Мақолалалар ёзишда 2-давра суҳбати бўлиб ўтди
2019 йил 11 июнь санасида институтимизнинг "Олий математика" кафедраси мудири проф. Худоёров Бахтиёр Алимович иштирокида Scopus маълумотлар базасидаги журналларда илмий мақолалар чоп эттириш бўйича 2-давра суҳбати бўлиб ўтди. Биринчисидан фарқли ўлароқ, бу галги тавсия кўришида ўтган йиғилишга "Қишлоқ хўжалигини механизациялаш" факультети ҳамда "Қишлоқ ва сув хўжалиги энергия таъминоти" факультети профессор-ўқитувчилари таклиф этилди.
Тажрибага асосланган ҳолда устоз, журналларга мақолалар тақдим этишда, аввало ҳар бир олимнинг соҳасига тўғри келадиган журналларни излаб топишлари, сўнгра журналлар талабидан келиб чиққан ҳолда, камчиликларни бартараф этиш бўйича ўз тавсияларини бериб ўтди. Тадбир қатнашчиларига тақризчилардан олган камчиликларни бартараф этганлиги ҳақида тақдимотда намойиш этди. Давра суҳбати савол-жавобларга жуда бойлиги билан аввалгисидан ажралиб турди. Навбатдаги давра суҳбати "Ер ресурсларини бошқариш" факультети ҳамда "Сув хўжалигини бошқариш ва ташкил этиш" факультети профессор-ўқитувчилари учун бўлиб ўтади.

Проведена вторая беседа за круглым столом по написанию статей
11 июня 2019 года с участием заведующего кафедрой высшей математики профессора Худоёрова Бахтиёра Алимовича была проведена вторая беседа за круглым столом по написанию научных статей в журналах Scopus. В отличие от первой, для этой встречи пригласили профессорско-преподавательский состав факультетов механизации сельского хозяйства и энергоснабжения сельского и водного хозяйства.
Основываясь на своем опыте, до представления статей в журналы, Худоёров Бахтиёр Алимович посоветовал найти подходящие журналы, соответствующие области деятельности каждого ученого, а затем, исходя из требований журналов, дал рекомендации по устранению недостатков. Во время презентации участникам мероприятия были продемонстрированы способы устранения недостатков, указанные рецензентами. Круглый стол отличался от первого многообразием вопросов и ответов. Следующая беседа за круглым столом состоится для профессорско-преподавательского состава факультетов управления земельными ресурсами и организации и управления водным хозяйством.
Информация начальника отдела мониторинга международной рейтинговой деятельности института Г.Гозиева.