Ақлли бошқарув сири нимада?
Ўз соҳасининг билимдонлари, тажрибали мутахассислар билан суҳбат мароқли ва айни пайтда фойдалидир. Бу эса натижадорликка, иш ва ўқув жараёнидаги ютуқ ва самарага бошлаб боради. Шунинг учун ҳам турли ўқув юртларида фаолият юритаётган педагог, профессор ўқитувчиларни чорлаш улар билан тажриба алмашиш мазмунида ижодий мулоқотлар уюштириш таълим тизимининг сифати ва самарасига ижобий таъсир этишини билмаслик инсофдан эмас. Таълим муассасалараро устозларнинг ўзаро таклиф қилиш ва ташрифларини тизимли амалга ошириш ҳам мақсадга мувофиқдир. Институтимиз ректорининг ташаббуси билан Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги давлат бошқаруви академиясининг "Бошқарув кадрларни тайёрлаш ва қайта тайёрлаш" факультети декани Хасанов Атабек Абдирашидович билан ташкил этилган ижодий мулоқот самарали тарзда бўлганини эътироф этиш ўринлидир.
Институтимизнинг профессор ўқитувчилари билан ўтказилган ушбу мулоқотда Отабек Хасанов бошқарув жараёнида, таълим тизимида иш унумига таъсир этувчи салбий омиллар ва уларни бартараф этиш, вақтдан унумли фойдаланиш йўллари борасида ҳаётий мисол ва назарий асослар билан боғлиқ мулоҳазаларини ўртоқлашди. Жумладан, “ақлли бошқарув”нинг жорий қилиш поғоналарини асослаб мисоллар келтириш асносида жонли ва самимий тарзда ифодалаб бера олгани кўпчиликка маъқул келди. Унинг ушбу этапларини билишгина эмас, амал қилиш зарурлигини ҳам таъкидлаб ўтди. Мақсадни аниқлаштириш, тактикани ишлаб чиқиш, автоматик ишлайдиган тизимни яратиш, натижани баҳолаш ва мониторинг қилишгина изчиллик ва тизимлиликни таъминлашини тақдимот дастури орқали асослаб берди. Айниқса, унинг ушбу ибораси, айтиш мумкинки, афоризми, ҳикматли ўгити барчага бирдек маъқул келди. "Агар мақсадга эриша олмаётган бўлсангиз, мақсадни эмас, балки тактикани ўзгартиринг." Доно фикр!
Демак, ҳаётий қоидаларгина бизга фойдали бўлади, таълим тизимини юксалтиришга хизмат қилади. Ҳар бир инсонда, жамоада ушбу тартиб ва таркиб бўлиши ҳамда амал қилиши зарур. Булар: креативлик, коммуникативлик (киришимлилик), тайм-менежмент ва инновация. Отабек Хасанов ҳар бирига алоҳида тўхталиб изоҳлар бериб ўтди.
Шунингдек, Томас Алва Эдисоннинг ушбу фикрини бежиз келтирмадилар. “Инновация бу 1% , илҳом ва  меҳнат эса 99% дир.  Демак, ўз-ўзидан ҳаракат ва изланиш, тинимсиз интилишгина мақсадларнинг рўёбини беради. У ўз нутқида таассуф билан бир фикрни эътироф этди. Бу таълим соҳасида, бошқарув жараёнида тизимли фикрлашнинг йўқлигидир. Мақсад аниқ бўлгани билан уни амалга ошириш тактикаси муҳим. Бу эса коммуникатив компетенция, киришимлилик, тил тактикасидан фойдалана олиш уқуви, риторик маҳорат билан боғлиқдир. Мулоқот якунида институт ректори Ўктам Пардаевич Умурзаков Отабек Ҳасановга бир оғиз сўзлари билан ижодий учрашувга розилик бергани учун миннатдорчилик билдириб ўз ҳурматини изҳор қилиш асносида жамоа номидан рамзий совғаларни армуғон этди.

В чем секрет умного управления?
Общение с опытными профессионалами в своей области является приятным и полезным. Это приводит к эффективности, успеху и результативности в работе. Вот почему приглашение преподавателей, работающих в различных учебных заведениях, проведение с ними бесед по обмену опытом может оказать положительное влияние на качество и эффективность системы образования. Приглашение опытных преподавателей и организация таких встреч является целесообразным мероприятием. По инициативе ректора института для творческой встречи с профессорско-преподавательским составом и студентами был приглашен декан факультета подготовки и переподготовки управленческих кадров Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан А. А. Хасанов.
На том творческом вечере с профессорско-преподавательским составом А. Хасанов поделился своим опытом и говорил о негативных факторах, отрицательно влияющих на эффективность функционирования системы управления, а также системы образования. Говорил о методах и способах их устранения. В частности, многим понравилось выступление оратора, когда он коснулся вопросов умного управления и приводил конкретные и живые примеры по этому поводу. Он подчеркнул необходимость знаний не только теоретических основ управления, но и практических его навыков. На презентации он обосновал, что можно достичь последовательности и системности только при определении цели, разработки тактики, создания автоматически работающей системы, оценки и мониторинге результатов. Особенно всем понравилась высказанная им мысль «Если вы не можете достичь цели, измените тактику».
Таким образом, только правила жизни будут полезны для нас, и только они способствуют качественному улучшению системы образования. Каждый член общества должен следовать этому правилу жизни. К этим правилам относятся творчество, общение, управление временем и инновации. А. Хасанов прокомментировал каждый из этих жизненных постулатов в отдельности.
Он в качестве примера привел высказывание Томас Алва Эдисона, который говорил, что «Инновация - это 1%, а вдохновение и труд - 99%». Значит только творческий поиск, действие дадут результат. В своей речи он с сожалением говорил об отсутствии в системе управления системного мышления. Даже если цель определена, но в ней тактика играет решающую роль. Это связано с коммуникативной компетентностью, умением адаптироваться к условиям, способностью использовать языковую тактику, а также приемы ораторского искусства. В конце беседы ректор института У. П. Умурзаков поблагодарил А. Хасанова за творческую встречу и вручил от имени коллектива института символические подарки.