ИЖРО НАЗОРАТИ ВА ИШ ЮРИТИШ МАҲОРАТИ МАВЗУСИДА СЕМИНАР
Ўзбекистон Республиукаси Вазирлар Маҳкамасининг 1999 йил 29 мартдаги “Ўзбекистон Республикаси Давлат хокимияти ва бошқарув органларида иш юритиш ва ижро назоратини ташкил этиш бўйича норматив ҳужжатларни тасдиқлаш ҳақида” ги 140-сонли  Қарори ҳамда Ўзбекистон Республикаси  Президенти Ш.М.Мирзиёевнинг 2018 йил 5 октябрдаги “Давлат органлари ва ташкилотларда ижро интизомини янада мустаҳкамлаш чора тадбирлари” тўғрисидаги ПҚ-3962-сонли қарорида кўрсатилган вазифалар ижросини сифатли таъминлаш юзасидан  жорий йил 9 февраль куни институтда “Ҳужжатлар билан ишлаш, ижро назоратини  ташкил этиш, ижро интизомининг ҳолатини доимий ўрганиш ва мониторингини юритиш тартиби ҳамда ҳужжатларни архивга топширишга тайёрлаш амалиётини такомиллаштириш” мавзусида семинар бўлиб ўтди.
Ушбу семинарда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Республика йўл жамғармасида Ижро назорати бўйича масъул И.Низомов, институт Ўқув ишлари бўйича проректор Б.Мирзаев, Илмий ишлар ва инновациялар бўйича проректор Т.Султонов ва факультет деканлари, бўлим бошлиқлари, кафедра мудирлари ҳамда иш юритиш ва ижро назорати бўйича масъул ҳодимлар иштирок этишди.
И.Низомов ушбу мавзу юзасидан маъруза қилди. Маърузада ижро назоратининг  меъёрий-ҳуқуқий асослари, ҳужжатлар билан ишлаш тартиби, назорат карточкалари билан ишлаш, ижро назоратини ташкил этиш, ижро интизомининг мониторингини олиб бориш, ҳужжат сақловини тўғри таъминлаш, йиғма жилдлар номенклатурасини тузиш ва уни расмийлаштириш тартиби, электрон ҳужжатлар ва уларнинг айланиш тизими, шунингдек, жисмоний ва юридик шахсларни қабул қилиш ва улар билан ишлаш юзасидан маълумотлар бериб ўтди.
Семинар сўнгида семинар қатнашчилари мавзуга доир ўзларини қизиқтирган саволларига тўлиқ жавоб олишди.

Семинар, посвященный искусству делопроизводства и организации контроля за исполнением документов
Для обеспечения качества выполнения задач, указанных в Постановлении Кабинета Министров Республики Узбекистан № 140 от 29.03.1999 года «Об утверждении нормативных документов по делопроизводству и организации контроля исполнения в органах государственной власти и управления Республики Узбекистан» и в Постановлении Президента Республики Узбекистан № ПП-3962 от 05.10.2018 года «О мерах по дальнейшему укреплению исполнительской дисциплины в государственных органах и организациях» в институте 9 февраля 2019 года был проведен семинар на тему: «Работа с документами, организация контроля за исполнением, постоянное изучение и мониторинг исполнительской дисциплины и подготовка документов для сдачи в архив».
В данном семинаре приняли участие ответственный за исполнительский контроль в Республиканском дорожном фонде при Кабинете Министров Республики Узбекистан И.Низомов, проректор по учебной работе Б.Мирзаев, проектор по научной работе и инновациям Т.Султонов, деканы факультетов, заведующие отделами, заведующие кафедрами, а также ответственные сотрудники по делопроизводству и контролю за исполнением.
И.Низомов выступил с докладом на эту тему и предоставил присутствующим информацию о нормативно-правовых основах контроля исполнения, мониторинге исполнительской дисциплины, о правильном хранении документов, о порядке составления номенклатуры папок и их оформлении, об электронных документах и системе их оборота, о приеме и работе с физическими и юридическими лицами.