Олий таълим тизимини ривожлантириш бўйича Президентимиз томонидан “Ўзбекистон Республикаси олий таълим тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепциясини тасдиқлаш тўғрисида”ги фармонни имзоладилар. Унга қуйидагилар назарда тутилади:
- олий таълим соҳасида давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш, ҳудудларда давлат ва нодавлат олий таълим муассасалари фаоилаятини ташкил этиш асосида олий таълим билан қамров даражасини 50 фоиздан ошириш, соҳада соғлом рақобат муҳитини яратиш;
- олий таълим муассасаларида ўқув жараёнини босқичма-босқич кредит-модул тизимига ўтказиш;
- халқаро тажрибалардан келиб чиқиб, олий таълимнинг илғор стандартларини жорий этиш, жумладан, ўқув дастурларида назарий билим олишга йўналтирилган таълимдан амалий кўникмаларни шакллантиришга йўналтирилган таълим тизимига босқичма-босқич ўтиш.
Институтимизда ҳам таълим сифатини ошириш бўйича ишлар жадал олиб борилмоқда. Шу жумладан Институтимизнинг 2019 йил 30 сентабрдаги 6-мажлис баёнининг 12-бандига асосан яъни Институтда талабаларни 5+1 ( беш кун институтда ва бир кун ишлаб чиқаришда ) тизими асосида ўқитишни жорий этиш. Шунга мувофиқ 18-октябр куни Институтимизнинг “Электр таъминоти ва қайта тикланувчан энергия манбалари” кафедрасининг 409, 410, 410а ва 411 гуруҳлари кафедра профессор-ўқитувчилари Ш.Музафаров, А.Санбетова, А.Бабаев ва А.Давировлар ҳамроҳлигида “ЎЗЕЛЕКТРТАРМОҚ” Унитар корхонаси 220/110/10 кв Келес подстанциясида амалиёт дарсларини олиб боришди. Талабалар ўзларини қизиқтирган саволларини беришди ва маъсул ҳодим томонидан етарлича жавобларини олишди. Устозлар ҳам корхона ишчилари билан биргаликда ўзларини фикрларини билдирдилар. Талабалар учун дарс жудаям қизиқ ва кўтаринки руҳда ўтди.

Реализация системы 5 + 1 на практике
Президент Республики Узбекистан подписал Указ «Об утверждении Концепции развития высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года». Он включает в себя:
- развитие государственно-частного партнерства в сфере высшего образования, повышение уровня охвата высшим образованием более 50 процентов на основе организации в регионах деятельности государственных и негосударственных высших образовательных учреждений, создания в сфере здоровой конкурентной среды;
- поэтапный перевод учебного процесса высших образовательных учреждений на кредитно-модульную систему;
- внедрение передовых стандартов высшего образования, в частности, поэтапный переход от образования, учебные программы которого направлены на получение теоретических знаний, к системе образования, направленной на формирование практических навыков, исходя из международного опыта.
В институте ведется активная работа по повышению качества образования. В частности, в соответствии с протоколом № 6 пункта 12 от 30 сентября 2019 года в институте вводится обучение студентов по системе 5 + 1 (пять дней в институте и один день на производстве). 8 октября профессорско-преподавательский состав кафедры энергоснабжения и возобновляемые источники энергии Ш.Музафаров, А.Санбетова, А.Бабаев и А.Давиров вместе с группами провели практическое занятие в унитарном предприятии «Узелектртармоқ», расположенном на подстанции Келес 220/110/10 кв.