"Сув - бу ҳаёт!" постерлар танлови
Бугун эрталабданоқ, институтимизда 22 март - “Бутун жаҳон сув куни”га бағишланган, 5 кунга мўлжалланган “Сув ва иқлим ўзгариши” шиори остида тадбирлар бошлаб юборилди. БМТ Бош ассамблеясининг 1993 йили 22 февралдаги 47/193 сонли резолюцияси билан “22 март - Бутунжаҳон сув куни” деб эълон қилинганидан бохабарсиз. Ушбу кунни нишонлашдан асосий мақсад, инсониятни сувдан самарали фойдаланиш ва уни асраш, сув ресурсларини келажак авлодга яхши ҳолатда етказиб беришдир.
Эрталабки тадбирда институтимизнинг Қарши филиали, Наманган муҳандислик технология институти, Самарқанд давлат архитектура институтидан келган талабаларнинг ҳамда Шайхонтаҳур туманидаги 23 - сонли санъат ва мусиқа мактаби ўқувчиларининг “Сув – бу ҳаёт!” мавзусидаги постерлар кўргазмасидаги фаол иштироки барчамизни хушнуд этди.
Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти ва БМТ Тараққиёт дастури ҳамкорлигида республика ОТМ талабалари учун қуйидаги муддатларда танлов ўтказилиши режалаштирилган:
13-март, соат 10:00-12:00 да “Сув – бу ҳаёт!” мавзусидаги постерлар кўргазмаси;
14:00-16:00 да “Ўзбекистонда сув ресурсларини бошқаришда иқлим ўзгаришини таъсири” мавзусида баҳс-мунозараларини ўтказиш;
16-март, соат 14:00-16:00 да “Иқлим ўзгариши шароитида сув ресурсларидан фойдала-нишнинг инновацион услублари” мавзусидаги интеллектуал ўйинни

Конкурс постеров «Вода – это жизнь!»
Сегодня в нашем институте в течение 5 дней под девизом «Вода и изменение климата» проводятся мероприятия, посвященные Всемирному дню воды. Как вы знаете, Генеральная Ассамблея Организации Объединенных Наций приняла резолюцию (№47/193 от 22 февраля 1993 года) о ежегодном проведении 22 марта Всемирного дня водных ресурсов. В резолюции Генеральной Ассамблеи предложено государствам проводить в этот день мероприятия, посвящённые сохранению и освоению водных ресурсов.
Активное участие в мероприятии под названием «Вода - это жизнь!» приняли студенты Каршинского филиала ТИИИМСХ, Наманганского инженерно-технологического института, Самаркандского государственного архитектурного института и учащиеся художественно-музыкальной школы № 23 Шайхантахурского района.
Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства и Программа развития ООН (ПРООН) планируют провести конкурсы для студентов высших учебных заведений в следующие сроки:
13 марта в 10: 00 - 12: 00 - Выставка постеров «Вода - это жизнь!»;
14: 00-16: 00 - Дискуссии на тему «Влияние изменения климата на управление водными ресурсами в Узбекистане»;
16 марта в 14: 00-16: 00 - Интеллектуальная игра «Инновационные способы использования водных ресурсов в условиях изменения климата»;