Музейлар - тарих кўзгуси
Музейлар - тарихнинг сирли хилқатларини ўзида мужассам этган ҳолда халқлар маданиятини, қадриятларини тараннум этувчи маскан ва давлатларни бир-бирларига яқинлаштирувчи кўприк ҳисобланади. Шу билан бирга халқнинг маънавий дунёсини бойитиш, ёш авлодни Ватанга муҳаббат ва садоқат руҳида тарбиялашда ҳам музейларнинг ўрни беқиёс. Шу сабабли ЮНЕСКО томонидан 1977 йилда 18 май - Халқаро музейлар куни сифатида эълон қилинган.
Ушбу кун муносабати билан “Гидромелиорация” факультети СХМ таълим йўналиши 104-гуруҳ талабалари гуруҳ мураббийи, доцент С.Буриев бошчилигида ЎзР ФА Темурийлар тарихи давлат музейига ташриф буюришди. Талабалар ташриф давомида Амир Темур ва темурийлар даврига оид қўлёзма асарлар, турли давлатлар ҳукмдорлари билан олиб борилган ёзишмалар, тангалар, сопол ва мис буюмлар, меъморий безак қопламалари, китоблар, этнографик буюмлар, юртимиз рассомлари асарлари каби нодир экспонатлар билан танишдилар.

Музеи - это чудеса истории
Музеи - это мосты, объединяющие культуру, традиции и ценности народов. В то же время музеи играют важную роль в обогащении духовного мира людей, воспитании подрастающего поколения в духе любви и преданности Родине. Музеи ведут большую научно-просветительную и образовательно-воспитательную работу. Ежегодно 18 мая музейные работники всего мира отмечают свой профессиональный праздник - Международный день музеев. С 1978 года Международный день музеев стал отмечаться более чем в 150 странах.
В связи с этим днем студенты 104 группы направления водного хозяйства и мелиорации факультета гидромелиорации под руководством куратора группы, доцента С.Буриева посетили Государственный музей истории Темуридов Академии наук Республики Узбекистан.
В ходе визита студенты ознакомились с редкими экспонатами эпохи Амира Темура и Темуридов, перепиской с различными государственными деятелями, монетами, изделиями из керамики и меди, книгами, этнографическими работами, работами художников нашей страны.