Ҳамкорликдаги натижалар ҳар иккала томон учун ҳам манфаатли бўлибгина қолмай, балки соҳа ривожини таъминлашда муҳим аҳамият касб этади. Шунинг учун илмий ва амалий йўналишдаги ўзаро ҳамкорликнинг самараси ва натижалари моҳиятлидир. Шу нуқтаи назардан олганда, Россия федерациясининг Жанубий федерал университетининг делегацияси расмий ташрифи эътиборга моликдир.
2-3 апрель кунлари институтимизга ташриф буюрган делегацияда Жанубий федерал университет таркибидаги Ер тўғрисидаги Институт директори Кузнецов Андрей Николаевич, Таълим ва илмий инновацион лойиҳалар департаменти бошлиқ ўринбосари Цицуашвили Рубен Артуровичларнинг бўлиши айниқса, қувонарлидир.
Жанубий федерал университети халқаро рейтинг QS TopUniversities’да 531-ўринда, Россиянинг миллий рейтингида эса биринчи ўнталикда жой олган бўлиб, кўплаб соҳаларда, жумладан, гидрогеология, гидрогеология, ердан фойдаланиш йўналишларда малакали мутахассислар етиштириш бўйича мамлакатда етакчилик қилади.
Проректор Баҳодир Суюнович Мирзаев меҳмонларга даставвал, институт ҳақида умумий йўсинда маълумот бериб ўтдилар. Сўнгра делегация билан кенг қамровли музокаралар бошлаб юборилди. Шунингдек, уларга институтнинг барча факультет лабораториялари ва илмий салоҳияти ҳам намойиш этилди. Мулоқот жараёнида делегация вакиллари билан келажакдаги ҳамкорлик бўйича келишиб олинди.
Ташриф буюрувчиларни Тошкент бўйлаб диққатга сазовор жойларга ҳам олиб борилиши ҳам меҳмонларда илиқ таассурот қолдирди.

Требование науки - требование Родины
Результаты сотрудничества полезны не только для обеих сторон, но и играют важную роль в обеспечении развития отрасли. Поэтому результаты и эффективность сотрудничества в научных и практических направлениях являются основополагающими. В связи с этим стоит упомянуть об официальном визите делегации Российского Южного федерального университета.
Особенно приятно было увидеть в числе делегации, посетившей наш институт 2-3 апреля, директора Института наук о Земле при Южном федеральном университете Кузнецова Андрея Николаевича и заместителя заведующего кафедрой образовательных и научно-инновационных проектов Цицуашвили Рубена Артуровича.
Южный федеральный университет занимает 531-е место в рейтинге лучших университетов QS и входит в топ-10 лучших в национальном рейтинге России, включая гидрологию, гидрогеологию и землепользование.
Проректор по учебной работе Мирзаев Баходир Суюнович предоставил гостям подробную информацию об институте. Затем начались масштабные переговоры с делегацией. Также им были продемонстрированы все лаборатории и научный потенциал факультетов. В ходе переговоров делегация договорилась о дальнейшем сотрудничестве.