ТИКХММИда халқаро лойиҳа доирасида Касбий ривожлантириш маркази очилди
Ҳар қандай халқаро ҳамкорликнинг моҳияти ўзаро манфаатли тараққиётга хизмат қилиши билан белгиланади. Шунинг учун дунё миқёсида бунга алоҳида эътибор билан қаралади. 2020 йил 10-февраль куни Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институтида (ТИҚХММИ) Британия Кенгаши кўмагида Касбий ривожлантириш марказининг очилиш маросими ва инглиз тилида "English as a Medium Instruction-Инглиз тили махсус мақсадларда" халқаро лойиҳаси доирасида халқаро семинар бўлиб ўтди.
Тантанали очилиш маросими ТИҚХММИ ректори проф. У.Умурзаковнинг кириш сўзлари билан бошланди. Улар ўзларининг кириш нутқида Институтда Касбий ривожлантириш марказини очишдан мақсад ва Ўзбекистонда инглиз тилини ўқитишни такомиллаштиришда улкан муваффақиятларга эришишда Британия Кенгашининг беқиёс ўрни ҳақида қисқача маълумот бериб ўтдилар.  Ректор, шунингдек, Британия Кенгашининг барча лойиҳалари бизнинг миллий ислоҳотларимиз талабларига жавоб беришини ва лойиҳалардан орттирилган тажрибани ҳаётга татбиқ этиш олий ўқув юртларида сифатли таълимни оширишга ёрдам беришини айтиб ўтди. Институтнинг ўқув ишлари бўйича проректори проф. Б.Мирзаев "English as a Medium Instruction-Инглиз тили махсус мақсадларда" халқаро лойиҳаси координатори сифатида институтнинг турли фан ўқитувчилари ва талабалари учун ўқитиш материалларини яратишда инглиз тилининг аҳамияти тўғрисида гапирди. У Институтда янги Касбий Ривожлантириш марказини очишда кўрсатган ёрдами учун Британия Кенгашига миннатдорчилик билдирди. Ректор ўз нутқидан сўнг меҳмонлар ва лойиҳа иштирокчиларини таништирди. Очилиш маросимда Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим Вазирлигининг вазир ўринбосари Проф.У.Бегимкулов, Британия Кенгаши директори Рейчел Айленд, Буюк Британия консультантлари Род Болайто ва Норвич тил таълими институтидан Жейсон Скит, 16 та нофилологик олий таълим муассасаларидан лойиҳа  координаторлари ва  70 лойиҳа қатнашувчилари  иштирок этишди.
"English as a Medium Instruction-Инглиз тили махсус мақсадларда" лойиҳаси  ўқитувчиларга касбий ривожланишларида ёрдам бериш ва Ўзбекистон таълим соҳасидаги хорижий тажрибаларни жорий қилиш учун имконият яратиш мақсадида ташкил этилган. Лойиҳанинг асосий вазифаларидан бири замонавий ўқув дастурларини ишлаб чиқишда халқаро тажрибага асосланган ўқув материалларини такомиллаштириш, шунингдек, Буюк Британия лойиҳа мутахассислари билан маслаҳат учрашувлари, вебинар ва семинарлар ўтказишдир. Лойиҳанинг иштирокчилари Норвич тил таълими институтининг форумига яъни  https://nile.elt.com/ платформасига аъзо бўлишган. Тантанали очилиш маросимидан олдин кун тартибига биноан мехмонлар Британия Кенгаши директори Рейчел Айленд, Буюк Британия маслаҳатчилари Род Болайто ва Жейсон Скит Институтдаги муҳим воқеа ҳақида cўзга чиқдилар. Улар Институт жамоасини Касбий Ривожлантириш Марказининг очилиши билан табрикладилар ва ТИҚХММИнинг халқаро лойиҳаларда, хусусан Британия Кенгашининг лойиҳаларида фаол иштирок этаётганликларини таъкидладилар. Кейин ТИҚХММИ ректори проф. У. Умурзаков Касбий ривожлантириш марказининг очилишини эълон қилиб, Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг вазир ўринбосари проф. У. Бегимкулов, Британия Кенгаши директори билан биргаликда Марказга  кириш олдидан лента кесишди. Ректор барча меҳмонларни Касбий ривожлантириш марказига таклиф қилди.
Барча меҳмонлар ТИҚХММИ  маъмурияти томонидан янги Марказ учун кенг имкониятлар билан таъминланганликларидан хурсанд бўлишди. Марказнинг замонавий китоб жавонларига Британия Кенгаши ва бошқа лойиха ҳамкорлари томонидан тақдим этилган замонавий ахборот ресурслари  жойлаштирилган. Шунингдек, ТИҚХММИ  маъмуриятининг марказни ташкил этилишидаги  қўллаб-қувватлаши ўқитувчилар ва талабалар учун барча қулайликларнинг яратилганлиги, шу жумладан илғор ахборот технологияларини амалда  қўллашга замин яратишини ҳам айтиб ўтишди. Касбий Ривожлантириш марказининг очилиш маросимидан сўнг  лойиҳа қатнашчиси, инглиз тили катта ўқитувчиси Гузал Эшчанова ТИҚХММИ   ҳақида, институтнинг бакалавр ва магистр талабалари учун мўлжалланган факультетлар ва мутахассисликлар ҳақида тақдимот қилди. Шунингдек, ташриф буюрган меҳмонларга ТИҚХММИ ҳақидаги видеоролик тақдим қилинди. Тақдимотга кўра, институтнинг  академик салоҳияти, иш берувчилар ва илмий салоҳияти, кўрсаткичлар бўйича ижобий баҳоларни олганлиги учун 2019-2020 йиллар учун QS рейтингида 301-350 балл тўплаб, Шарқий Европа ва Марказий Осиёнинг энг яхши университетлари қаторига кирганлиги ҳақида маълумот берилди.
Шуни тан олиш керакки, 1923 йилдан бери ТИҚХММИ   сув ва қишлоқ хўжалиги соҳалари учун 80 мингдан ортиқ мутахассислар, академиклар, тадқиқотчилар ва давлат идоралари раҳбарларини тайёрлади. Унинг обрўси бутун дунёда акс этади, 38 мамлакатдан 2000 га яқин битирувчиларга эга. Кун тартибига кўра, бир финжон қаҳва танаффусидан кейин лойиҳа координаторлари ва иштирокчилари бўлимларга бўлинди ва Буюк Британия маслаҳатчилари Род Болитҳо ва Жейсон Скеет ўз семинар-тренингларини ўтказдилар. Лойиҳа бўйича Британия Кенгашининг 16 та нофилологик муассасаларига турли хил ахборот ресурс манбаларни тақдим этганлигини таъкидлаш муҳимдир. Семинар-тренинг давомида инглиз тилини мақсадли ўқитиш бўйича самарали ўқитишни ташкил қилиш, 21-аср кўникмалари, Британия Кенгашининг олий ўқув юртларидаги лойиҳалари ҳақида, ўқитиш материалларини яратиш, ўқитишдаги муаммолар ва ечимлар, ўқитувчилар учун энг яхши амалиётлар ва имкониятлар каби мавзуларга ойдинлик киритишди. Савол-жавоблар давомида меҳнат бозори талабларига жавоб берадиган мутахассислар тайёрлашнинг аҳамияти, инглиз тилини ўқитиш тизимини янада модернизациялаш ва таълимга илғор технологияларни жорий этиш каби долзарб масалалар муҳокама қилинди. Семинарнинг якуний босқичида лойиҳа иштирокчилари ва тақдимотчилари сертификатлар билан тақдирландилар.
ТИҚХММИда халқаро лойиҳа доирасида янги Касбий ривожлантириш марказини ташкил этиш ва  семинар-тренингни ўтказилиши барчада яхши таассурот қолдирди. Бу эса ўқитишдаги  бир қатор муаммоларга ечим топишга йўл очади. Лойиҳада орттирилган тажриба ва мулоҳазалар билан фикр алмашиниш лойиҳанинг кейинги босқичларини аниқлашга хизмат қилди.

В ТИИИМСХ в рамках международного проекта открылся Центр профессионального развития
Сущность любого международного сотрудничества заключается в том, что оно служит взаимовыгодному развитию. Во всем мире этому уделяется особое внимание. 10 февраля 2020 года в Ташкентском институте инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства состоялась церемония открытия Центра профессионального развития при поддержке Британского Совета и международный семинар «English as a Medium Instruction – Английский язык для специальных целей» в рамках международного проекта.
Со вступительной речью мероприятие открыл ректор института проф. У.П.Умурзаков. В своем выступлении он кратко рассказал о роли Британского Совета в создании Центра профессионального развития при институте и об огромных успехах в улучшении преподавания английского языка в Узбекистане. Ректор также отметил, что все проекты Британского Совета отвечают требованиям наших национальных реформ и что реализация опыта поможет повысить качество высшего образования. Проректор по учебной работе Б.С.Мирзаев, как координатор международного проекта «English as a Medium Instruction – Английский язык для специальных целей», рассказал о значении английского языка в разработке учебных материалов для преподавателей и студентов института. Он выразил благодарность Британскому Совету за оказанную помощь в открытии нового Центра профессионального развития при институте. После выступления ректор представил гостей и участников проекта. В церемонии открытия приняли участие заместитель министра Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан проф. У.Бегимкулов, директор Британского Совета Рэйчел Айленд, консультанты из Великобритании Род Болайто и Джейсон Скит из Норвичского института языкового образования, координаторы проекта из 16 нефилологических вузов и 70 участников проекта.
Проект «English as a Medium Instruction – Английский язык для специальных целей» призван помочь преподавателям в их профессиональном развитии и предоставить возможности для внедрения зарубежного опыта в сфере образования в Узбекистане. Одной из основных целей проекта является совершенствование учебных материалов на основе международного опыта в разработке современных учебных программ, а также проведение консультаций, встреч, вебинаров и семинаров с британскими специалистами проекта. Участники проекта присоединились к Норвичскому институту языкового образования и стали членами платформы https://nile.elt.com/. Директор Британского совета Рэйчел Айленд, консультанты из Великобритании Род Болайто и Джейсон Скит поздравили коллектив института с открытием Центра профессионального развития и отметили активное участие института в международных проектах, в частности, в проектах Британского Совета. Затем ректор института проф. У.П.Умурзаков объявил об открытии Центра профессионального развития. Заместитель министра Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан проф. У.Бегимкулов и директор Британского Совета разрезали ленту перед входом в Центр. Ректор пригласил всех гостей в Центр профессионального развития.
Все гости были рады, что администрация ТИИИМСХ предоставила большие возможности для нового Центра. Книги, предоставленные Британским Советом и другими партнерами, размещены в Информационно-ресурсном центре. Поддержка руководства ТИИИМСХ в создании Центра обеспечила все условия для преподавателей и студентов, включая использование передовых информационных технологий.
Важно признать, что с 1923 года ТИИИМСХ подготовил более 80 000 специалистов в области водного и сельского хозяйства, ученых, исследователей и руководителей государственных учреждений. Согласно повестке дня, координаторы проекта и участники были разделены на секции, а британские консультанты Род Болито и Джейсон Скит провели свои семинары-тренинги. Важно отметить, что Британский совет предоставил 16 различным нефилологическим вузам различные источники информации. Были обсуждены вопросы подготовки специалистов для удовлетворения потребностей рынка труда, дальнейшей модернизации системы преподавания английского языка и внедрения передовых образовательных технологий. На заключительном этапе семинара участникам и докладчикам были вручены сертификаты.
Создание нового Центра профессионального развития и семинар-тренинг в рамках международного проекта произвели большое впечатление на всех присутствующих. Это поможет решить ряд проблем в обучении.