Ҳаёти ҳикмат, ижоди ибрат
Халқимизнинг тинч, тўкин ва барқарор ҳаёти, ёруғ келажаги йўлида курашган инсонлар номи ҳақли равишда абадиятга дахлдордир. Ана шундай ижодкорлардан бири ўзбек шоири ва жамоат арбоби, Ўзбекистон қаҳрамони, Давлат мадҳиямиз матнининг муаллифи Ўзбекистон халқ шоири Абдулла Ориповга бағишлаб, “Шоир босиб ўтган ҳаёт йўли ва ижодига бир назар” мавзусида ZOOM платформаси оркали маънавий-маърифий тадбир бўлиб ўтди. Бугун соат 11.00.да бошланган Онлайн-тадбирга факультет декани Ш.Нарбаев ва Ёшлар билан ишлаш бўйича декан муовини Х.Эшова модераторлик қилди. Тадбирда факультетнинг профессор-ўқитувчилари, талабалар ва шеърият мухлислари, хоҳловчилар, ҳамда Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, Ҳалима Худойбердиева номидаги ижод мактаби директори, эл ардоғидаги шоир Муҳаммад Исмоил тадбиримиз меҳмони сифатида иштирок этишди.
Абдулла Орипов ижоди замонавий ўзбек адабиётининг ёрқин саҳифаларидан бирини намоён этади. Унинг шеърларида инсоннинг чуқур руҳий дунёси ва халқ тарихи таҳлил этилади, - дейди шоирнинг шогирди Ҳалима Худойбердиева номидаги ижод мактаби директори, эл ардоғидаги шоир Муҳаммад Исмоил. Шунинг учун ҳам улар 1998 йилда “Ўзбекистон қаҳрамони” унвонига мушарраф бўлганлигини эътироф этиб ўтди. Абдулла Ориповнинг дастлабки шеърларидаги романтик кайфият аста-секин ўз ўрнини фалсафий мушоҳадаларга бўшатиб, шоирнинг ҳаётда рўй бераётган воқеа ва ҳодисаларга муносабати фаол тус олди. Шу маънода «Тилла балиқча», «Қўриқхона», «Генетика», «Оломонга» каби шеърлар Ориповнинг лирик шеърият уфқларини ҳаёт муаммолари тасвири ҳисобига кенгайтириб бораётганидан дарак беради деди у. Бирор-бир давра йўқки, унинг шеърлари янграмаган бўлсин. Ҳар куни мадҳия билан уйғонамиз, мадҳия билан уйқуга кетамиз. Устоз халқимиз қалбидан ўзининг бебаҳо ижоди, ўтли сатрлари, олмос фикрлари билан ўрин олган ижодкор. Абдулла акага насиб этган бахт, мартаба ҳамма ижодкорларга ҳам насиб қилавермайди. Хўш, бугун бизнинг устозимиз олдидаги вазифамиз нима? Айниқса, ёшларнинг вазифаси нима, деган саволларга шундай жавоб бериш мумкин. Абдулла Орипов шеърларидаги мазмун-моҳиятни, ҳикматни чақиш керак, келажак авлодларга бу бебаҳо меросни бус-бутун етказиш керак. Айтиш жоизки, ўзбек халқининг миллий ўзлигини англаш, мустақиллик учун курашларида Абдулла Орипов шеърияти алоҳида ўринга эга. Муҳаббат, она, ҳаёт, меҳр, истиқлол, эзгулик каби турли мавзуларни қамраб олган адиб шеърлари инсон қалбини ларзага солмай қўймайди.
Давлатимиз раҳбарининг ташаббуси билан Қарши шаҳри марказида Абдулла Орипов номидаги она тили ва адабиёт фанларини чуқурлаштириб ўқитишга ихтисослаштирилган мактаб-интернатининг фаолият бошлагани, мактаб хиёбонида шоир ҳайкали қад ростлагани, шунингдек, мактаб негизида адибнинг барча асарлари ва бошқа ижодкорлар китобларидан иборат кутубхона ва музей ташкил этилгани адиб хотирасига меҳҳрли эҳтиром нишонасидир деб талаба-ёшларга маълумот бериб ўтди. Шунингдек, тадбирда сўзга чиққанлар, "Ердан фойдаланиш" кафедраси мудири А.Бобожонов, институтимиз матбуот котиби Р.Жуманиёзовлар ўзларининг шоир ҳақидаги илиқ фикрлари ҳамда, шоир ижодидан шеърлар ўқиб барча йиғилганларни хушнуд этдилар. Шунингдек, талабаларимиз ҳам шоир ижодидан шеърлар ўқишди. Тадбир жуда қизиқарли ва таассуротлар бой бўлди. Ушбу тадбирни ташкил этган ташкилотчиларга ўз миннатдорчилигимизни билдирамиз.

Взгляд на жизнь и творчество поэта
Имена людей, кто боролся за мирную, благополучную и стабильную жизнь нашего народа, за светлое будущее, вечны. Сегодня в 11.00 на платформе ZOOM было организовано духовно-просветительское мероприятие на тему «Взгляд на жизнь и творчество поэта», посвященное узбекскому поэту и общественному деятелю, герою Узбекистана, автору текста государственного гимна, народному поэт Узбекистана Абдулле Арипову. Модераторами онлайн-мероприятия были декан факультета управления земельными ресурсами Ш. Нарбаев и заместитель декана по делам молодежи Х. Эшова. В мероприятии приняли участие профессорско-преподавательский состав факультета, студенты, любители поэзии, а также Мухаммад Исмоил, член Союза писателей, директор Школы творчества имени Халимы Худойбердиевой, известный поэт.
Творчество Абдуллы Арипова представляет одну из ярких страниц современной узбекской литературы. В его стихах глубоко анализируется духовный мир человека и история народа, - рассказывает директор творческой школы имени Халимы Худойбердиевой, ученик поэта, известный поэт Мухаммад Исмоил. Поэтому в 1998 году Абдулле Арипову было присвоено звание «Герой Узбекистана». Романтическое настроение в ранних стихотворениях Абдуллы Арипова постепенно уступило место философским наблюдениям, отношение поэта к жизненным событиям стало более активным. В этом смысле такие стихи, как «Золотая рыбка», «Генетика» и др. показывают, что Арипов расширяет горизонты лирической поэзии через изображение жизненных проблем. Не бывает мероприятия, на котором не звучат его произведения. Каждый день мы просыпаемся и засыпаем под звуки государственного гимна. Абдулла Арипов - это творец, навеки запомнившийся каждому из нас своим бесценным творчеством, пламенными строками, мудрыми мыслями. Не всем даются счастье, высота, которые были у Абдуллы Арипова. Нужно глубоко осознавать суть и значение поэзии, мыслей Абдуллы Арипова, довести это бесценное наследие до будущих поколений. Следует отметить, что поэзия А. Арипова занимает особое место в понимании узбекским народом национальной самобытности. Его лирика, охватившая темы жизни, материнства, любви, доброты, независимости и благородства, не может не влиять на душу человека.
По инициативе главы государства в центре города Карши начала действовать Специализированная школа-интернат имени Абдуллы Арипова. При ней открыты музей и библиотека, в которой собраны все произведения А. Арипова и книги других писателей. Это знак особого уважения творчеству поэта. На мероприятии выступили заведующий кафедрой землепользования А.Бобожонов, пресс-секретарь института Р.Джуманиязов, которые поделились своими теплыми воспоминаниями о поэте, а также прочитали стихи из произведений поэта.