“Ўзбеккосмос” агентлиги ходимлари билан учрашув
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Махкамасининг 17.09.2019 йил 781-сон қарори асосида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Махкамаси хузуридаги космик тадқиқотлар ва технологиялар агентлиги ташкил этилган эди. Ташкил этилган “Ўзбеккосмос” агентлиги жуда кўп сохаларни мониторинг қилиб бормоқда. Шу сабаб жорий йилнинг 11 июн куни “Қишлоқ хўжалигини механизациялаштириш” факультети талабалари “Ўзбеккосмос” агентлиги ходимлари билан учрашув ўтказилди.
Фойдаланиш сохалари бўйича, қишлоқ хўжалиги ерлари мониторинги йўналишида талабаларга космик мониторинг технологиялари қишлоқ хўжалиги фаолиятининг турли жабҳаларини самарали назорат қилиш, космосдан олинган суратлар қишлоқ хўжалиги ерларини инвентаризациядан ўтказаш, турли босқичларда экинлар ҳолатини тезкор назорат қилиш, ерларнинг таназзулга учраши жараёнларини аниқлаш, экинларга потенциал таҳдидларини аниқлаш ва агросаноат мажмуасининг бошқа кўплаб вазифалар ҳақида тушинчалар бердилар. Талабаларни қизиқтирган кўплаб саволларга “Ўзбеккосмос” агентлиги ходимлари жавоб бердилар.

Встреча с сотрудниками Узбеккосмоса
На основании Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по организации деятельности агентства космических исследований и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан» № 781 от 17.09.2019 года было создано Агентство космических исследований и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан. Агентство является органом государственного управления, ответственным за выработку и проведение единой государственной политики и реализацию стратегических направлений в сфере космических исследований и технологий. 11 июня 2021 года состоялась встреча студенты факультета механизации сельского хозяйства с сотрудниками агентства «Узбеккосмос».
Студентам была предоставлена информация о космическом мониторинге в сельском хозяйстве. Технологии космического мониторинга позволяют эффективно отслеживать различные аспекты сельскохозяйственной деятельности. Съемки из космоса обеспечивают проведение инвентаризации сельскохозяйственных земель, выполнение оперативного контроля состояния посевов на различных стадиях, позволяют выявлять процессы деградации земельных ресурсов, определять потенциальные угрозы для посевов и решать многие другие задачи агропромышленного комплекса.