Долзарб ва муҳим семинар
Жорий йилнинг 27-март куни ТИҚХММИ Қарши филиали “Қишлоқ хўжалигини механизатсиялаш” факултети ГТИ ва НСФ таълим йўналиши 2-босқич талабаларига таянч институтимизнинг “Гидротехника иншоотлари ва муҳандислик конструксиялари” кафедраси доценти, техника фанлари фалсафа доктори (ПҲД) Қаҳҳоров Ўктам Абдурахимович томонидан “Грунтлар механикаси, замин ва пойдеворлар” фанининг мақсади, вазифалари, лаборатория ишлари ва курс ишини бажариш тартиб қоидалари бўйича семинар ўтказилди.
Ушбу семинар давомида ҳозирги кундаги долзарб ва қизиқарли мавзу бўлган Республикамиздаги грунт тўғонлар танасида грунтларнинг механик, физик ва кимёвий хоссалари, кучланиш-деформатсия ҳолатлари бўйича маълумотлар берилди.

Текущий и важный семинар
27 марта 2021 года доцент кафедры гидротехнических сооружений и инженерных конструкций Каххоров Уктам Абдурахимович провел семинар для студентов 2 курса направления образования «Эксплуатация гидротехнических сооружений и насосных станций» факультета механизации сельского хозяйства Каршинского филиала ТИИИМСХ, посвященный целям и задачам, лабораторным работам и правилам написания курсовой работы по предмету «Механика грунтов, основания и фундаменты». Этот предмет изучает типы грунтов, их механические свойства, виды оснований и фундаментов, методы их расчёта и проектирования.
В ходе семинара была представлена ​​информация о механических, физико-химических свойствах грунтов, напряженно-деформированном состоянии грунтовых плотин в республике, что сегодня является актуальной и интересной темой.