Радикализм, миссионерлик ва прозелитизм таҳдиди
Бугун "Ер ресурсларини бошқариш" факультетида “Биз радикализм, миссионерлик ва прозелитизмга қаршимиз” мавзусида профессор-ўқитувчилар ва талаба-ёшлар ўртасида давра суҳбати бўлиб ўтди. Ушбу тадбирда Камоллиддин Ориф Буҳорий мачитининг имом мойили Қобулқори Тошпўлатов радикализм, терроризм ва жангари экстремизм мафкураси ҳақида талаба-ёшларга маълумотлар бериб, уларга нафақат бир мамлакат ёки муайян минтақа доирасида кенг тарқалаётгани, балки ушбу жараён миллий чегара билмаслиги ҳақида гапириб ўтди.
Шу билан бирга, айнан шу сабабли МДҲга аъзо давлатлар ҳудудида ҳар қандай кўриниш ва шаклдаги терроризм ва экстремизмга йўл қўймаслик муҳитини шакллантириш, ушбу хавфли таҳдидларнинг пайдо бўлиши ва тарқалишига кўмаклашадиган сабаб шароитларни аниқлаш, ҳамда бартараф этиш учун биргаликда ҳаракат қилиш зарурлигини ва шу билан бирга, Ислом динининг фақат яхшиликни тарғиб қилиши, унда қайд этилган суралар, ҳадислар ҳақида гапириб ўтди.
Диннинг мақсади, асосий омиллари фақат инсонларни яхшиликка чорлаш, ёмон иллатлардан қайтариш экалигини, минг афсуслар бўлсинки, тарихданоқ кўкларга кўтарилган ота-боболаримиздан бизга мерос бўлиб, ўзгармас анъаналар, собит қонун-қоидалар мезонига қурилган Ислом дини ҳозирги кунда икки хил кўринишга маърифий ва радикал деб номланган икки тармоққа ажралганлигини айтиб ўтди. Шунингдек ёшларни бошқа давлатларда кечаётган нохуш воқеалар ҳамда тартибсизликлардан воқиф этиш эмас, балки ўз тинчлигимизнинг қадрига етиш, уни ҳар қандай таҳдидлардан асраб-авайлаш эканлигини, ҳар қандай уруш бегуноҳ аҳолининг қийинчиликлари ва изтироблари билан тугашини, лекин бу каби тартибсизликларга айрим кимсалар бундан фақат моддий манфаат топиш учунгина қўл урадилар. Биз бу тинчликка осонлик билан эришганимиз йўқ шунинг учун энди уни қадрлашимиз, асрашимиз керак ва зарурлигини, Ўзбекистонимизни асраш, унинг тинчлигини барқарорлаштириш эса ёшларнинг қўлида эканлигини тушунтириб ўтди.
Шундан сўнг тадбир сўнгида факультет декани Ш.Нарбаев ҳамда ёшлар билан ишлаш бўйича декан муовини Ҳ.Эшова йиғилган барча талабаларга Ватанимиз тинчлиги ва осойишталигини қадрига етиш, унинг келажаги бўлмиш ёшларни миссионерлик, терроризм, экстремизм каби ёвуз иллатлардан асраб-авайлаш кераклиги тўғрисида қисқача маълумотлар бериб ўтди. Тадбир сўнгида талабалар ўзларининг қизиқтирган саволларига мутахассис орқали жавоблар олишди. Тадбир жуда қизиқарли бўлиб ўтди.

Угроза радикализма, миссионерства и прозелитизма
Сегодня на факультете управления земельными ресурсами между профессорско-преподавательским составом и студентами состоялась беседа «за круглым столом» на тему: «Мы против радикализма, миссионерства и прозелитизма». На этом мероприятии Камолиддин Ориф Бухари, имам мечети Кобилкори Тошпулатов рассказал студентам о радикализме, терроризме и воинствующем экстремизме, отметив, что они распространяются не только на одну страну или территорию, что этот процесс не имеет национальной границы.
Экстремизм - приверженность отдельных лиц, групп, организаций к крайним, радикальным взглядам, позициям и мерам в общественной деятельности. Терроризм рассматривается как крайняя форма проявления экстремизма. Терроризм - сложное социально-политическое и криминальное явление, обусловленное внутренними и внешними противоречиями общественного развития. Терроризм представляет угрозу для жизненно важных интересов личности, общества и государства, одну из наиболее опасных разновидностей политического экстремизма в глобальном и региональном масштабах.
Основная цель религии - побуждать людей быть хорошими, избегать вредных привычек, унаследованных, к сожалению, от наших предков, от постоянно расширяющихся традиций и уставных правил. Важно не только знать о неприятных инцидентах и ​​беспорядках в других странах, но и ценить наш мир, защищать его от любых угроз, так как любая война заканчивается страданиями невинных людей. Нам нелегко было достичь мира и стабильности, поэтому мы должны сохранять и беречь мир, заботиться о нем.
Затем декан факультета Ш.Нарбаев и заместитель декана по работе с молодежью Х. Эшова предоставили студентам краткую информацию о миссионерстве, терроризме и экстремизме, что необходимо высоко ценить мир и спокойствие нашей страны. В конце мероприятия студенты получили ответы на все интересующие их вопросы. Мероприятие было очень интересным.