Дарё оқизиқлари ҳақида очиқ дарс
2019-йилнинг 24-апрел санасида «Қуруқлик гидрологияси» фанидан «Гидрология ва гидрогеология» кафедраси мудири доцент Назаралиев Дилшод Валижонович раҳбарлигида «Сув хўжалигини ташкил этиш ва бошқариш» факультетининг 106-гуруҳ талабалари учун очиқ дарс ташкил этилди.
Очиқ дарс «Дарё оқизиқлари» мавзусида олиб борилди. Дарс бошлангандан сўнг ўқитувчи Д. Назаралиев мавзу юзасидан тайёрланган тарқатма материалларни талабаларга тарқатиб, янги мавзунинг асосий қисмини очиб бердилар. Сўнгра анъанавий маърузалардан четлашган ҳолда, галдаги мавзу ўқитувчи томонидан ҳаётий мисоллар ҳамда ўхшатишлар ёрдамида қизиқарли тарзда тушунтирилди. Жумладан, ҳозирги кунда юз бераётган Самарқанд, Қашқадарё, Жиззах вилоятларидаги сел, сув тошқин оқимлари мавзуга боғлиқ равишда тушинтириб берди. Қолаверса, дарс давомида юртбошимиз Шавкат Мирзиёевнинг «Ёшларни раҳбарликка тайёрлаш бош мақсадларимиздан биридир!» - деган фикрларига алоҳида тўхталиб ўтилди.
Очиқ дарсни «Сув хўжалигини ташкил этиш ва бошқариш» факультети декани Муқимов Зариф Мажлисович ҳамда «Таълим сифати» бўлими ходими Фаррух Каттақуловлар кузатиб боришди. Якунда эса янги отилган мавзу юзасидан талабалар «БЛИЦ САВОЛЛАР»га жавоб бердилар.
Кузатувчилар дарс сонгида оқитувчи томонидан қолланилган замонавий педтехнологиялар ҳамда инновацион ёндашувларга озларининг ижобий фикрларини билдириб отишди. Биз талабалар ҳам ушбу дарсга пухта тайёргарлик корган устозимизга гуруҳ номидан оз миннатдорчилигимизни билдириб, келгусида бундай мазмундор ОЧИҚ ДАРСлар янада копроқ отказилишини сораб қоламиз.

Открытый урок о речных стоках
24 апреля 2019 года доцент кафедры «Гидрология и гидрогеология» Назаралиев Дилшод Валижонович провел открытое занятие для студентов 106-й группы факультета организации и управления водного хозяйства по предмету «Гидрология суши».
Открытое занятие было проведено на тему «Речные стоки». Д. Назаралиев раздал студентам подготовленный раздаточный материал по теме и раскрыл основное содержание новой темы. Затем, отойдя от традиционной последовательности предъявления материала, объяснил тему с помощью жизненно важных примеров и иллюстраций. В частности, о паводковых водах, селевых потоках, наводнениях, которые происходят сегодня в Самаркандской, Кашкадарьинской и Джизакской областях. Кроме того, на занятии отдельное внимание было уделено выражению главы нашего государства Шавката Мирзиёева о том, что: «Подготовка молодежи к руководству - одна из наших главных целей!».
На открытом занятии присутствовали декан факультета организации и управления водного хозяйства и сотрудник отдела «Контроля качества образования» Фаррух Каттакулов. В конце занятия студенты ответили на «Блиц-вопросы» по новой теме.
Присутствующие на занятии наблюдатели выразили свои творческие пожелания о современных педагогических технологиях и инновационных подходах, которые были использованы преподавателем на занятии.