Муқаддас қадамжоларга сайёҳат ва ҳамкорлик шартномалари
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 11.07.2019 йилдаги № 4391 сонли “Олий ва ўрта таълим тизимига бошқарувнинг янги тамойилларини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорининг ижроси амалда. Ўзбекистон Республикасида Олий таълим ва ўрта таълимни ўзаро чамбарчас боғлиқлигини ва узлуксизлигини таъминлаш мақсадида, институт ректори профессор Ў.П.Умурзаковнинг жамоага белгилаб берган вазифаларининг бажарилиши доирасида институтнинг “Гидротехника қурилиши” факультети “Сув энергияси ва насос станцияларидан фойдаланиш” кафедраси профессор-ўқитувчилари ва Самарқанд вилояти Каттақўрғон тумани маориф бўлими билан ҳамкорликда туманнинг 5, 8, 56 - умумтаълим мактаблари ўқувчи ва ўқитувчилар жамоаси билан билан ижодий учрашув ўтказилди.
Учрашувда дунёнинг ривожланган мамлакатлари ва Россия Федерацияси етакчи олий ўқув юртлари – Москва давлат қурилиш университети ва Улуғ Пётр номидаги Санкт-Петербург университети тажрибасидан келиб чиқиб, умумтаълим мактабларида “Муҳандислик синф” лари ташкил этилиши бўйича фикрлар алмашилди ва келишилди. Дунё экспертлари томонидан барча соҳаларда жадал ривожланганлиги эътироф этилаётган мамлакатимизнинг юқори малакали мутахассислар билан таъминланганда муҳим ўрин тутадиган “Муҳандислик синф”лари мақсад ва вазифалари белгиланди, ҳамда йўл хариталари лойиҳаси қабул қилинди. Бундан ташқари, Республика Президентининг 5 та ташаббусининг ҳаётга тадбиғи йуналишида мактаблар жамоасига институт томонидан бадиий адабиётлар совға қилинди. Шунингдек, мактабнинг фахрий устозларига 1-октябрь “Устоз ва мураббийлар” куни билан совғалар топширилди.
Шунингдек “Гидротехника қурилиши” факультети “Сув энергияси ва насос станциялардан фойдаланиш” кафедраси профессор ўқитувчиларининг Самарқанднинг қадимий тарихий обидаларига саёҳат ташкил этилди.

Договор о сотрудничестве
Действует Указ Президента Республики Узбекистан № 4391 от 11.07.2019 года «О мерах по внедрению новых принципов управления в системе высшего и среднего образования».
В целях обеспечения взаимосвязанности и непрерывности высшего и среднего образования в Республике Узбекистан, в рамках выполнения задач, поставленных ректором института У.П.Умурзаковым, преподаватели кафедры использование водной энергии и насосных станций факультета гидротехнического строительства совместно с отделом народного образования Каттакурганского района Самаркандской области провели творческую встречу с учениками и учителями общеобразовательных школ №5, №8, №56
В ходе встречи стороны, исходя из опыта развитых стран и ведущих российских вузов - Московского государственного строительного университета и Университета Святого Петра Санкт-Петербурга, обменялись мнениями и договорились о создании инженерных классов в общеобразовательных школах.
Были определены цели и задачи и дорожная карта инженерных классов, которые играют важную роль в обеспечении высококвалифицированными специалистами стремительно развивающуюся экономику страны. Кроме того, в рамках реализации 5 инициатив Президента Республики Узбекистан институт в качестве дара передал школьным коллективам художественную литературу. Почетным учителям школы также были вручены 1 октября подарки в День учителя.
Кроме того, для преподавателей кафедры использование водной энергии и насосных станций факультета гидротехнического строительства было организовано посещение древних исторических памятников Самарканда.
Информация ассистента кафедры использования водной энергии и насосных станций З.Уразмухаммедовой и заместителя декана А.Азимова.