Мазмунли дам – ўқишга ҳамдам
Бугунги кунда олий таълим тизимида ёшлар тарбиясини яхшилаш, маънавий-марифий билимларини юксалтириш, талабаларни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш, олий таълим муассасаларининг талабалар турар жойларидаги ижтимоий-маънавий муҳит барқарорлиги таъминлаш, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 5 муҳим ташаббуси доирасида ҳам ёшларни бўш вақтини мазмунли ўтказиш юзасидан кўплаб ишлар амалга оширилмоқда.
Шу жумладан, Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти Талабалар турар жойида яшовчи талабаларни дам олиш кунларини мазмунли ўтказиш мақсадида Тошкент шаҳрининг диққатига сазовор жойларига саёҳатлар ташкил этилмоқда. Талабалар турар жойида яшовчи талабаларнинг хоҳиш-истакларини инобатга олган ҳолда, 2020-йил 1-Март куни Зангиота зиёратгоҳи ва Ўзбекистон тарихи музейига саёҳат амалга оширилди. Талабалар турар жойининг барча талабалари, Ёшлар иттифоқи бошланғич ташкилоти ва Талабалар турар жойи кенгаши раиси номидан ректоримиз профессор Умурзаков Ўктам Пардаевич, Ёшлар билан ишлаш бўйича проректор Чориев Рузимурод Кунгратович ҳамда институт раҳбариятига 3-Талабалар турар жойларида яратиб берилган барча шарт-шароитлар, дам олиш кунларини мазмунли ўтказилиши бўйича ташкил этилган мана шундай саёҳатлар ва кўрсатилаётган юқори эътибор учун ўз миннатдорчилигимизни билдирамиз.

Хороший отдых помогает в учебе
Сегодня в системе высшего образования необходимо улучшить систему воспитания молодежи, расширить ее духовно-нравственные знания, воспитывать студентов в духе патриотизма, обеспечивать стабильность социальной и духовной среды в студенческих общежитиях высших учебных заведениях. Глава нашего государства выдвинул пять важных инициатив по организации социальной, духовно-просветительской работы по новой системе. В рамках 5 важнейших инициатив проводится большая работа по повышению духовности молодёжи и организации её содержательного досуга.
В частности, Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства организует экскурсии по достопримечательностям города для студентов, проживающих в студенческом общежитии. С учетом пожеланий студентов, проживающих в студенческом общежитии, 1 марта 2020 года была организована поездка в мавзолей Зангиата и Музей истории Узбекистана. От имени всех студентов, Первичной организации союза молодежи и председателя Студенческого совета выражаем благодарность ректору, профессору Умурзакову Уктаму Пардаевичу, проректору по работе с молодежью Чориеву Рузимуроду Кунгратовичу за организацию мероприятий.