Ҳуқуқий саводхонлик тадбири
Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёев раҳбарлигида 2019 йил 27 декабрь куни ўтказилган мамлакат ёшлари билан учрашувда ёшларга оид давлат сиёсатини янги босқичга олиб чиқишга қаратилган топшириқлар ижросини таъминлаш мақсадида 2020 йил 31 январь куни "Гидромелиоратив ишларни механизациялаш" факультети талаба-ёшларининг ижтимоий-сиёсий фаоллиги ва ҳуқуқий саводхонлигини оширишга қаратилган тарғибот тадбири ташкил этилди.
Тадбирда сўз олган факультет декани Б.Норов, ҳамда "Гуманитар фанлар" кафедраси доценти Г.Худойбердиевалар Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёев раҳбарлигида 2019 йил 27 декабрь куни ўтказилган мамлакат ёшлари билан учрашувдаги маърузалари ва 2020 йил 24 январдаги “Олий Мажлис Сенатига Мурожаатномаси” дан келиб чиқадиган вазифалар, уларнинг мазмун-моҳияти, ҳуқуқий онг ва ҳуқуқий маданият тушунчалари, республикамизда таълим соҳасида олиб борилаётган ислоҳотлар тўғрисида сўз юритдилар.
Хулоса ўрнида айтганда, ёшларнинг ҳуқуқий онги ва маданиятини юксалтириш, сиёсий фаоллиги ва фуқаролик масъулиятини оширишга бугуннинг энг муҳим вазифаларидан бири сифатида қаратилаётган экан, ҳуқуқий саводхонликни оширишга қаратилган тадбирларда ҳаммамиз бирдек фаол иштирок этишимиз керак. Зеро, Президентимиз таъбири билан айтганда, онги, тафаккури, эътиқоди мустаҳкам бўлган, ўз мустақил фикри билан яшаётган одамни чалғитиб ҳам, кимлардир хоҳлаган томонга оғдириб ҳам бўлмайди.

Мероприятие по правовой грамотности
В целях обеспечения исполнения поручений, связанных с переходом на качественный уровень государственной молодежной политики, затронутый 27 декабря 2019 года на встрече Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева с молодежью нашей страны 31 января 2020 года на факультете механизации гидромелиоративных работ проведено мероприятие, направленное на повышение общественно-политической активности и правовой грамотности студентов факультета.
На мероприятии декан факультета Б. Норов и доцент кафедры гуманитарных наук Г. Худойбердиева рассказали о задачах, исходящих из выступления Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева на встрече с молодежью страны 27 декабря 2019 года, а также из Послания Олий Мажлису 24 января 2020 года. Кроме этого они остановились на их содержании, говорили о правовом сознании и правовой культуре, остановились на реформах, проводимых в нашей стране.
Повышение правового сознания и правовой культуры молодежи, активизация ее политической активности и гражданской ответственности является первостепенной нашей задачей. Поэтому мы должны организовывать мероприятия на высоком уровне и активно принимать участие в них. Ведь человека с сильными убеждениями, самостоятельным мышлением невозможно сбить с правильного пути, невозможно ввести его в заблуждение.