Китоб совға қилиш анъанага айланди
Мамлакатимизда навқирон авлоднинг китобхонлик маданиятини юксалтириб, уларнинг илм-фан сирларини чуқур эгаллашига, китоб билан дўст тутиниб, маънавий соғлом вояга етишига катта эътибор қаратилмоқда.
Барчамизга маълум, жорий йилнинг 19 март куни Президентимиз Ш.Мирзиёев раислигида бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида ёшлар маънавиятини юксалтириш, уларнинг бўш вақтини мазмунли ташкил этиш мақсадида китоб мутолаасига қизиқишини ошириш масаласи кенг муҳокама қилинган эди. Йиғилишда Президентимиз ҳар бир раҳбар ўз шахсий кутубхонасидан ўзи таълим олган мактаб кутубхонасига китоблар совға қилса, бундай эзгу ташаббус китобхонликни ривожлантиришга хизмат қилиши, фарзандларимиз тарбиясига ижобий таъсир кўрсатишини таъкидлаган эди.
Президентимизнинг ушбу ташаббусини қўллаб-қувватлаган ҳолда жорий йилнинг 2 апрель куни "Гидромелиорация" факультети декани А. Фатхуллоев ўзи таҳсил олган Тошкент вилояти, Бўстонлиқ туманидаги 44-сонли умумтаълим мактабига китоблар совға қилди. Дарҳақиқат, китоб — инсоннинг эркин фикрлаши, дунёқарашининг кенгайиши, ақлан етук бўлиши, маънавий дунёсининг ривожланишида асосий ўринни эгаллайди. Китоб ўқиган инсоннинг ақли чархланиб, маънавияти бойиб, етуклик сари илдамлайверади.

Дарение книги стало традицией
В нашей стране большое внимание уделяется формированию у подрастающего поколения с раннего детства любви к книге, повышению культуры чтения, что имеет огромное значение для роста духовно-интеллектуального потенциала, расширения мировоззрения молодого поколения, воспитания гармонично развитых личностей в духе любви и преданности Родине.
Мы все знаем, что 19 марта этого года под председательством нашего Президента Ш.Мирзиёева была проведена видеоконференция, на которой обсуждались вопросы повышения интереса молодежи к чтению книг с целью повышения их духовности и осмысленной организации свободного времени. На встрече Президент отметил тот факт, что, если каждый руководитель подарит книги из своей личной библиотеки в библиотеку школы, где он обучался, то такая инициатива будет способствовать развитию чтения и окажет положительное влияние на воспитание наших детей.
Поддерживая инициативу Президента Республики Узбекистан, декан факультета гидромелиорации А. Фаткуллоев подарил книги общеобразовательной школе № 44 Бустанлыкского района Ташкентской области, где он обучался. Действительно, книга занимает главное место в развитии свободного мышления человека, расширения его мировоззрения, зрелости, а также в развитии духовного мира человека.