Муқобил энeргия манбаларининг истиқболлари
Мамлакатимизда электр истеъмоли ҳар йили ортиб бормоқда. 2000 - йилда бир оиланинг ойлик истеъмоли 114 кВт/соатни ташкил қилган бўлса, ҳозирга келиб бу кўрсатгич 175 кВт/соатни ташкил этмоқда. Айни вақтда электр энергиясининг муқобил манбаларини жорий этишни жадаллаштириш юртумизнинг долзарб вазифаларидан бири ҳисобланиб келмоқда. Шу сабабли илмий марказлар бир неча йиллардан буён муқобил электр энергиясидан фойдаланиш учун замонавий технологияларни жорий этиш мақсадида юртимиз энергетика соҳасини ўрганишмоқда. Келажакда юртимизда энергетик, экологик, иқтисодий хавфсизликни таъминлашда ҳамда энергетика соҳасини барқарор ривожлантириш учун қайта тикланадиган энергия манбаларидан фойдаланиш, шак-шубҳасиз зарурдир. Келгуси авлодлар учун табиий бойликларни сақлаб қолиш ва экологияни муҳофаза қилишнинг зарурий шарти қайта тикланадиган ва муқобил энергия манбаларини ўзлаштириш ҳисобланади.
Сўнгги йилларда республикамизнинг иқтисодий ва ижтимоий соҳалардаги электр энергиясини тежашни таъминлаш бўйича кенг кўламли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда, жумладан қайта тикланадиган энергия манбаларини ривожлантириш ва Республика энергия самарадорлигини ошириш бўйича ҳукуматнинг асосий қарорларидан бири, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2015 - йил 5 - майдаги     ПҚ-2343-сонли қарори билан тасдиқланган “Энергия тежовчи технологиялар ва тизимларни жорий этиш бўйича чора-тадбирлар дастури” тўғрисидаги қарор билан тасдиқланган “2017-2019 йилларда қайта тикланувчи энергетикани янада ривожлантирш, иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳада энергия самарадорлигини  ошириш чора-тадбирлар дастури тўғрисида”ги фармони ҳисобланади.
Қайта тикланувчан энергия манбалари, замонавий қурилмалари ҳақида талабаларга янги маълумотлар бериш бўйича Институтимизнинг профессор-ўқитувчилари чуқур изланишлар  олиб бормоқдалар. Шулар жумласидан “Электр таъминоти ва қайта тикланувчан энергия манбалари”  кафедрасининг бир қатор профессор-ўқитувчилари кафедра мудири Д.Б.Қодиров бошчилигида А.И.Анарбаев, А.Қ.Давировлар қайта тикланувчан энергетика жиҳозлари ишлаб чиқарадиган ташкилотлар билан ҳамкорлик ишларини олиб бордилар ҳамда шу соха вакиллари билан назарий ва амалий билимларини алмашинишди. Ҳамкор ташкилотлар томонидан кафедранинг келгуси ишларига ривож тилаб ва қайта тикланувчан энергия манбалари бўйича етук мутахасисларни етиштириб чиқаришимизга ишониб қолишларини билдирган ҳолда  кафедра учун ўзларининг ташкилотлари томонидан ишлаб чиқилган энергетика жиҳозларини тақдим этишди.
“ Электр таъминоти ва қайта тикланувчан энергия манбалари “ кафедраси ассистенти Алишер Давиров ахбороти

Перспективы альтернативных источников энергии
Потребление электроэнергии в нашей стране увеличивается с каждым годом. Если в 2000 году ежемесячное потребление одной семьи составляло 114 кВтч, то сейчас оно увеличилось до 175 кВтч. В настоящее время ускоренное внедрение альтернативных источников электроэнергии является одной из приоритетных задач нашей страны. Именно поэтому исследовательские центры уже несколько лет изучают энергетический сектор страны, чтобы внедрить современные технологии использования альтернативной энергии. Использование возобновляемых источников энергии в будущем необходимо для обеспечения энергетической, экологической и экономической безопасности в стране и для устойчивого развития энергетического сектора. Необходимым условием сохранения природных ресурсов и охраны окружающей среды для будущих поколений является развитие возобновляемых и альтернативных источников энергии.
В последние годы в отрасли экономики и социальной сфере страны реализуются масштабные меры по энергосбережению. Основным правительственным решением по развитию возобновляемых источников энергии и повышению энергоэффективности в Республике Узбекистан является Постановление Президента Республики Узбекистан «О Программе мер по дальнейшему развитию возобновляемой энергетики, повышению энергоэффективности в отраслях экономики и социальной сфере на 2017 - 2021 годы» и в этом решении отмечено, что в соответствии с Программой мер по сокращению энергоемкости, внедрению энергосберегающих технологий и систем в отраслях экономики и социальной сфере на 2015 - 2019 годы, одобренной Постановлением Президента Республики Узбекистан от 5 мая 2015 года № ПП-2343, в республике в последние годы реализуется широкий комплекс мер по обеспечению энергосбережения в отраслях экономики и социальной сфере.
Профессорско-преподавательский состав института проводит научные исследования, чтобы предоставить студентам новую информацию о возобновляемых источниках энергии и современных средствах. Среди них: преподаватели кафедры энергоснабжения и возобновляемых источников энергии А.И.Анарбаев, А.К.Давиров под руководством заведующего кафедрой Д.Б.Кодирова сотрудничают с организациями, производящими оборудование для возобновляемых источников энергии, а также делятся с представителями этой отрасли теоретическими и практическими знаниями. Партнерские организации предоставили кафедре энергетическое оборудование, разработанное их организацией, пожелали кафедре дальнейшего развития и успехов в подготовке передовых специалистов по возобновляемым источникам энергии.