5 - апрель куни институтимизда ёшлар онгу шуурига таъсир этувчи радикализм, миссионерлик, прозелитизмнинг моҳияти борасида талабаларга атрофлича маълумот берилди. Тадбирда Рус Православ черковининг вакили Шковородюк Олег Степанович ҳамда Ўзбекистон халқаро ислом академиясининг профессори, психология фанлари доктори Умаров Баҳриддин Менгбоевичлар иштирок этиб мавзу юзасидан етaрли маълумотлар беришди.
Миссионерлик – бирор динга эътиқод қилувчилар орасида бошқа бир динни тарғиб қилиш йўли билан жамиятда тарафдорлар сонини кўпайтиришни мақсад қилган оқим. Улар шу орқали кишилар ўртасида ўз эътиқодига шубҳа уйғотиб, ишонч ва эътиқодидан воз кечишга олиб келади.
Шунингдек, миссионерликнинг энг юқори чўққиси – прозелитизм бўлиб, бирон-бир динга ишонган кишини ўз динидан мажбуран воз кечиши ва ўзга динни қабул қилишига мажбурлашдир. У ўз моҳиятига кўра миссионерликнинг таркибий қисми ҳисобланади. Буларнинг бари юрт тинчлигини бузиш, инсон ҳаловатини йўқотишга қаратилган ғаразли мақсадлардир. Аслини олганда ҳар қандай соғлом фикрли инсон яхши англайдики, Ислом дини марказида мўътадиллик ғояси ётади ва унга эргашиш инсониятни ҳеч қачон залолатга бошламайди.
Яхшилаб эътибор берсангиз, камера қаршисида ўзини хокисор тутиб, «халқимдан, президентимдан кечирим сўрайман» деб ўтирган ана шу радикалларнинг аксари аввал умуман динни билмаган одамлар. Тарихини эшитсангиз, диний илм оламан деб ёмон «қўлларга» тушиб қолган ёки пул ваъда қилишгани учун шу йўлга кирган бўлади. Мўътадил Исломни қидириб, радикал Исломга йўлиқади. Олтин ўрталик деган тушунчанинг моҳияти катта. Динда ғулув кетмаслик, чуқур кирмаслик зарур. Бу эса ихтилофга сабаб бўлиши мумкинлигидан огоҳлантиришди. Тадбир ниҳоясида талабаларнинг саволларига жавоб берилди.

Корни народностей, не выбирающих национальность
5 апреля студентам института была предоставлена ​​подробная информация о сущности радикализма, миссионерства и прозелитизма, которые влияют на сознание молодежи. В мероприятии приняли участие представители Русской православной церкви Шковородюк Олег Степанович и профессор Международной исламской академии Узбекистана, доктор психологических наук Умаров Бахриддин Менгбоевич.
Миссионерство - одна из форм деятельности религиозных организаций и церквей, имеющая целью обращение инаковерующих и возвращение в лоно церкви отпавших от неё. Фактически миссионерство ставит более широкие задачи, содействуя осуществлению политических целей социальных групп и правительств, на службе у которых миссионеры находятся.
Кроме того, высочайшая вершина миссионерской деятельности - это прозелитизм - действия по обращению человека из одной веры в другую. Прозелитом называют и человека, принявшего новую веру и отказавшегося от своей исторически традиционной или от той, в которой он пребывал. Это смена вероисповедания. Это также деятельность миссионеров по обращению в свою веру людей других вер.
Салафизм - одно из ответвлений в исламе, для которого характерным является призыв ориентироваться на образ жизни и веру ранней мусульманской общины времен первых поколений мусульман (праведных предков). На практике салафизм - это радикальные исламистские организации, куда в большом количестве затягивает людей в состоянии кожно-звукового фанатизма, которых умело направляют на простую, но великую идею джихада, воспламеняющую их сердца и умы. Стекаются туда и люди в состоянии морально-нравственной дегенерации с желанием убивать людей. Немало в рядах исламистов и просто солдат-наемников, которым все равно, на чьей стороне воевать, пока им платят деньги. Однако особый интерес представляют именно те люди, которые сами выбирают примкнуть к радикальным исламистам из идейных соображений, то есть по зову своей души. В конце мероприятия гости ответили на все вопросы студентов.