5+1 тизими бўйича Алишер Навоий кутубхонасига ташриф
“Электротехнологиялар ва электр жиҳозларидан фойдаланиш” кафедраси ассистенти Ш.Юсупов  Президентимиз Шавкат Мирзиёев илгари сурган беш ташаббуснинг тўртинчисига, яъни аҳоли, айниқса, ёшлар маънавиятини юксалтириш, улар ўртасида китобхонликни кенг тарғиб қилиш мақсадида "Қишлоқ ва сув хўжалиги энергия таъминоти" факультети 1 курс талабаларини 2021 йил 27 март куни Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси ташриф буюришди. Талабалар кутубхонадан доимий фойдаланиш учун аъзо бўлишди ва кутубхона мутахассислари тамонидан таништирилиб чиқишди.
Кутубхона 1870 йили май ойида Тошкент оммавий кутубхонаси сифатида очилган. Фондини ташкил қилишга Халқ маорифи вазирлиги, Фанлар Академияси, Оммавий кутубхона, География жамияти, Россия бош штаби ҳамкорлик кўрсатиб, ўз фондларидан адабиётлар совға қилишган. 1870 йил май ойида 2200 томдан (1200 номдаги) ортиқ китоб йиғилиб, кутубхона фондининг асоси яратилган.
2002 йил 12 апрелда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонасини ташкил этиш тўғрисида”ги Қарори қабул қилинди. Ушбу қарорга мувофиқ кутубхонанинг мақоми – миллий ва хорижий адабиётларнинг асосий давлат хазинаси, кутубхонашунослик, библиографияшунослик, китобшунослик соҳасидаги илмий-тадқиқот, методик ишларни олиб борувчи ва мувофиқлаштирувчи илмий марказ этиб белгиланди. Талабалар ўзларини қизиқтирган саволларга кутубхона мутахассислари томонидан кераклича маълумотлар олишди.

Посещение библиотеки Алишера Навои
27 марта 2021 года студенты 1 курса факультета энергоснабжения сельского и водного хозяйства под руководством ассистента кафедры использования электротехнологий и электрооборудования Ш.Юсупова посетили Национальную библиотеку Узбекистана имени Алишера Навои. Студенты стали постоянными членами библиотеки.
Библиотека была основана в 1870 году как Ташкентская публичная библиотека. Содействие в организации фонда библиотеки оказали Министерство народного просвещения, Академия наук, Публичная библиотека, Географическое общество и Главный штаб России, пожертвовавшие дублетные издания из своих книгохранилищ. К маю 1870 года было собрано более 2200 томов (1200 названий), составивших книжное ядро будущей библиотеки.
В апреле 2002 года Кабинет Министров Республики Узбекистан принял Постановление от 12 апреля 2002 г. № 123 «О создании Национальной библиотеки Узбекистана имени Алишера Навои». Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан определило статус библиотеки - главного государственного книгохранилища национальной и зарубежной печати, многофункционального библиотечно-информационного и научно-исследовательского учреждения, методического центра для всех библиотек республики.