилмаслигини таъминлаб берамиз;
тўртинчидан, профессор-ўқитувчи ва талаба ўртасидаги бюрократик тўсиқларга йўл қўймаслик чораларини кўриб, уларнинг фаолиятини доимий таҳлил қилиб боришни, баҳолаш мезонларидаги шаффофликни кучайтириб, адолат уларнинг билимини баҳолашда асосий фактор бўлишини белгиловчи чораларни кўрамиз;
бешинчидан, олий таълим муассасаларини молиялаштиришнинг (давлат бюджети, шу жумладан, марказлаштирилган маблағлар ҳисобидан, ўқитишнинг тўлов контракт шакли, ривожлантириш жамғармаси ва грант маблағлари ҳисобидан) амалдаги меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларига риоя қилинишини, харажатлар кўрсаткичларини шакллантириш тартибига амал қилиш ва ички молиявий тафтиш ишларини такомиллаштиришни, ушбу жараёнда коррупцияга оид ҳолатларни ўз вақтида аниқлаш ва бартараф этилишини қатъий назоратга оламиз;
олтинчидан, кадрларни қайта тайёрлаш, уларнинг малакасини ошириш, илмий-тадқиқот ишларини тайёрлаш ва татбиқ этиш, ходимларни ишга қабул қилиш ва лавозимга тайинлаш, таълим муассасаларини мақсадли ўрганиш каби масалалар билан боғлиқ барча ишларда коррупциянинг олдини олиш ва шаффофликни таъминлашга жиддий эътибор қаратамиз;
еттинчидан, тизимда коррупциянинг олдини олиш ва барча жараёнларда шаффофликни таъминлашга қаратилган тарғибот-ташвиқот, тушунтириш ишлари ҳамда маънавий-маърифий ва ташкилий тадбирларни (ўрганишлар, ижтимоий сўровлар, танловлар ва бошқалар) юқори савияга кўтарамиз.
Муҳтарам Президентимиз томонидан ўқишга адолатли йўл билан киришга эришишнинг барча ташкилий-ҳуқуқий жиҳатлари тўла яратиб берилди. Фақат уларга қатъий амал қилиш қолди, холос. Энг тўғри йўл – билим йўли, адолат йўлидир! Адолат эса ўзаро ҳамжиҳатлик ва бирликдадир. Биз, олий таълим тизими раҳбарлари, кўп сонли ректорлар, профессор-ўқитувчилар ва жамоатчилик вакиллари билан биргаликда коррупцияга қарши курашиб, фарзандларимизнинг келажаги ва Ватанимиз тараққиёти йўлида сидқидилдан хизмат қилишга ваъда берамиз», дейилади мурожаатда.

Высшее образование "сфера без коррупции".
Столетие назад, когда судьба нашей Родины, Туркестанского края, стала предметом жизненных интересов интеллигенции, выдающийся ученый-просветитель Абдурауф Фитрат мудро высказал мысль: "Судьба и прогресс каждой страны зависят во всех отношениях от воспитания и обучения молодежи".
Прошедшие нелегкие времена показали, что невозможно построить светлое будущее без подготовки всесторонне развитых высококвалифицированных кадров.
Следовательно, создание здоровой, свободной от всяких социальных пороков образовательной и воспитательной среды в нашей стране должно быть нашей важнейшей приоритетной задачей.
Решение проблем, препятствующих этому, обеспечение чистоты и прозрачности системы образования, в особенности искоренение коррупции, которая портит ее репутацию, являются важной задачей, с выполнением которой дальше нельзя тянуть.
Как известно, учитель на Востоке всегда был символом мудрости, нравственной чистоты и честности. К сожалению, отдельные лица, которые пришли в сферу образования случайно, без какого-либо понятия о ней и поставили свои интересы выше интересов народа, стали причиной подрыва репутации образовательных учреждений.
Для народа Узбекистана, остерегающегося нечистоплотных деяний, обладающего высокой духовностью и культурой, высочайшим уважением к науке, коррупция является абсолютно неприемлемой.
Преступным явлением считается втягивание в коррупцию молодых людей, которые только начинают самостоятельно идти по жизненному пути с чистыми помыслами, уверенностью в своем будущем.
Необходимо отметить, что на новом этапе развития Узбекистана глава нашего государства заложил основу комплексного подхода эффективной борьбы с этим злом. В частности, Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана в 2017-2021 годах стала историческим документом, направленным, по своей сути, в том числе и на искоренение коррупции.
Указ Президента Республики Узбекистан "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы противодействия коррупции в Республике Узбекистан", принятый 27 мая этого года, определяет также важную задачу: как превратить сферу образования в "сферу без коррупции". Особое значение имеет тот факт, что согласно указу с 1 августа 2019 года проект "Сфера без коррупции" будет реализовываться и в сфере высшего образования, поскольку успех любой реформы в стране зависит, прежде всего, от образования. В связи с этим 24 и 28 мая нынешнего года Президент Шавкат Мирзиёев в ходе своих встреч с руководителями высших учебных заведений, профессорами и преподавателями, а также представителями научного сообщества, глубоко проанализировав негативные явления в сфере образования, жестко осудил их и, подчеркнув опасность наносимого вреда, отметил, что коррупция - самая большая угроза и враг номер один для всей системы образования.
Дорогие соотечественники!
Масштабные реформы, проводимые во всех сферах нашей страны, отражаются в кардинальном улучшении качества образования, укреплении материально-технической базы образовательных учреждений, широком вовлечении молодежи в высшее образование.
Создание новых высших учебных заведений в регионах, современных направлений образования и специальностей подготовки кадров, открытие заочных и вечерних отделений, увеличение квот приема в высшие учебные заведения - неполный список важнейших реформ в этой области.
Количество высших учебных заведений в нашей стране выросло с 77 до 110, 19 из них являются филиалами зарубежных высших учебных заведений. За последние два года создано 12 зарубежных высших учебных заведений (США - одно, Россия - пять, Южная Корея - три, Латвия - одно, Индия - два).
Только в 2018/2019 учебном году в 20 высших учебных заведениях совместно с десятью ведущими зарубежными высшими учебными заведениями началась подготовка кадров по 33 направлениям образования и 14 специальностям в рамках совместных учебных программ.
Исходя из потребностей реального сектора экономики, с нынешнего учебного года начнется подготовка кадров по 66 современным направлениям бакалавриата и 48 специальностям магистратуры, предоставляющим широкие возможности для нашего молодого поколения.
Если из Государственного бюджета в 2018 году на высшее образование было выделено 875,9 млрд сумов, то в 2019 году этот показатель достиг 1,2884 трлн сумов, т. е. вырос почти в 1,5 раза.
Историческим событием для сферы высшего образования стали указ и постановление Президента Республики Узбекистан от 11 июля 2019 года, направленные на кардинальное совершенствование системы высшего и среднего специального, профессионального образования, дальнейшее повышение эффективности государственного управления в этой сфере. В них предусматриваются поэтапный перевод высших образовательных учреждений на систему самофинансирования, а также предоставление ректорам таких полномочий, как определение параметров приема студентов на платно-контрактное обучение, открытие новых направлений образования бакалавриата и специальностей магистратуры. Это в свою очередь наряду с повышением самостоятельности руководителей высших учебных заведений возлагает на ректоров огромную ответственность.
Но мы должны признать, что случаи коррупции среди ответственных сотрудников в системе высшего образования не исчезли.
В целях устранения подобных ситуаций и превращения системы в сферу, свободную от коррупции, разработан план мероприятий, направленный на реализацию проекта "Сфера без коррупции" в высшем образовании.
Уважаемые профессора и преподаватели!
Дорогие учителя, наставники, обладатели одной из самых почетных профессий в мире!
Сегодня, когда реформы находятся на высшей стадии их реализации, давайте будем стремиться к добросовестности и чистоте, чтобы гордо продолжить традиции и сохранить наследие наших великих предков - Бухари, Хорезми, Самарканди, Насафи, Термези, Фергани, Шаши - откроем дорогу нашим детям к познанию тайн науки!
Президент республики создает безграничные условия для нашей работы, хорошей жизни, выхода в мир. Современные научные центры, оснащенные один лучше другого, предназначены для нас и наших детей. Мы не должны допустить поползновения коррупции в это благое дело. Поможем нашим детям, поддержим их в непроторенной дороге к тайнам наук, к великим открытиям!
Сегодня, когда уделяется столь пристальное внимание системе высшего образования, мы все вместе должны побороть коррупцию, угрожающую будущему молодежи, становлению ее патриотами, преданными стране!
Наряду с вышеизложенным мы, руководители и сотрудники высшего образования Республики Узбекистан, в полной мере осознавая важность и актуальность реформ в сфере высшего образования, приложим максимум усилий для эффективного обеспечения исполнения Закона "Об образовании", а также Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана:
во-первых, сформируем состав высших учебных заведений из опытных, честных и добросовестных, ответственных профессоров и преподавателей, а также четко определим их задачи;
во-вторых, создадим "Общественный совет", который будет содействовать процессу приема в вузы абитуриентов, проведению профессиональных (творческих) экзаменов, объективной оценке знаний студентов, а также устранению искусственных барьеров и всяких форм незаконных платежей для продолжения обучения граждан путем перевода или восстановления, и тем самым обеспечим прозрачность и справедливость в образовательном процессе;
в-третьих, в процессе перевода и восстановления обучения студентов предотвратим случаи истребования избыточной документации, а также обеспечим своевременное рассмотрение заявлений граждан, не допуская злоупотреблений;
в-четвертых, предпримем меры по недопущению чрезмерных бюрократических барьеров между преподавателями и студентами, постоянным анализом их деятельности, обеспечивая прозрачность критериев оценки, а также меры по установлению справедливости оценки их знаний;
в-пятых, возьмем под строгий контроль соблюдение действующих нормативно-правовых актов финансирования высших образовательных учреждений (в том числе за счет централизованных средств Государственного бюджета, контрактных платежей за обучение, средств Фонда развития и грантов), соблюдение порядка формирования смет расходов и совершенствование работы по внутреннему финансовому контролю, своевременное выявление и устранение в этом процессе коррупционных ситуаций;
в-шестых, уделим серьезное внимание предотвращению коррупции и обеспечению прозрачности в деятельности вузов, связанной с переподготовкой кадров, повышением их квалификации, подготовкой и внедрением результатов научно-исследовательской работы, набором кадров и должностным продвижением, целевым изучением образовательных учреждений;
в-седьмых, усилим разъяснительную работу и проведем организационные мероприятия (исследования, социологические опросы, конкурсы и т. д.), направленные на предотвращение коррупции и обеспечение прозрачности во всех процессах системы.
Президентом республики созданы в полной мере организационно-правовые основы для справедливого поступления в образовательные учреждения, нам остается только строго следовать им. Самый правильный путь - это путь познания, путь справедливости!
Мы, руководители системы высшего образования, многочисленные ректоры совместно с профессорско-преподавательским составом и представителями общественности, обещаем бороться с коррупцией и честно служить во имя будущего наших детей, на благо процветания нашей Родины.