Аньанавий “Тошкент сув хавфсизлиги маърузалари” халқаро қишки мактаб ўз ишини бошлади
Бугун 10 декабрь куни дунёнинг етакчи олимлари ва сиёсат соҳаси вакиллари иштирокида Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш мухандислари институтида аньанавий “Тошкент сув хавфсизлиги” халқаро қишки мактаби ўз ишини бошлади. ТИҚХММИ томонидан Германиянинг ташқи ишлар вазирлиги, Ўзбекистон сув хўжалиги вазирлиги, Германиянинг халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ), Германиянинг Гельмголц Потсдам геологик фанлар тадқиқот маркази (GFZ), Постдам иқлим ўзгариши илмий тадқиқот институти, Халле-Виттенбург шахридаги Мартин-Лютер университети каби хамкорлар билан ҳамкорликда “Яшил Марказий Осиё” ташаббуси доирасида ташкил этилган мазкур ҳалқаро қишки мактабнинг ушбу йилдаги дастури асосан иқлим ўзгаришининг сув ресурсларига таъсири, уларни вақтида баҳолаш ва оқибатларига самарали мослашув масалаларига йўналтирилди.
“Тошкент сув хавфсизлиги” халқаро қишки мактаби очилишига бағишланган ялпи мажлисда сўзга чиққан юқори мартабали меҳмонлар Германия ташқи ишлар вазирлиги бошқармаси бошлиғи жаноб Э.Ланге, ТИҚХММИ ректори проф. Ў.Умурзаков ва Германиянинг халқаро ҳамкорлик жамияти лойихаси рахбари Доктор К.Милов бугунги реаллик шароитда сув хавфсизли озиқ-овқат, энергетика ва экологик хавфсизликнинг асосий қисмини ташкил этиб, нафақат алоҳида мамлакатлар балки бутун Марказий Осиё минтақасининг барқарор ривожланишига марказий ўрин тутишини таъкидлашди. Жумладан проф. Ў.Умурзаков минтақада сув ресурслари ва сув билан боғлиқ муаммолар асосан трансчегаравий характерга эга бўлгани учун Марказий Осиё давлатлари ўртасидаги ҳамкорлик нафақат БМТ барқарор ривожланиш мақсадларига эришишига, балки барқарор минтақавий ривожланиш ва алоҳида мамлакатларнинг миллий дастурлари ва ривожланиш стратегияларини амалга ошириш самарадорлигига ҳам сезиларли таъсир кўрсатишини таъкидлаб ўтди.
Халқаро кишки мактабнинг мақсадлари қуйидагиларни ўз ичига олади:
-талабалар, тадқиқотчилар ва қарор қабул қилувчи доиралар вакилларининг келажакда Марказий Осиё минтақасида қўлланиладиган билим ва кўникмаларини мустаҳкамлаш;
- сув хўжалиги масалалари бўйича талабалар, мутахассислар, олимлар ва қарор қабул қилувчи доиралар вакиллари ўртасида мулоқот учун платформа яратиш, шунингдек;
- минтақавий салоҳиятни ривожлантиришда барча ҳамкорларнинг илмий-техник салоҳиятидан фойдаланиш.
Халқаро қишки мактабнинг иштирокчилари минтақадаги барча мамлакатлар, шунингдек минтақада ташқарида жойлашган мамлакатлардан бўлган олий таълим муассасаларининг тегишли мутахассисликлари талабаларини, докторантлар ва илмий ходимларни ҳамда соҳа мутахассислари ва қарор қилувчи доиралар вакилларини ўз ичига олган.
Кишки мактаб дастурига Марказий Осиёда сув хавфсизлиги ва иқлим ўзгаришига мослашиш бўйича қизиқарли маъруза ва интерфаол мунозаралар киритилган. Қизғин ўган маърузалар доирасида Марказий Осиёда сув хавсизлигини таъминлаш масалалари бўйича яхшироқ қарор қабул қилишга ёрдам берадиган инновацион воситалар ва усуллар тақдим этилди. Иштирокчилар томонидан фан ва технологияларнинг замонавий натижаларни мураккаб сув хавфсизлиги муаммолари ечимида қўллаш ва сув хавфсизлигини ошириш механизмлари мухокама қилинди.

Начала свою работу традиционная международная зимняя школа
10 декабря 2020 года с участием ведущих ученых и политиков мира в Ташкентском институте инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства начала свою работу традиционная международная зимняя школа лекций по безопасности воды. TИИИМСХ представляет Министерство иностранных дел Германии, Министерство водных ресурсов Узбекистана, Немецкое общество международного сотрудничества (GIZ), Немецкий Потсдамский геологический исследовательский центр им. Гельмгольца (GFZ), Постдамский научно-исследовательский институт изменения климата, Мартин-Галле-Виттенбург. Программа этого года в рамках инициативы «Зеленая Центральная Азия» фокусируется на воздействии изменения климата на водные ресурсы, их своевременной оценке и эффективной адаптации к их последствиям.
На пленарном заседании, посвященном открытию Международной зимней школы выступили начальник управления Министерства иностранных дел Германии Э.Ланге, ректор TИИИМСХ профессор У.П.Умурзаков и руководитель проектов Немецкого общества международного сотрудничества, доктор К. Милов. Они отметили, что в сегодняшней реальности вода является ключевым элементом продовольственной, энергетической и экологической безопасности и должна играть центральную роль в устойчивом развитии не только отдельных стран, но и всего региона Центральной Азии. В частности, профессор Умурзаков У.П. отметил, что сотрудничество между государствами Центральной Азии оказывает значительное влияние не только на достижение Целей устойчивого развития ООН, но и на эффективность реализации национальных программ и стратегий развития отдельных стран.
В задачи Международной зимней школы входят:
-повышение знаний и навыков студентов, исследователей и лиц, которые будут принимать решения в будущем в регионе Центральной Азии;
- создание площадки для общения студентов, экспертов, ученых и лиц, принимающих решения по водным вопросам;
- использование научно-технического потенциала всех партнеров в развитии регионального потенциала.
В Международной зимней школе приняли участие студенты, докторанты и исследователи из всех стран. Программа зимней школы включает интересные презентации и интерактивные дискуссии по водной безопасности и изменению климата в Центральной Азии. Участники обсудили применение современной науки и технологий в решении сложных проблем водной безопасности и механизмы повышения водной безопасности.