Ватан ҳимоясига отланган талабалар
Жорий йилнинг 7 июлида, якшанба куни, Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаштириш муҳандислари институти ҳарбий тайёргарлик ўқув бўлинмасида таҳсил олаётган талабаларни ҳарбий қасамёдга келтириш тадбири бўлиб ўтди. Тадбир ҳарбий тайёргарлик ўқув бўлинмаси бошлиғи подполковник Рафик Зильевич Минлишевнинг институт ректори, иқтисод фанлари доктори, профессор Умурзаков Ўктам Пардаевичга ахборот бериши билан бошланди. Тадбирда талабаларнинг ота-оналари, Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлар фахрийлари, институт профессор-ўқитувчилари иштирок этдилар.
Ҳарбий қасамёд қабул қилганларни подполковник Рафик Зильевич Минлишев, профессор Умурзаков Ўктам Пардаевич, барча талабалар ота-оналари номидан Ғайрат Темиров, талабалар номидан Азиз Абдиевлар қизғин муборакбод этдилар.
Саф майдони бўйлаб талабаларнинг тантанали ўтишлари, Ўзбекистон Республикаси Миллий Гвардиясидан ташриф буюрган катта лейтенант Камол Зоиров бошчилигидаги байроқдор гуруҳ, катта лейтенант Жавлонбек Мансуров бошчилигидаги фахрий қоровул батальони шахсий таркибининг кўргазмали чиқишлари, капитан Рамиль Асфандияров бошчилигидаги алоҳида намунали ҳарбий кўргазмали оркестрнинг чиқишлари тадбирга юқори кайфият бағишлади.
Тадбир якунида, институт ректори томонидан 2018/2019 ўқув йилида Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институтида таҳсил олаётган талабалардан заҳирадаги ва резервдаги офицерларни тайёрлашда эришган ютуқлари, ёш авлодни тарбиялашдаги ҳиссалари, ўз мажбуриятларини виждонан бажарганлиги, намунали интизоми, ўқиши ҳамда хулқи билан бошқаларга ўрнак бўлганлиги учун ҳамда «ҳарбий қасамёд» қабул қилиш куни муносабати билан бир гуруҳ талабалар, профессор ўқитувчилар муносиб рағбатлантирилди.
Талабаларни ҳарбий қасамёдга келтиришдаги ташкилий ишларга амалий ёрдам кўрсатган Ўзбекистон Республикаси миллий гвардияси бўлинмалари масъулларига ҳамда ҳарбий тайёргарлик ўқув бўлинмасида ўқув жараёнини доимий равишда оммавий ахборот воситалари орқали ёритиб боришда фаол иштирок этган, Республика Мудофаа вазирлиги Ватанпарвар бирлашган таҳририяти ходимларига институт ректорининг ташаккурномалари топширилди. Тақдирлаш маросимидан кейин, ҳарбий қасамёд қабул қилган талабалар ва уларнинг ота - оналарига Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги марказий ашула ва рақс ансамблининг концерт дастури намойиш этилди.
Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти ҳарбий кафедраси катта ўқитувчиси Эргашев Хайдар Икрамович ахбороти

К защите Родины готовы
7 июля 2019 года в военно-учебном подразделении Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства состоялась церемония принятия присяги. Мероприятие началось с выступлений начальника военно-учебного отдела подполковника Рафика Зильевича Минлишева и ректора института, доктора экономических наук, профессора Умурзакова Уктама Пардаевича. В мероприятии приняли участие родители студентов, ветераны Вооруженных Сил Республики Узбекистан, профессорско-преподавательский состав института.
Подполковник Рафик Зильевич Минлишев, профессор Умурзаков Уктам Пардаевич, Гайрат Темиров от имени всех родителей студентов и Азиз Абдиев от имени студентов поздравили тех, кто принял военную присягу.
Торжественное прохождение шеренги студентов по площади, знамённая группа под руководством старшего лейтенанта Национальной гвардии Республики Узбекистан Камола Зоирова, показательное выступление личного состава батальона Почетного караула под руководством старшего лейтенанта Национальной гвардии Республики Узбекистан Жавлонбека Мансурова, образцовое военное выступление оркестра под руководством капитана Рамиля Асфандиярова придало мероприятию торжественный характер.
В конце мероприятия ректор института наградил группу студентов, профессорско-преподавательский состав за достижения в подготовке офицеров запаса, их вклад в воспитание подрастающего поколения, добросовестное исполнение своих обязанностей, примерное поведение, учебу, за то, что они являются примерами для других.
Ответственным отделениям Национальной гвардии Республики Узбекистан, оказавшим практическую помощь в организации военной присяги, сотрудникам, принимавшим активное участие в освещении в СМИ учебного процесса в военно-учебном подразделении, сотрудникам объединенной редакционной коллегии Министерства обороны Республики Узбекистан были вручены почетные грамоты. После церемонии награждения студентам, принявшим военную присягу, и их родителям была представлена концертная программа Центрального ансамбля песни и танца Министерства обороны Республики Узбекистан.
Информация старшего преподавателя Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства Эргашева Хайдара Икрамовича.