Институтимиз ёшлари Ideathon 2021 ғолиби бўлишди
Тошкент шаҳрида Президент Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган бешта ташаббусда акс этган барча йўналишлар - маданият-санъат, спорт, ахборот технологиялари, китобхонлик, тадбиркорликни қамраб олган «Тошкент Беш ташаббус ҳаракати» ёшлар фестивали бўлиб ўтди.
Тадбир жорий йилининг 20-25 май саналарига қадар давом этди. Ушбу фестивал ўзига ёш IT-мутахассисларни Project Х ideaton лойиҳасида жамлади. Дастлаб саралаш босқичида 64 наминантлардан фақатгина 4 лойиҳа финал босқичига қабул қилинди. Ушбу кўрик танловда ёшлар экология, солиқни-сақлаш, ёшларнинг бандлигини таъминлаш ва таълим соҳалари бўйича ўз инновацион лойиҳаларини таклиф этдилар. Ушбу  финал босқичи иштирокчилари ўртасида институтимизнинг магистрантлари Юсупов Муҳаммадсодиқчон, Муталов Алишер, Гуламова Адолат, “ТЖИЧАБ” кефдерасининг ассистент Исмоилов Сарвар ва докторанти Озодов Эзоздан ташкил топган “Defuse-IT” жамоаси ўз лойиҳаси билан иштирок этиб  фахрли 1 ўрини эгаллади ва 20 миллион сўм миқдоридаги пул  мукофотни қўлга киритишди.
“Defuse-IT” лойиҳаси “ТЖИЧАБ” кефдерасининг “А&Б энгинееринг” пилот кафедрасида ишлаб чиқилган бўлиб, махсус сув тозалаш коструксияси ва автоматик масофадан бошқариш тизимини ўз ичига олган. Айтиб ўтишимиз жоизки бизнинг институтимиз жамосининг лойиҳаси Ёшлар ишлари агентлиги директори, сенатор  Алишер Садуллаев томонидан ўзининг Инстаграм саҳифасида алоҳида эътироф этилди.

Молодежь нашего института стала победителями
В Ташкенте прошел молодежный фестиваль «Ташкентское движение пяти инициатив», который охватывает все сферы, отраженные в пяти инициативах, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым - культуру, искусство, спорт, информационные технологии, чтение и предпринимательство.
Мероприятие продлилось до 20-25 мая 2021 года. В рамках мероприятия состоялась интеллектуальная игра «Заковат». Молодые IT-специалисты продемонстрировали свои знания и навыки в идеатоне «Проект X» и Tashkent Cyber Cup-2021. В финальном этапе приняли участие только 4 проекта из 64 номинантов. В этом конкурсе молодые люди представили свои инновационные проекты в области экологии, налогообложения, занятости молодежи и образования. Магистранты нашего института Юсупов Мухаммадсодикжон, Муталов Алишер, Гуламова Адолат, ассистент кафедры автоматизации и управления технологическим процессом и производством Исмоилов Сарвар и докторант Озодов Эзоз приняли участие в фестивале, заняв 1 место и выиграв денежный приз в размере 20 миллионов сумов.