«Scopus Award-2018» тақдирлаш маросими бўлиб ўтди
Илм қиймати ва олимлик рутбасини баланд қўйган халқ доимо юксаклик сари интилади. Чунки, олимона синчковлик ва оқилона назар, одилона ва холисона баҳо доимо жамият ривожига ўзининг салмоқли ҳиссасини қўшгани ҳолда, катта аҳамият касб этади. Жорий йилнинг 23 ноябрь санасида, Scopus статискаси бўйича самарали фаолият юритаётган Ўзбекистонлик олимларни тақдирлашга бағишланган 1-илмий форум бўлиб ўтди. Форум Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда Нидерландиянинг Elsevier компанияси ўртасида тузилган “Илм-фан - 2020” лойиҳаси доирасида ташкиллаштирилди. Тадбирда QS, Times Higher Education каби дунёнинг етакчи рейтинг агентликлари директорлари, Elsevier компанияси раҳбарлари, хорижлик мутахассислар ҳамда олий таълим муассасалари ректорлари иштирок этишди.
«Scopus Award-2018» тақдирлаш маросимида йил давомида илмий-тадқиқот фаолияти билан шуғулланган ўзбекистонлик олимлар ўртасида тўққизта номинация бўйича ғолиблар аниқланди. Таъкидлаш жоизки, Институтимиз мазкур тадбир натижаларига кўра 2 та номинацияга лойиқ деб топилди. Тақдирлаш натижалари қуйидаги йўсинда бўлди.
1. “Researcher of the Year” («Йил олими») номинацияси – Дилшод Тўлаганов (Тошкент шаҳридаги Турин политехника университети), Темурбек Усмонов, Бобомурод Аҳмедов (Ўзбекистон Фанлар академияси);
2. “High Performance award” (Энг сермаҳсул ОТМ) номинацияси – Ўзбекистон Миллий университети;
3. “Outstanding Research Impact Award” (Тадқиқотларда эришган улкан натижаси учун) номинацияси – Ўзбекистон Фанлар академияси;
4. “Growth of the Year” (Йилнинг энг муваффаққиятга эришган ОТМ) номинацияси – Тошкент педиатрия тиббиёт институти;
5. “Breakthrough of the Year” (Йил кашфиёти) номинацияси – Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти;
6. “Library of the Year” (Йил кутубхонаси) номинацияси – Самарқанд давлат университети;
7. “Contribution to Science” (Илм ривожига қўшган ҳиссаси учун) номинацияси – Тошкент давлат иқтисодиёт университети;
8. “Энг ёш олим” номинацияси – Мираббос Хўжамбердиев;
9. “Women in Science” (Йил олимаси) номинацияси – Шахло Турдиқулова.
Тақдирлаш маросимида олтита фан йўналишларида ҳам энг фаол олимлар аниқланди. Жумладан, институтимизда фаолият юритиб келаётган ЭкоГАТ маркази раҳбари, техника фанлари номзоди, доцент Пулатов Алим Салимович “Қишлоқ хўжалиги фанларида энг фаол олим” номинацияси бўйича тақдирланди. Ҳозирги кунда, олимнинг 10га яқин илмий мақолалари Scopus илмий-техник маълумотлар базасида мавжуд бўлиб, h-индекс 3 га тенг. Бугунги кунда, муаллифнинг илмий ишлари бутун дунё бўйлаб катта қизиқиш билан ўқиб келинмоқда ҳамда уларга иқтибосликлар бериб борилмоқда.

Состоялась церемония награждения «Scopus Award-2018»
Люди, которые ценят науку и понимают ееценность, стремятся к самой высокой высоте. Потому что осторожный и рациональный взгляд, справедливая и объективная оценка ученого всегда играет важную роль, вносит значительный вклад в развитие общества, дает справедливую и объективную оценку. 23 ноября текущего года прошел 1-й научный форум, посвященный награждению узбекских ученых, успешно работающих в статистике Scopus. Форум был организован Министерством высшего и среднего специального образования и Нидерландской компанией Elsevier в рамках проекта «Наука - 2020». В мероприятии приняли участие руководители ведущих рейтинговых агентств, таких как QS, Times Higher Education, руководители компании Elsevier, иностранные специалисты и ректоры высших учебных заведений.
На церемонии награждения были объявлены победители по девяти номинациям среди узбекских ученых, которые занимались научно- исследовательской деятельностью в течение года. Следует отметить, что по результатам мероприятия нашему институту были присуждены две номинации. Итогом решения было следующее:
1. по номинации «Researcher of the Year» («Номинант года») – Дилшод Тулаганов (Туринский политехнический университет в Ташкенте), Темурбек Усмонов, Бобомурод Ахмедов (Академия наук Узбекистана);
2. по номинации «High Performance award» (Премия высокого качества) –
Национальный университет Узбекистана;
3. по номинации «Outstanding Research Impact Award»(«Премия за выдающиеся достижения в области научных исследований») - Академия наук Узбекистана;
4. по номинации «GrowthoftheYear» («Самый успешный ОТМ года») –Ташкентский педиатрический медицинский институт;
5. по номинации «Breakthrough of the Year»(«Прорыв года») - Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства;
6. по номинации «Library of the Year» («Библиотека года») - Самаркандский государственный университет;
7. по номинации «ContributiontoScience»(«За вклад в развитие науки») - Ташкентский государственный экономический университет;
8. по номинации «Самый молодой ученый» – Хужамбердиев Мираббос;
9. по номинации «Women in Science» («Женщины в науке») - Турдикулова Шахло..
На церемонии награждения наиболее активные ученые были определены по шести направлениям. В частности, Пулатов Алим Салимович – кандидат технических наук, доцент, руководитель Центра ЭкоГАТ выиграл номинацию «Самый активный ученый в области сельскохозяйственных наук». В настоящее время около 10 научных его статей доступны в научно-технической базе данных Scopus, h-index которых равен 3. Сегодня научные работы автора с большим интересом читаются во всем мире.