“Темур тузуклари билимдони” танловининг республика босқичида
Адолат ва ҳақиқат тарозибони бўлиш соҳибқирон Амир Темурнинг номини оламга ёйгани, унинг ҳарб илмида донг қозонганини биламиз. Унинг ҳаёти ва ҳарбий фаолияти билан боғлиқ жуда кўп маълумотларни билишга интилиш ҳам тарихимизга меҳр ҳисси билан боғлиқ. Шундай экан, ўтказиладиган танловларда ана шу жиҳатларга эътибор қилиниши ҳам мақсадга мувофиқ.
Ўзбекистон ёшлар иттифоқи Марказий Кенгашида “Темур тузуклари билимдони” танловининг республика босқичи ўтказилди. Унда танловнинг ҳудудий босқичларида ғолибликни қўлга киритган, Амир Темурнинг шоҳ асари бўлган “Темур тузуклари” китобини синчковлик билан ўқиган ва уққан 14 нафар ёш ҳарбий хизматчи ўзаро мусобақага киришишди. Мазкур босқичда қатнашчилар “Амир Темур ва бугунги замон”, “Амир Темурнинг ҳарбий сабоқлари” ҳамда “Амир Темур ўгитлари билимдони” каби шартлар юзасидан қизғин баҳс олиб боришди.
Ушбу танлов бир нечта нуфузли ташкилотлар томонидан ташкил этилди. Натижаларга кўра “Темур тузуклари билимдони” танловининг республика босқичида мутлақ ғолибликни Тошкент шаҳридан Ички ишлар вазирлиги академияси курсанти Лочинбек Ҳамроқулов қўлга киритди. Фавқулодда вазиятлар вазирлиги Жиззах вилоят Ёнғин хавфсизлиги бошқармаси ходими катта лейтенант Фаррухжон Абдурахмонов 2-ўринни эгаллаган бўлса, 3-ўринга Тошкент вилоятидан Миллий гвардияга қарашли ҳарбий қисм ҳарбий хизматчиси оддий аскар Содиқ Отабоев сазовор бўлди. Танловда ҳар бир иштирокчи соҳибқирон Амир Темур ўгитларини пухта ўзлаштирганлиги, ҳарбий сабоқларини чуқур англаганлигини берилган жавоблар орқали кўрсатишди.
Ғолиблар ва совриндорлар диплом, сертификат ҳамда эсдалик совғалари билан тақдирланди. “Темур тузуклари билимдони” деган эътирофга сазовор бўлиш нафақат қувонч, фахр бағишлайди. Бу ўз навбатида касбига бўлган масъулиятини ҳам янада оширади.
Энг муҳими, ушбу танловнинг холисона ва одиллик билан ўтказилишида ҳакамлар ҳайъатининг раиси сифатида институтимизнинг “Гуманитар фанлар” кафедраси мудири т.ф.д,  профессор Шоҳистахон Ўлжаева ва мазкур кафедранинг ўқитувчиси Шермуҳаммад Эрназаровларнинг роли катта бўлганини таъкидлаш ўринлидир.

Республиканский этап конкурса «Знаток уложений Темура»
Известно, что стремление к справедливости и правде распространило на весь мир имя знаменитого Амира Темура, нам также хорошо известны его знания в военном искусстве. Желание узнать много о его жизни и военной деятельности также связано с нашей любовью к нашей истории. Поэтому при проведении конкурсов целесообразно обращать внимание на эту сторону исторического аспекта жизни и деятельности великого военного стратега.
Центральный совет Союза молодежи Узбекистана провел республиканский этап конкурса «Знаток уложений Темура». Четырнадцать молодых военнослужащих, победивших на региональных этапах конкурса, приняли участие на его завершающем этапе. На этом этапе участники активно обсуждали такие вопросы, как «Амир Темур и современность», «Военные уроки Амира Темура» и «Знаток мудрых наставлений Амира Темура».
Этот конкурс был организован несколькими авторитетными организациями. В итоге победителем республиканского этапа конкурса «Знатоки уложений Темура» стал курсант Академии МВД города Ташкента Лочинбек Хамракулов. Старший лейтенант Фаррухжон Абдурахманов из Джизакского пожарного управления МЧС занял 2 место, а Садык Атабаев, военнослужащий Национальной гвардии из Ташкентской области, занял 3 место. Своими ответами каждый из участников показал свои глубокие знания по уложениям Темура, по его военному искусству.
Победители и призеры были награждены дипломами, грамотами и памятными подарками. Быть признанным «Рыцарем спутников Темура» - это не только источник радости и гордости. Это еще больше повысит их ответственность за профессию.
Важно отметить, что в проведении конкурса приняли активное участие в качестве председателя жюри заведующий кафедры гуманитарных науки, доктор философских наук, профессор Шохистахон Улжаева и преподаватель этой кафедры Шермухаммад Эрназаров.