Жорий йилнинг 8 феврал куни Тошкент шаҳридаги “Ботаника боғи” Республикамиздаги Олий таълим муассасалари профессор-ўқитувчилари ҳамда иқтидорли талабаларнинг замонавий ютуқлари ва улар томонидан яратилган ишланмалар кўргазмаси бўлиб ўтди. Мазкур кўргазманинг асосий мақсади Республикамиздаги Олий таълим муассалари томонидан ишлаб чиқилган янги технологияларни намойиш қилиш, технологияларни ва тажрибаларни алмашиш, аҳоли турмуш сифатини яхшилашга ва мамлакат иқтисодиётида янги инвестицион имкониятларни аниқлашга қаратилган.
Маълумки, янги ишланмалар ва инновацион илғор усуллар - тараққиёт мезони ҳисобланади. Шунга асосан, Ботаника боғида бўлиб ўтган кўргазмада Тошкент Тиббиёт академиясининг иқтидорли талабалари томонидан яратилган турли касалликлар учун даво бўлувчи доривор ўсимликлардан тайёрланган фито терапия дори-дармонлари намойиш этилди. Турин политехника институти томонидан турли роботехника ускуналари, жумладан Роботбола ва кичик робота техник дронлар, кичик электромобил хам тақдим қилинди. Тошкент давлат аграр университети талабалари томонидан дехқончиликда қўлланиладиган ўсимликларнинг янги навлари ва уларни етиштириш агротехнологиялари намойиш этилди. Ўзбекистон жисмоний тарбия ва спорт университети талабалари ўз ютуқлари билан ўқувчи ёшларни спортга жалб қилиш учун руҳлантиришди.
Институтимиз иқтидорли талабалари томонидан яратилган бир қатор ишланмалар намойиш қилинди, жумладан:
1. Сувнинг минерализация даражасини пасайтиришнинг автоматик тизими.
2. Чўкма насосларни масофадан бошқариш ускунаси.
3. Насос агрегатини бир тугма орқали бошқариш.
4. Насос агрегатини автоматик қайта улаш тизими ва бошқалар.
Институтимиздаги иқтидорли талабалар томонидан яратилган ишламалар Республикадаги бошқа Олий таълим муассасалари ичида яққол ажралиб турди. Шу билан бир қаторда “Ирригация ва мелиорация” кафедрасининг Сув таркибидаги РН кўрсаткичини аниқлайдиган лаборатория жиҳози, тупроқ намлигини ўлчовчи UMP-1 мосламаси, ҳамда “Гидрология ва гидрогеология” кафедрасининг дарё ўзанининг параметрларини аниқловчи “Acoustic Doppler” лаборатория жиҳозлари олий таълим муассаси талабалари ўртасида интеграция вазифасини ўтаб берди. Кўргазмада институтимиз проректорлари: Р.К. Чориев ва Т.З. Султанов барча факультет деканлари ва “Ирригация ва мелиорация” кафедраси мудири проф. И.А. Бегматов бошчилигидаги барча профессор-ўқитувчилар фаол иштирок қилишди.

Наука и образование - основа прогресса
8 февраля 2020 года в Ботаническом саду в городе Ташкенте прошла выставка современных достижений и разработок талантливых студентов и преподавателей высших учебных заведений Республики. Основная цель выставки - демонстрация новых технологий, разработанных вузами республики, обмен технологиями и опытом, улучшение качества жизни населения и выявление новых инвестиционных возможностей в экономике страны.
Новые разработки и инновационные передовые методы являются критериями прогресса. На выставке, проходившей в Ботаническом саду, студентами Ташкентской медицинской академии были продемонстрированы методы лечения различных заболеваний человека, основанные на использовании лекарственных растений и комплексных препаратов из них. Туринский политехнический институт представил разнообразные робототехнические оборудования, в том числе Robotbola и малые робототехнические дроны, небольшие электромобили. Студенты Ташкентского государственного аграрного университета представили новые сорта сельскохозяйственных растений и агротехнологии, используемые при их выращивании. Студенты Узбекского государственного университета физической культуры и спорта своими достижениями вдохновили студенческую молодежь заниматься спортом.
Были продемонстрированы ряд разработок талантливых студентов нашего института, в том числе:
1. Автоматическая система снижения минерализации воды.
2. Дистанционное насосное оборудование.
3. Одноступенчатое управление насосным агрегатом.
4. Система автоматического переключения насосного агрегата и др.
Разработки талантливых студентов нашего института выделялись среди разработок других вузов: лабораторное оборудование кафедры ирригации и мелиорации для определения содержания воды РН, прибор УМП-1 для измерения влажности почвы, лабораторное оборудование «Акустический допплер» кафедры гидрологии и гидрогеологии. Активное участие в мероприятии приняли проректоры нашего института: Р.К. Чориев и Т.З. Султанов, деканы всех факультетов, а также заведующий кафедрой ирригации и мелиорации проф. И.А.Бегматов и профессорско-преподавательский состав.