Кредит-модуль тизими мақсади ва моҳияти
Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан 2019 йилнинг 8 октябрида “Ўзбекистон Республикаси олий таълим тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепциясини тасдиқлаш тўғрисида”ги Фармони имзоланди. Мазкур Фармонда республикамизнинг камида 10 та олий таълим муассасасини халқаро эътироф этилган ташкилотлар Quacquarelli Symonds World University Rankings, Times Нigher Education, Academic Ranking of World Universities рейтингининг биринчи 1000 талик олий таълим муассасалари рўйхатига киритиш, олий таълим муассасаларида ўқув жараёнини босқичма-босқич кредит-модуль тизимига ўтказиш ва бошқа бир қатор вазифалар белгиланди. 2020/2021 ўқув йилида республикамизнинг 35 та олий таълим муассасаларида, жумладан, Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институтида, ўқув жараёни кредит-модуль тизимига ўтказилди.
Жорий йилнинг 23 январь куни институт ўқув-услубий бошқарма бошлиғи Д.Ходжаевнинг институт ҳузуридаги Бишкент қишлоқ хўжалиги техникуми жамоаси билан Ўзбекистон Республикаси Президентининг мазкур Фармони, жумладан, кредит-модуль тизими мақсади ва моҳияти ҳақида онлайн учрашув бўлиб ўтди. Учрашув давомида кредит-модуль тўғрисида тушунчалар, уни республикамизда жорий этишдан мақсад ва бу механизмининг фойдаси бўйича давра суҳбати ўтказилди. Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 6 сентябрдаги “Профессионал таълим тизимини янада такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармони, унда белгиланган “ўрта махсус таълим дастурларини муваффақиятли тамомлаган битирувчилар ўз соҳасига мос бакалавриат таълим йўналишлари бўйича кириш имтиҳонларисиз якка тартибдаги суҳбат орқали олий таълим муассасаларида 2-курсдан ўқишни давом эттириш ҳуқуқига эга бўлиш” тартибига ҳам тўхталиб ўтилди.

Цель и значение кредитно-модульной системы
8 октября 2019 года Президент Республики Узбекистан подписал Указ «Об утверждении Концепции развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года». Этот Указ предусматривает включение не менее 10 высших образовательных учреждений республики в первые 1 000 позиций перечня высших образовательных учреждений в рейтинге международно признанных организаций (Quacquarelli Symonds World University Rankings, Times Нigher Education или Academic Ranking of World Universities), поэтапный перевод учебного процесса высших образовательных учреждений на кредитно-модульную систему ряд других задач. В 2020/2021 учебном году учебный процесс в 35 вузах страны, в том числе в Ташкентском институте инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, переведен на кредитно-модульную систему.
23 января 2021 года состоялась онлайн-встреча начальника учебно-методического отдела института Д. Ходжаева с коллективом Бишкекского сельскохозяйственного колледжа. На встрече был обсужден Указ Президента Республики Узбекистан, цель и значение кредитно-модульной системы. В ходе встречи был организован круглый стол, посвященный концепции кредитного модуля, цели его внедрения в стране и преимуществам этого механизма. Также был рассмотрен Указ Президента Республики Узбекистан от 6 сентября 2019 года «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы профессионального образования». В нем указано, что выпускникам, успешно закончившим средние специальные образовательные программы, предоставляется право продолжения обучения в высших образовательных учреждениях по профильным направлениям образования бакалавриата, начиная со второго курса без сдачи вступительных экзаменов на основе индивидуального собеседования;