Бобур буюк шоҳ ва шоир
Заҳириддин Муҳаммад Бобур Ўрта аср Шарқ маданияти, адабиёти ва шеъриятида ўзига хос ўрин эгаллаган адиб, шоир, олим бўлиш билан бирга йирик давлат арбоби ва саркарда ҳамдир. Бобур кенг дунёқараши ва мукаммал ақл-заковати билан Ҳиндистонда Бобурийлар сулоласига асос солиб, бу мамлакат тарихида давлат арбоби сифатида номи қолган бўлса, сержило ўзбек тилида ёзилган «Бобурнома» асари билан жаҳоннинг машҳур тарихнавис олимлари қаторидан ҳам жой олди.
Унинг нафис ғазал ва рубоийлари туркий шеъриятининг энг нодир дурдоналаридандир. Жорий йилнинг 12 феврал куни "Қишлоқ ва сув хўжалигини энергия таъминоти" факультети профессор-ўқитувчилари ва талабалари шоҳ ва шоир Заҳириддин Муҳаммад Бобур таваллудининг 538 йиллигини "Адиблар хиёбони"да кенг нишонлашди. Талабаларимиз ҳайкал пойига гул қуйишди. Тадбирда Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмасининг аъзолари Ботир Эргашев ва Рустам Мусурмонлар ҳамда ўқитувчилар Бобур тўғрисида ўқиган - билганларини талабаларга баён қилишди.
Талабаларимиз ўртасида ғазалхонлик кечаси ташкил этилди. Сўнгра талабаларимиз буюк шоир ва мутафаккир Алишер Навоий ҳамда Абдулла Орипов ҳайкали пойига ҳам гул қуйишди. Шеърларидан парчалар ўқишди. Талабаларимиз бўш вақтлари мазмунли ўтганидан хурсанд бўлишди. Маънавий озуқа олиб ўзларининг олдиларига катта мақсадлар қуйишди.

Бабур - великий царь и поэт
Захириддин Мухаммад Бабур - писатель, поэт, ученый, государственный деятель и полководец, сыгравший значительную роль в культуре, литературе и поэзии Ближнего Востока. Бабур, с его широким кругозором и превосходным интеллектом, основал династию Бабури в Индии и стал государственным деятелем в истории страны.
12 февраля 2021 года преподаватели и студенты факультета энергоснабжения сельского и водного хозяйства на Аллее литераторов широко отметили 538-летие со дня рождения царя и поэта Захириддина Мухаммеда Бабура. Студенты возложили цветы к подножию памятника. Члены Союза писателей Узбекистана Ботир Эргашев и Рустам Мусурмон, а также и преподаватели рассказали студентам о жизни и творчестве Бобура.
Студенты читали газели поэтов. Затем студенты возложили цветы к памятникам великого поэта и мыслителя Алишера Навои и Абдуллы Арипова. Прочитали отрывки из их стихотворений.