ТИҚХММИнинг “Defuse-IT” лойиҳаси WИФ 2020 кўрик танлови ғолиби бўлди
Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги ва "Евроосиё муҳандислик компанияси" МЧЖ (Россия ЭЕC) томонидан "Жаҳон ёшлар инновацион форуми - 2020" биринчи йиллик халқаро инновацион форуми бўлиб ўтди. "Жаҳон ёшлар инновацион форуми - 2020" ўтказиладиган Халқаро ёшлар инновацион форумининг мақсади истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш учун маблағ тўплаш орқали республикада инновациялар соҳасини рағбатлантириш ва фаоллаштириш учун шароитлар яратиш, шунингдек миллий инновацион лойиҳаларни халқаро экспертлар кўмаги билан таъминлаш ва ривожлантириш ҳисобланади.Хусусан, форум лойиҳаларни биргаликда амалга ошириш учун ваколат маркази бўлган давлат, бизнес ва инновацион соҳа вакилларининг ўзаро алоқалари учун доимий майдон яратади.
Ушбу форумда институтимизнинг “Технологик жараёнлар ва ишлаб чиқаришни автоматлаштириш ва бошқариш” кафедрасининг “Defuse-IT” лойиҳаси ҳам иштирок этди. Лойиҳа 2 босқичдан муофақиятли ўтиб қишлоқ хўжалиги йўналишининг энг яхши лойиҳаси номинатсиясида фахрли 1 ўрини қўлга киритди. Эслатиб ўтамиоз Defuse-IT лойиҳаси юқори ва ўрта шўрланган сув ресурсларини тозалаш учун махсус конструксия ва автоматик назорат тизимини яратишга қаратилган Лойиҳа устида “ТЖИЧАБ” кафедрасининф “А&Б энгинееринг” лабараторияси ҳодимлари доцент Усманов А.М., таянч докторант Озодов Э.О. ва магистрант Юсупов М. иш олиб бормоқдалар.

Стартап проект ТИИИМСХ "Defuse-IT”- победитель конкурса WIF 2020
На основании подписанного Соглашения между Министерством инновационного развития Республики Узбекистан и ООО «Евразийская Инжиниринговая компания» (EEC Russia) в рамках Недели инновационных идей – «InnoWeek2020» было проведен первый ежегодный международный молодежный инновационный форум «World youth innovation forum – 2020». Целью проведения международного молодежного инновационного форума «World youth innovation forum – 2020» в Узбекистане является создание условий для стимулирования и активизации сферы инноваций в Республике путем привлечения средств для реализации перспективных проектов, а также обеспечение экспертной поддержкой национальных инновационных проектов. В частности, форум создаст постоянно действующую площадку для взаимодействия представителей государства, бизнеса и инновационной сферы, представляющей собой центр компетенций для совместной реализации проектов.
В форуме также приняла участие кафедра автоматизация и управление технологическими процессами и производствами с проектом «Defuse-IT». Проект успешно прошел 2 этапа и занял почетное 1 место в номинации лучший проект в области сельского хозяйства. Следует отметить, что проект «Defuse-IT» направлен на создание специальной конструкции и системы автоматического управления для очистки водных ресурсов высокой и средней солености. Над проектом работают доцент Усманов А.М., докторант Озодов Э.О. и студент магистратуры Юсупов М.