Таълимдаги назарий билимларнинг амалиётдаги ўрни
Ўзбекистон Республикасида Олий таълим тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепцияси (8.10.2019 йил, ПФ-5847) да илмий-техник буюртма ва грантларни амалга ошириш, ишлаб чиқаришда мавжуд муаммоларга янгича ечим топиш, тажрибали амалиётчиларни ўқув жараёнига фаол жалб қилиш, таълимда ишлаб чиқариш инфратузилмаси ва амалий мисоллардан кенг фойдаланиш каби йўналишларда олий таълим муассасаларининг ишлаб чиқариш корхоналари, ташкилотлар, илмий-тадқиқот муассасалари билан ўзаро манфаатли ҳамкорлигини таъминлаш вазифалари белгилаб берилган.
Институтимиз Ректорининг 14.06.2021 йилдаги №655/т буйруғига асосан «ҚСХEТ» факультети 5313200- Техника ва технологияламинг техник экспертизаси ва маркетинги (Электр ва электрон техникалар) таълим йўналишининг 2-босқич 207-208 - гуруҳ талабалари ҳам ўзларига бириктирилган корхона ва ташкилотларда сидқидилдан ўз амалиётларини ўтаб келмоқдалар.

Роль теоретических знаний в практической деятельности
В целях определения приоритетных направлений системного реформирования высшего образования в Республике Узбекистан, поднятия на качественно новый уровень процесса подготовки самостоятельно мыслящих высококвалифицированных кадров с современными знаниями и высокими духовно-нравственными качествами утверждена Концепция развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года ( №УП-5847 08.10.2019). В ней предусмотрено внедрение передовых стандартов высшего образования, в частности поэтапный переход от образования, учебные программы которого направлены на получение теоретических знаний, к системе образования, направленной на формирование практических навыков, исходя из международного опыта.
Согласно приказу ректора института №655 / т от 14.06.2021 года студенты 2 курса 207-208 группы направления образования 5313200 - Техническая экспертиза и маркетинг техники и технологий (Электрическое и электронное оборудование) факультета энергоснабжения сельского и водного хозяйства проходят практику на предприятиях и в организациях, прикрепленных за ними.