Aндижонда «Ёшлар форуми Aндижон 2021» фестивали ўтказилди
Жорий йилнинг 20-22 май кунлари Aндижонда «Ёшлар форуми Aндижон 2021» фестивали ўтказилди. Aндижон вилояти ҳокимлиги, вилоят Ёшлар ишлари агентлиги ва Ўзбекистон ёшлар иттифоқи вилоят кенгаши томонидан ташкил этилган форумнинг асосий мақсади вилоят мактаб битирувчилари ҳамда 30 ёшгача бўлган ишсиз ҳамда уюшмаган ёшларнинг бандлигини таъминлаш, уларни ҳунарга ўргатиш бўйича Aндижон тажрибасини кенг оммага тарғиб этиш намоён қилинди.
Фестивалнинг иккинчи куни меҳмонлар Aндижон шаҳридаги ижтимоий-иқтисодиёт ва педагогика коллежи негизидаги ташкил этилган “Aҳолини касб-ҳунарга ўқитиш маркази”га ташриф буюрдилар. Бу ерда имтиёзли кредит олиб фаолиятини йўлга қўйган уюшмаган ёшлар билан, ёш спортчилар томонидан кўргазма ташкил қилинди. Бундан ташқари форум иштирокчилари Aндижон шаҳридаги ИТ-парк фаолияти билан танишиб, бу ерда робототехника бўйича республика мусобақасида иштирок этишди. Форум иштирокчилари ўртасида“Ёшлар форуми” ёшлар ҳаёти видео роликлар танлови ва яна 14 нафар иштирокчилар билан “Кибер спорт” мусобақаси ўтказилди.
Шундан сўнг меҳмонлар Aндижон шаҳрининг Регистон майдонида вилоят халқ таълими бошқармаси томонидан ташкиллаштирилган ярмаркада бўлишди. Унда мактаб битирувчиларини иш билан таъминлаш борасида амалга оширилаётган ишлар таништирилди. Фестивалнинг сўнги куни Aндижон шаҳри марказида форум якунига бағишланган галаконцерт ўтказилди. Унда Aндижон вилояти ҳокими Шуҳратбек Aбдураҳмонов ҳамда бош вазир ўринбосари Беҳзод Мусаев иштирок этди.
Турли соҳаларда ўз иқтидорларини намойиш етаётган ёшлар тақдирланди ва “Aндижон оқшомлари” шоу-концерт дастури намойиш этилди. ТИҚХММИ Қарши филиали Ёшлар иттифоқи бошланғич ташкилотининг фаол аъзоси СХМ йўналиши 2-босқич талабаси Норов Ёрқин ҳам ушбу форумда фаол иштирок этиб қайтди.

В Андижане прошел фестиваль «Молодежный форум Андижан 2021»
20-22 мая 2021 года в Андижане прошел фестиваль «Молодежный форум Андижан 2021», который был организован администрацией Андижанской области, областным агентством по делам молодежи и областным советом Союза молодежи Узбекистана. Основная цель форума - поделиться опытом трудоустройства выпускников школ, безработной молодежи. Также была продемонстрирована работа с общественностью.
На второй день фестиваля гости посетили «Центр профессионального обучения», созданный на базе Андижанского социально-экономического и педагогического колледжа. Участники форума ознакомились с деятельностью IT-парка в Андижане и приняли участие в Республиканских соревнованиях по робототехнике. Среди участников форума был проведен конкурс видеороликов из жизни молодежи «Молодежный форум» и конкурс «Киберспорт».
Затем гости посетили ярмарку, организованную областным управлением народного образования на площади Регистан в Андижане. Была представлена работа по трудоустройству выпускников школ. В последний день фестиваля в центре Андижана прошел гала-концерт, посвященный завершению форума. В нем приняли участие хоким Андижанской области Шухратбек Абдурахманов и заместитель премьер-министра Бехзод Мусаев. Были награждены молодые люди, показавшие свои таланты в различных областях, а также представлена шоу-концертная программа «Вечера Андижана». Активное участие в форуме принял Норов Ёркин, студент 2 курса направления образования «Механизация сельского хозяйства», активный член Союза молодежи Каршинского филиала TИИИМСХ.