Umumtaʼlim maktab yosh oʼqtuvchilari taʼtilni hamkorlikda samarali oʼtkazmoqda
Oʼzbekiston Respublikasi Oliy va oʼrta maxsus taʼlim vazirligining 2020-yil 2-dekabrdagi “Umumtaʼlim maktablarida taʼlim sifati va oʼqituvchilarning kasbiy mahoratini oshirish va metodik qoʼllab-quvvatlash uchun respublikaning barcha oliy taʼlim muassasalariga biriktirilgan maktablar toʼgʼrisidagi 87-08-664 –sonli xatida koʼrsatilgan vazifalarni amalga oshirish maqsadida, maktablarda oʼquv jarayoni va oʼquv uslubiy faoliyatni modernizatsiyalash hamda darslarni pedagogik texnologiyalar asosida tashkil qilish yuzasidan “Umumtaʼlim muassasalari yosh pedagog kadrlari uchun taʼlim jarayoniga ilgʼor pedagogik va axborot kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish”boʼyicha “Professional taʼlim va jismoniy madaniyat” kafedra qoshida faoliyat koʼrsatayotgan “Pedagogik mahorat maktabi”kursiga jalb etildi. Institutimiz tomonidan Toshkent shahar va Toshkent viloyati halq taʼlimi boʼlimlari tomonidan ikki tomonlama hamkorlik MEMORАNDUM i imzolangan. Bu borada biriktirilgan 10 ta Toshkent shahar Yunusobod tumanidagi 12,58,150,271 va 274 - maktablar va Toshkent viloyati Oʼrta Chirchiq tumanidagi 41,51,55,56 va 64-maktablardan 5 nafardan 50 nafar yosh oʼqituvchilar onlayn asosida oʼz malakalarini oshirishmoqda.
Malaka oshirish jarayoniga institutning salohiyatli professor - oʼqituvchilari: professor Z. Ismailova, professr v.b. Ximmataliev, pedagogika fanlari doktori R. Choriev, dotsent R. Jumaniyazov, dotsent M. Xoshimova, dotsent v.b. D. Muqumova, katta oʼqituvchi p.f.n. D. Mustafaevalar jalb qilingan. Ular tomonidan ZOOM platformasi asosida “Hozirgi zamon oʼqituvchilariga qoʼyilgan talablar”, ”Oʼqituvchining innovatsion faoliyati”, “Darslarni pedagogik texnologiyalar asosida tashkil etish metodikasi”, “Oʼqituvchining nutq madaniyati, kommunikativ kompetentligi”, “Fanlar boʼyicha Ochiq darslarni tashkil etish metodikasi”, “Oʼqituvchilarning pedagogik kompetentligi” kabi mavzularda maʼruza darslarini olib bormoqdalar. Bilamizki, bunday hamkorlik natijalari ertangi kun yosh oʼqituvchilarga kelgusidagi pedagogik faoliyatlari uchun dasturamal boʼladi.

Молодые учителя общеобразовательных школ эффективно проводят каникулы
В целях выполнения задач, изложенных в письме Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан от 2 декабря 2020 года № 87-08-664 «Повышение качества образования и профессионального мастерства, методического обеспечения преподавателей, организации занятий на основе педагогических технологий», при кафедре профессиональное образование и физическая культура организован учебный курс «Школа педагогического мастерства». Подписан МЕМОРАНДУМ о двустороннем сотрудничестве между отделами народного образования города Ташкента и Ташкентской области. В связи с этим 50 молодых учителей из 5 школ Юнусабадского района Ташкента (школы 12, 58, 150, 271, 274) и Урта-Чирчикского района Ташкентской области (школы 41, 51, 55, 56, 64) повышают свою квалификацию в режиме онлайн.
В процесс повышения квалификации привлечены квалифицированный профессорско-преподавательский состав института: профессор З. Исмаилова, и.о.профессора Химматалиев, доктор педагогических наук Р. Чориев, доцент Р. Джуманиязов, доцент М. Хошимова, и.о.доцента Д. Мукумова, старший преподаватель, к.п.н. Д. Мустафаева. Они проводят занятия на платформе ZOOM на темы «Требования к современным учителям», «Инновационная деятельность учителя», «Методика организации занятий на основе педагогических технологий», «Культура речи педагога, коммуникативная компетентность», «Методика организации открытых занятий по предметам», «Педагогическая компетентность преподавателя».