Англияда чоп этиладиган “QS Global Education News” номли нуфузли журналда илк бор Ўзбекистон олий таълим муассасаси тўғрисида мақола чоп этилди
Quacquarelli Symonds (QS) халқаро рейтинг агентлигининг QS-GEN (Global Education News) хабарномасининг 1-сонида “TIIAME only Uzbek institution represented in QS EECA rankings (TIQXMMI - QS EECA reytingidan joy olgan O‘zbekistonning yagona instituti)” сарлавҳаси остида Тошкент ирригация ва қишлоқхўжалигини механизациялаш мухандислари институти (ТИҚХММИ) эришаётган натижалар тўғрисида мақолани чоп этилиши Ўзбекистон ОТМлари учун юксак эътироф бўлди. Мана иккинчи йилдирки ТИҚХММИ дунё университетлари рейтингларини баҳоловчи халқаро рейтинг агентликлари эътирофида. 2019 йилда эришилган юқори натижа Ўзбек ОТМлари тарихида Quacquarelli Symonds (QS) халқаро рейтинг агентлигининг Ривожлараётган Европа ва Марказий Осиё давлатлари рейтингида 301-350 ўринда қайд этилиши бўлди. Аввал мазкур натижа QS нинг 2020 йилги йиллик ҳисоботи (Yearbook) да ҳам акс этган эди.
Мақолада, ТИҚХММИнинг QS EECA рейтингидаги иштироки, рейтингда 301-350 ўринда қайд этилиши тўғрисида, институтда ёшларга яратилган глобал стандартлар асосидаги юқори сифатли таълим, илмий ҳамда академик ишлар олиб бориш учун тўлиқ жиҳозланган лабараториялар ёшларни интеллектуал қобилиятларини рўёбга чиқариб, уларнинг келажакда ўз соҳаларинг профессионаллари бўлиб етишишлари учун яратилган шароитлар тўғрисида гап кетар экан, институт ректори, Республика олий таълим кенгашининг раиси Умурзаков Ўктам Пардаевичнинг “пандемия шароитита таълим беришни бир дақиқага ҳам тўҳтатмадик” деган сўзлари келтириб ўтилган. Айтиш жоизки, QS-GEN (Global Education News) хабарномаси, шу кунгача фолият юритиб келган йилида 5 марта чоп этилиб келинаётган QS WOWNEWS журналининг мантиқий давоми бўлиб, август ойида ўзининг биринчи сонини нашрдан чиқарди. Хабарнома ўз ичига дунё ОТМлар янгиликлари, шу жумладан, талабалар ва профессор-ўқитувчиларнинг ютуқлари, дастур ишланмалари, илмий ютуқлар, инновациялар, халқаро ҳамкорлик ва ҳамкорлик доираси тузилган шартномалар, талабалар шаҳарчаси ва ОТМ ҳузуридаги илмий марказ ҳамда лабараторияларнинг очилиши каби муҳим ютуқларни тарғиб қилиб боради.

Впервые в престижном британском журнале QS Global Education News была опубликована статья о вузе Узбекистана.
В 1-м выпуске QS-GEN (Global Education News) международного рейтингового агентства Quacquarelli Symonds (QS) публикация статьи о результатах, достигнутых Ташкентским институтом инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства (ТИИИМСХ) под названием «ТИИИМСХ - единственный институт Узбекистана в рейтинге QS EECA» («TIIAME only Uzbek institution represented in QS EECA rankings»), получила высокую оценку вузов Узбекистана. Второй год подряд ТИИИМСХ получает признание международных рейтинговых агентств, оценивающих мировые университеты. Высоким результатом, достигнутым в 2019 году, стало 301-350 место в истории узбекских вузов в рейтинге развивающихся стран Европы и Центральной Азии международного рейтингового агентства Quacquarelli Symonds (QS). Ранее этот результат был отражен в Годовом отчете QS за 2020 год.
В статье говорится об участии ТИИИМСХ в рейтинге QS EECA (301–350 место в рейтинге), о качественном образовании, основанном на мировых стандартах, о лабораториях, оборудованных для научной и учебной работы, для развития интеллектуальных способностей молодежи. Приведены слова председателя Республиканского совета высшего образования, ректора института Умурзакова Уктама Пардаевича о том, что «мы ни на минуту не прекращаем преподавание в условиях пандемии».QS-GEN - это журнал, ежеквартально выпускаемый QS Quacquarelli Symonds - британской компанией, специализирующейся на анализе деятельности высших учебных заведений по всему миру. QS-GEN (Global Education News) является логическим продолжением журнала QS WOW NEWS, который выходит пять раз в год. В августе он выпустил свой первый номер. Информационный бюллетень включает в себя новости из мировых университетов, в том числе достижения студентов и преподавателей, разработку программ, научные достижения, инновации, международное сотрудничество и соглашения о сотрудничестве, а также открытие исследовательских центров и лабораторий в кампусах и университетах.