Қўшма ўқув марказ тантанали очилди
Тажрибали, билимли ва салоҳиятли мутахассис доимо юрт эътиборида бўлиши тайин. Шу боис ҳаммасини кадрлар ҳал этади деган фикр бежиз эмас. Бу жамиятнинг ижтимоий асосларига, мамлакат тараққиётига дахлдор масаладир. Халқ хўжалигининг барча жабҳаларида ўзининг илмий-назарий ва амалий кўникмасига эга бўлган кадр доимо зарур бўлиши ойнадек равшан....
Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти қишлоқ ва сув хўжалиги учун мутахассислар тайёрлаш бўйича Ўзбекистонда ва Марказий Осиёда энг йирик таълим муассасаларидан бири ҳисобланади. Ишлаб чиқариш, жумладан, қишлоқ хўжалиги ҳам доимо замонавий техника ва технологиялар асосида ривожланиб боради.
Ҳозирда Ўзбекистонда ҳам қишлоқ хўжалигига замонавий техника ва технологиялар кенг жорий этилмоқда. Бу ўз навбатида мазкур техника ва технологиялар билан ишлай оладиган муҳандис-кадрлар тайёрлашни талаб этади. Бу борада бизга нафақат АҚШда, балки бутун дунёда ўз илғор технологиялари ва замонавий техникалари билан таниқли бўлган John Deere компанияси ҳамкорлик қўлини чўзди. John Deere компаниясининг Ўзбекистондаги расмий дилери “Landtech” қўшма корхонаси билан меморандум имзоланиб, бу мақсадга эришиш йўлида амалий ишлар бошланди. Шунинг натижаси ўлароқ, жорий йилнинг 6 сентябрь куни Институтимиз В-ўқув биносида компаниянинг ўқув маркази ва техникаларга бой павильони фойдаланишга топширилди.
Бу тадбирда, ректор проф. Ўктам Пардаевич Умурзаков, проректорлар Баҳодир Суюнович Мирзаев, Тохиржон Зокирович Султанов, Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазири – Иномжон Уришевич Мажидов, “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ раиси – Нодир Собирович Атаджанов, АҚШнинг Ўзбекистондаги элчисининг иқтисодий масалалар бўйича ўринбосари –Эрик Салцман, John Deere компанияси CISEG GROUP раҳбари –Жейсон Хант, John Deere компаниясининг Ўзбекистондаги расмий дилери “Landtech” қўшма корхонаси техник директори – Neal Kinsey ва бошқалар иштирок этишди.

Торжественно открыт объединенный учебный центр
Опытные, знающие и квалифицированные специалисты всегда в центре внимания. Не зря говорят – кадры решают все. Кадры сегодня - это наше завтра. Это вопрос социальной основы общества, развития страны. Понятно, что всегда нужны кадры с научными, теоретическими и практическими навыками во всех сферах народного хозяйства.
Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства является одним из крупнейших учебных заведений в Узбекистане и Центральной Азии для подготовки специалистов в области сельского хозяйства и водного хозяйства. Производство, включая сельское хозяйство, постоянно развивается с использованием современной техники и технологий.
Современная техника и технологии широко внедряются в Узбекистане. Это, в свою очередь, требует подготовки инженеров, которые могут работать с этой техникой и технологиями. В связи с этим компания John Deere, известная своими передовыми технологиями и современной техникой не только в США, но и во всем мире, расширила наше партнерство. Официальный дилер John Deere в Узбекистане подписал меморандум с Landtech, который начал свою практическую работу по достижению этой цели. В результате 6 сентября 2019 года в здании учебного корпуса «В» нашего института был введен в эксплуатацию учебный центр компании и павильон, богатый техникой.
В данном мероприятии приняли участие ректор профессор Уктам Пардаевич Умурзаков, проректоры Баходир Суюнович Мирзаев, Тохиржон Зокирович Султанов, министр высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан - Иномжон Уришевич Мажидов, председатель правления АО "Узагротехсаноатолдинг" - Нодир Собирович Отажанов, заместитель главы отдела по политическим и экономическим вопросам - Эрик Зальцман, руководитель «Ciseg. Group» компании John Deere - Джейсон Хант, официальный дилер компании John Deere в Узбекистане, технический директор ИП ООО «Landtech» - Нил Кинси и другие.