CONMECHYDRO-2021 халқаро илмий конференция фаолиятини бошлади
2021 йил 01 апрелда Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари иниституда “Ўзбекистон-Россия таълим форуми доирасида имзоланган келишувларни бажариш бўйича амалий чора-тадбирлар режаси (“Йўл харитаси”)га мувофиқ Буюк Пётр номидаги Санкт-Петербург политехника университети, Тошкент давлат транспорт университети, Қарши муҳандислик-иқтисодиёт институти, Қозоғистон-Немис Унверситети ва “Гидропроект” АЖ билан ҳамкорликда ташкил этилган “Қурилиш механикаси, гидравлика ва сув ресурслари муҳандислиги-Construction Mechanics, Hydraulics and Water Resources Engineering” (CONMECHYDRO-2021) халқаро илмий конференциянинг ялпи мажлиси ўтказилди.
Мажлисни Халқаро илмий конференциянинг ташкилий қўмитаси ва Ўзбекистон Республикаси Олий таълим кенгаши раиси, Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари иниститути ректори, иқтисод фанлари доктори, профессор Ў.П.Умурзаков табрик сўзи билан очди ва конференция фаолиятига муваффақият тилади.
Мажлисда Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазири А.Ҳ.Тошкулов, Ўзбекистон республикаси сув хўжалиги вазирининг ўринбосари А.А.Мирзаев, Буюк Пётр номидаги Санкт Петербург политехника университети профессори, Н.И.Ватин, Қарши иқтисодиёт ва муҳандислик институти ректори, профессор О.Ш.Бозоров, Козоғистон-Немис университетининг халқаро ҳамкорлик бўйича проректори Б.Я.Павлетта, Қарши магистрал каналидан фойдаланиш бошқармаси бошлиғи, Олий Мажлис Сенати аъзоси И.У.Қурбонов ўзларининг табрик сўзлари билан иштирок этишди.
Табрик сўзларидан сўнг, Япония муҳандислик университети профессори Акиюки Кавасаки, Миллий тадқиқотлар Москва давлат қурилиш университети кафедраси мудири, профессор Д.В.Козлов, Полшанинг Вроцлав фан ва технологиялар университети профессори Ярослав Рибак, Венгрияда рус тилида сўзлашадиган ёзувчилар халқаро федерацияси президенти, Интерпрессфаст нашриётининг бош муҳаррири, экспресс-инфо ахборот агентлигининг Венгрия ва Марказий Европа мамлакатларидаги махсус мухбири, т.ф.д., профессор О.Е.Воловик каби етакчи олимларнинг маърузалари тингланди.

Cтартовала Международная научная конференция CONMECHYDRO-2021
В соответствии с Планом практических мероприятий по реализации соглашений, подписанных 1 апреля 2021 года в Ташкентском институте инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства в рамках Узбекско-российского образовательного форума («Дорожная карта») совместно с Санкт-Петербургским политехническим университетом, Ташкентским государственным транспортным университетом, Каршинским инженерно-экономическим институтом, Казахстанско-Немецким университетом и АО «Гидропроект»ом 1 апреля 2021 года стартовала Международная научная конференция «Строительная механика, гидравлика и инженерия водных ресурсов (CONMECHYDRO 2021)».
Конференцию открыл Председатель Организационного комитета Международной научной конференции и председатель Республиканского совета высшего образования Республики Узбекистан, ректор Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, доктор экономических наук, профессор У.П. Умурзаков, который пожелал успехов всем участникам конференции.
На конференции со своими докладами выступили Министр высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан А.Х. Тошкулов, заместитель министра водного хозяйства Республики Узбекистан А.А. Мирзаев, профессор Санкт-Петербургского политехнического университета им. Петра Великого Н.И.Ватин, ректор Каршинского института экономики и инженерии, профессор О.Ш.Бозоров, проректор по международному сотрудничеству Казахстанско-германского университета Б.Я.Павлетта, начальник управления эксплуатации Каршинского магистрального канала, член Сената Олий Мажлиса И.У. Курбанов.