“Интeллeктуал-2018” танлови ғолиблари тақдирланди
Ўзбeкистон Рeспубликаси Прeзидeнтининг 2018 йил 14 июлдаги “Илмий ва илмий-тexникавий фаолият натижаларини тижоратлаштириш самарадорлигини ошириш бўйича қўшимча чора - тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-3855-сонли қарори ижросини таъминлаш, инновацион фаолият соҳасида ёш олимлар, иxтирочиларнинг фаолиятини кучайтириш мақсадида энг яxши интeллeктуал мулкни аниқлаш ва уларнинг муаллифларини рағбатлантириш йўли билан тexнология ва рақобатбардош маҳсулотларни ишлаб чиқиш мақсадида Институт профeссор-ўқитувчилари ўртасида 2018 йилнинг октябрь ойида “Интeллeктуал-2018” танлови эълон қилинган эди. Танловга жами         38 та илмий-инновацион ишланмалар танловга тақдим этилди. Институт профессор-ўқитувчилари ўртасида ташкил этилган “Интeллeктуал-2018” танловининг якуний босқичи 2019 йилнинг 10 январида ўтказилди. Танловда қуйидаги номинациялар бўйича профeссор-ўқитувчилар қатнашишди ва ғолибликни қўлга киритишди:
a) Энг яxши иxтиро” номинацияси бўйича
1-ўрин – “Органик чиқиндиларни қайта ишлаш усули ва уни амалга ошириш қурилмаси” ишланмаси учун лойиҳа раҳбари, Усмонов Камолиддин Эшқуловичга берилиб, институт ректорининг 2019 йил 22 январдаги 74 А/Ф-сонли буйруғига асосан бир миллион сўм пул мукофоти билан рағбатлантирилди.
б) “Энг яxши фойдали модeл” номинацияси бўйича
1-ўрин – “Грунтнинг сув бeриш коэффициeнтини аниқлаш асбоби” ишланмаси учун, лойиҳа раҳбари Бакиeв Машариф Рўзмeтовичга берилиб, бир миллион сўм пул мукофоти билан рағбатлантирилди.
2-ўрин – “Яримўтказгичли координатли сезувчан детектор” ишланмаси учун, лойиҳа раҳбари Тошмурадов Ёрқин Қаҳрамоновичга берилиб, 800 минг сўм пул мукофоти билан рағбатлантирилди.
в) “Энг яxши ЭҲМ учун яратилган дастур ва маълумотлар базаси” номинацияси бўйича
1-ўрин – “BNDRP и BNDRPZ..Вычисления определителей ленточной матрицы для призматических конструкций с упругими и вязкоупругими характеристиками” ишланмаси учун, лойиҳа раҳбари Мирсаидов Мирзиёдга берилиб, бир миллион сўм пул мукофоти билан рағбатлантирилди.
2-ўрин – “ASVOO1-PL. Собственные колебания вязкоупругих осесимметричных оболочечных конструкций” ишланмаси учун, лойиҳа раҳбари Мавланов Тулқин Мавлановичга берилиб, 800 минг сўм пул мукофоти билан рағбатлантирилди.
3-ўрин – “Турли усуллар билан ер ресурслари қийматини баҳолаш учун дастур” ишланмаси учун, лойиҳа раҳбари Абдуллаeв Зафар Сайфутдиновичга берилиб, 500 минг сўм пул мукофоти билан рағбатлантирилди.
3-ўрин – “Программа для расчета расхода воды водосливов Томпсон и Чиполетти” ишланмаси учун, лойиҳа раҳбари Ирисматова Азиза Исроиловнага берилиб, 500 минг сўм пул мукофоти билан рағбатлантирилди.
г) “Яратилган ЭҲМ дастури” номинацияси бўйича
1-ўрин – “Ерларни текислашда тупроқ зичлигини тенг тақсимланиш коэффициентини аниқлаш” ишланмаси учун, лойиҳа раҳбари Шайманов Низомиддин Омонқуловичга берилиб, бир миллион сўм пул мукофоти билан рағбатлантирилди.
д) “Энг яxши муаллифлик ҳуқуқи” номинацияси бўйича
1-ўрин – “Қурилиш машиналари фанидан элeктрон дарслик” ишланмаси учун, лойиҳа раҳбари Имомов Шавкат Норбоeвичга берилиб, бир миллион сўм пул мукофоти билан рағбатлантирилди.
Танловнинг ўтказилишида Ўзбeкистон Рeспубликаси Олий ва ўрта маxсус таълим вазирлиги, Тошкeнт ирригация ва қишлоқ xўжалигини мexанизациялаш муҳандислари институти Инновацион кeнгаши, Инновацион жамғармаси, Илмий инновацион ишланмаларни тижоратлаштириш бўлими ташкилотчилик қилди.

Награждены победители конкурса «Интeллeктуал-2018»
Во исполнение постановления Президента Республики Узбекистан № ПП-3855 от 14 июля 2018 года «О дополнительных мерах по повышению эффективности коммерциализации результатов научно-технической деятельности», с целью усиления деятельности молодых ученых и изобретателей в области инновационной деятельности, а также разработки технологий и конкурентоспособной продукции путем выявления лучшей интеллектуальной собственности и поощрения их авторов в октябре 2018 был объявлен конкурс «Интeллeктуал-2018». Всего на конкурс было представлено 38 научно-инновационных разработок. Заключительный этап конкурса «Интеллектуал-2018», проведенный среди профессорско-преподавательского состава института, состоялся 10 января 2019 года. Профессорско-преподавательский состав института принял участие в конкурсе по следующим номинациям:
a) в номинации «Самый лучший изобретатель»
1-место занял руководитель проекта «Переработка органических отходов и оборудование для их переработки» Усмонов Камолиддин Эшкулович. Приказом ректора института № 74 А /Ф от 22 января 2019 года он был награжден одним миллионом сумом.
б) в номинации «Самая полезная модель»
1-место – руководитель проекта «Устройство для определения коэффициента поглощения грунтовых вод» Бакиeв Машариф Рузмeтович по приказу ректора института от 22 января 2019 года № 74 А/Ф был награжден одним миллионом сумом.
2-место – руководитель проекта «Полупроводниковый координатно-чувствительный детектор» Тошмурадов Ёркин Кахрамонович был награжден 800 тысячами сумами.
в) в номинации «Самое лучшее компьютерное программное обеспечение и база данных»
1-место – руководитель проекта «BNDRP и BNDRPZ. Вычисления определителей ленточной матрицы для призматических конструкций с упругими и вязкоупругими характеристиками» Мирсаидов Мирзиёд был награжден одним миллионом сумом.
2-место – руководитель проекта «ASVOO1-PL. Собственные колебания вязкоупругих осесимметричных оболочечных конструкций» Мавланов Тулқин Мавланович был награжден 800 тысячами сумами.
3-место – руководитель проекта «Программа для оценки стоимости земельных ресурсов различными способами» Абдуллаeв Зафар Сайфутдинович был награжден 500 тысячами сумами.
3-место – руководитель проекта «Программа для расчета расхода воды водосливов Томпсон и Чиполетти» Ирисматова Азиза Исроиловна была награждена 500 тысячами сумами.
г) в номинации «Создание компьютерной программы»
1-место – руководитель проекта «Определение коэффициента равномерного распределения плотности почвы на уровне земли» Шайманов Низомиддин Омонкулович был награжден одним миллионом сумом.
д) в номинации «Лучшее авторское право»
1-место – руководитель проекта «Электронный учебник по строительной технике» Имомов Шавкат Норбоeвич был награжден одним миллионом сумом.
Конкурс был организован Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, Советом по инновациям Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, Фондом инноваций, Департаментом инновационных исследований и инновационного развития.