Фан олимпиадасининг 1-босқичи якунланди
Мамлакатимизда мустақиллик йилларида ёшларни маънавий етук ва жисмонан соғлом, ватанпарвар ва фидойи этиб тарбиялаш, уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилди. Мазкур соҳадаги фаолиятни тубдан такомиллаштириш ва янги юксак сифат босқичига кўтариш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Ёшларга оид давлат сиёсати самарадорлигини ошириш ва Ўзбекистон ёшлар иттифоқи фаолиятини қўллаб-қувватлаш тўғрисида»ги фармони қабул қилинди.
Замонавий билим ва кўникмаларга эга, мамлакатнинг муносиб келажаги учун жавобгарликни ўз зиммасига ола биладиган баркамол, мақсадга интилувчан ва серғайрат ёшларни тарбиялаш мамлакатни барқарор ва илдам ривожлантиришнинг энг муҳим шартидир. Сўнгги йилларда ёшларнинг интеллектуал ва ижодий салоҳиятини намоён қилиш, уларнинг фуқаролик жавобгарлигини ва олиб борилаётган ислоҳотларга дахлдорлигини ошириш борасида улкан ишлар амалга оширилди. Ушбу ислоҳотларнинг давоми сифатида «Назарий ва қурилиш механикаси» кафедрасида «Назарий механика»фани бўйича 1-босқич Республика фан олимпиадаси бўлиб ўтди. Республика фан олимпиадаси 1-босқич олимпиадасида институтнинг «Сув хўжалиги ва мелиорация», Қишлоқ хўжалигини механизациялаштириш, Гидротехника қурилиши, Гидромелиорация ишларини механизациялаш бакалавриат йўналишларидан 17 нафар талабалари иштирок этишди. Республика фан олимпиадаси юқори савияда «Низом» талаблари асосида ўтказилди.
Республика фан олимпиадаси 1-босқичида ГТҚ 207- гуруҳ талабаси Каримов А, ГТҚ 203- гуруҳ талабаси Ахатов С, ГТҚ 203- гуруҳ талабаси Махкамов Х, ГТҚ 210- гуруҳ талабаси Душабоев Ш, ГТҚ 210- гуруҳ талабаси Жумабоев Х, ГТҚ 201- гуруҳ талабаси Зокиров И, ГТҚ 201- гуруҳ талабаси Каримов А, ГТҚ 209- гуруҳ талабаси Мирзабеков Ш, ГИМ 201- гуруҳ талабаси Оромов С, ГИМ 201- гуруҳ талабаси Бобобеков Ш, ГИМ 201- гуруҳ талабаси Хожиқурбонов Н, ГИМ 201- гуруҳ талабаси Собиров М, ҚХEА 203- гуруҳ талабаси Хожабергенов Р, ҚХEА 303- гуруҳ талабаси Ф.Элмуродовлар фаол қатнашишди. «Назарий механика»фанидан Республика фан олимпиадаси 1-босқич натижаларига асосан Гидротехника иншоотлари ва насос станцияларидан фойдаланиш бакалавриат таълим йўналиши 2-курс 211-гуруҳ талабаси Курсеитов А (раҳбар: дотс. Ш.О.Худайназаров) 320 балл натижа билан биринчи, Ирригация тизимларида сув энергиясидан фойдаланиш бакалавриат йўналиши 2 курс 210-гуруҳ талабаси Жумабоев Х (раҳбар: дотс. Қ.Хусанов) 287 балл натижа билан 2-ўринни, Ирригация тизимларида сув энергиясидан фойдаланиш бакалавриат йўналиши 2 курс 210-гуруҳ талабаси Душабоев Ш (раҳбар: дотс. Қ.Хусанов) 270 балл билан 3-ўринни эгаллади.

Завершен 1-й этап предметной олимпиады
В годы независимости в нашей стране осуществлена масштабная работа по воспитанию духовно зрелой и физически здоровой молодежи, по воспитанию молодежи в духе патриотизма, уважения национальных традиций и ценностей, формированию духовно развитого и физически здорового поколения, защите прав и интересов молодежи. В целях кардинального улучшения деятельности этой сферы и поднятия её на новый качественный уровень Президент Республики Узбекистан принял Указ «О мерах по повышению эффективности государственной молодежной политики и поддержке деятельности Союза молодежи Узбекистана».
Обучение компетентной, инициативной и энергичной молодежи с современными знаниями и навыками, способной взять на себя ответственность за достойное будущее нашей страны, является важнейшей предпосылкой устойчивого и прогрессивного развития страны. В последние годы была проделана огромная работа, чтобы продемонстрировать интеллектуальный и творческий потенциал молодежи, их гражданскую ответственность и их участие в проводимых реформах. Как продолжение этих реформ на кафедре теоретической и строительной механики был проведен 1-ый этап республиканской предметной олимпиады по предмету «Теоретическая механика». На 1-ом этапе республиканской предметной олимпиады приняли участие 17 студентов следующих направлений бакалавриата: «Водное хозяйство и мелиорация», «Механизация сельского хозяйства», «Гидротехническое строительство» и «Механизация гидромелиоративных работ». Республиканская предметная олимпиада была проведена на высшем уровне в соответствии с требованиями «Положения о проведении республиканских олимпиад, конкурсов и спортивных соревнований».
В первом туре республиканской олимпиады активное участие приняли следующие студенты: Каримов А. – студент 207 группы ГТС, Ахатов С.- студент 203 группы ГТС, Махкамов Х. - студент 203 группы ГТС, Душабоев Ш. - студент 210 группы ГТС, Жумабоев Х. - студент 210 группы ГТС, Зокиров И. - студент 201 группы ГТС, Каримов А. - студент 201 группы ГТС,
Мирзабеков Ш. - студент 209 группы ГТС, Оромов С. - студент 201 группы ГТС, Бобобеков Ш. - студент 201 группы МСХ, Хожиқурбонов Н. - студент 201 группы МСХ, Собиров М. - студент 201 группы МСХ, Хожабергенов Р. - студент 203 группы ЭСиВХ, Элмуродов Ф. - студент 303 группы ЭСиВХ .
По результатам 1-го этапа республиканской предметной олимпиады по предмету «Теоретическая механика» 1-ое место с результатом 320 баллов занял студент 2-курса 211 группы направления «Гидротехнические сооружения и насосные станции» Курсеитов А. (руководитель: доцент Ш.О.Худайназаров), 2-е место с результатом 287 баллов занял студент 2-курса 210 группы направления «Использование энергии воды в ирригационных системах» Жумабоев Х. (руководитель: доцент К.Хусанов), 3-е место с результатом 270 баллов занял студент 2-курса 210 группы направления «Использование энергии воды в ирригационных системах» Душабоев Ш. (руководитель: доцент К.Хусанов).