2019 йил 10-11 апрель  кунларида ТИҚХММИ ҳарбий кафедрасининг 10,11 ва 12 - гуруҳ талабалари Марказий Аэрогеодезия  корхонасига амалиётда ишлаб чиқариш жараёни билан танишиш мақсадида ташриф буюришди. Корхонанинг электрон топографик карталар тузиш бўлими бошлиғи Минашкина Н.А. талабаларни кутиб олиб корхона ҳудудидаги хавфсизлик чораларини етказди ва тадбирни бошлади. Бўлим бошлиғи Минашкина Н.А. корхонанинг иш фаолияти билан талабаларни таништириб, ҳозирги жараёнда корхонада 1:25 000 электрон топографик карталарни янгилаш ишлари билан шуғулланишни таъкидлаб ўтди. Электрон хариталарни тузишда қўлланиладиган замонавий дастурлар (программное обеспечения) GIS «Panorama», Arc GIS ва Auto CAD талабаларга катта қизиқиш уйғотди ва улар юқоридаги дастурларни мукаммал ўрганишни ўз олдиларига мақсад қилиб олишди.
Электрон топографик карталарни яратишда ва уларни янгилашда қўлланиладиган космик суратлар талабаларга катта қизиқиш уйғотди, унда талабалар карталарни яратишдаги талаблар, аниқликлар ва керакли топографик шартли белгиларга эътиборни қаратишди. Марказий Аэрогеодезия корхонасига мутахасислари талабаларга электрон топографик карталарни яратиш икки босқичдан иборатлигини айтиб беришди: биринчи босқич ишлари корхона ҳудудида, хоналарда бажарилса, иккинчи босқич эса   жойларда, ҳудудларда замонавий топогеодезик асбоблар ёрдамида бажарилишини сўзлаб беришди. Ҳар иккала босқичда ҳам мутахассислардан юқори аниқликни ва тўғриликни талаб қилади. Яратиладиган электрон топографик карталар ҳозирги ҳудудларнинг ҳолатини аниқ ва кўргазмали қилиб тасвирлаши кераклигини мутахассислар таъкидлаб ўтиш билан бир қаторда карталарнинг махфийлигига ҳам эътибор беришди.
Талабалар корхонанинг фаолияти ва бажарадиган вазифалари билан қисқача танишиб ўтганларидан кейин саволлар беришди. Уларни қизиқтирган саволлардан бири шу корхонага ишга кириш учун мутахасис қанақа назарий билим ва амалий кўникмага эга бўлиши керак бўлди. Талабалар берилган саволларга тўлиқ жавоблар олишди.
Кейинги танишиш жойи бу корхонанинг иш жараёни бўлди, бу ерда талабаларга мутахассислар томонидан электрон топографик карталарни яратишни ва янгилашни амалий кўрсатиб беришди. Талабалар Марказий Аэрогеодезия корхонасининг бой тарихи билан танишиш учун шу корхонанинг Музейига таклиф қилинди. Музейда ўрнатилган эски оптик топогеодезик асбоблар талабаларда катта таассурот қолдирди, Музейда ўрнатилган асбобларнинг ҳар бири ўз даврида юқори аниқликдаги асбоблар эканлигига талабалар амин бўлишди. Ташрифнинг якунида ТИҚХММИ ҳарбий кафедраси талабалари ва корхонанинг мутахассислари билан умумий эсдалик учун расмларга тушишди.
ТИҚХММИ ҳарбий кафедраси ҳамда Марказий Аэрогеодезия корхонаси талабаларни танлаган касбларига бўлган қизиқишни уйғотиш ва шу йўлда уларни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш мақсадида доимий ҳамкорликни давом эттиришни ўзларига мақсад қилиб олишди. Тадбир охирида Марказий Аэрогеодезия корхонаси директори Омонов Акмал Солижоновичга ТИҚХММИ ҳарбий кафедрасида ҳарбий тайёргарлик бўйича таҳсил олаётган талабалар билан ўтказилган тадбирга амалий ёрдам кўрсатиб, талабаларда Ватан равнақи учун фаол бўлишга ундайдиган ўз касбини мутахассиси бўлган етук кадрлар захирасини шакллантиришдек масъулиятли ишга ҳисса қўшганлиги учун ТИҚХММИ ректори, профессор Ў. Умурзаков номидан миннатдорчилик билдириб, муҳрланган ташакурнома тақдим қилинди. Ўз навбатда Марказий Аэрогеодезия корхонаси директори Омонов А. ТИҚХММИнинг фаол, билимли ва изланувчан (4-5 нафар) талабаларини корхона ҳудудида иш билан таъминлашга ваъда қилди.

Посещение Центрального Аэрогеодезического предприятия
10-11 апреля 2019 года студенты 10,11-й и 12-й групп военной кафедры Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства с целью ознакомиться с производственным процессом на практике посетили компанию Центральное Аэрогеодезическое предприятие. Минашкина Н.А. - начальник отдела создания электронных топографических карт предприятия - встретила студентов, рассказала о существующих мерах безопасности на территории предприятия. Начальник отдела Минашкина Н.А. ознакомила студентов с работой предприятия и отметила, что в настоящее время предприятие занимается обновлением 1:25 000 электронных топографических карт. Современные программы (программное обеспечение), используемые при создании электронных карт (GIS), Panorama, Arc GIS и Auto CAD, вызвали большой интерес у студентов, они поставили перед собой цель – изучить вышеперечисленные программы.
Космические фотографии, используемые для создания и обновления электронных топографических карт, вызывали большой интерес у студентов. Специалисты Центрального Аэрогеодезического предприятия рассказали студентам, что создание электронных топографических карт включает в себя два этапа: первый этап работ выполняется на территории предприятия, в помещениях, второй этап - на местах, территории с использованием современного топогеодезического оборудования. Оба этапа требуют от специалистов опыта и точности. Специалисты также указали на конфиденциальность карт, а также на тот факт, что созданные электронные топографические карты должны четко и наглядно представлять текущую ситуацию.
После короткого ознакомления с деятельностью и выполняемыми задачами предприятия студенты начали задавать вопросы. Один из вопросов, который их интересовал, заключался в том, какими теоретическими знаниями и практическими умениями должен обладать специалист, чтобы работать на этом предприятии. Студенты получили подробные ответы на свои вопросы.
Следующим местом ознакомления стал рабочий процесс предприятия. Здесь специалистами предприятия были даны практические рекомендации по созданию и обновлению электронных топографических карт. Для ознакомления с богатой историей Центрального Аэрогеодезического предприятия студенты были приглашены в музей предприятия. Старое оптическое топогеодическое оборудование, установленное в музее, произвело большое впечатление на студентов. Студенты были убеждены, что каждый из инструментов, установленных в музее, был в свое время высокоточным инструментом. В конце визита студенты военной кафедры ТИИИМСХ и специалисты предприятия сфотографировались на память.
Военная кафедра ТИИИМСХ и Центральное Аэрогеодезическое предприятие поставили перед собой цель продолжить сотрудничество для повышения интереса у студентов к выбранной профессии и воспитания их в духе патриотизма.
В конце мероприятия директор Центрального Аэрогеодезического предприятия Акмаль Солижонович Омонов от имени ректора ТИИИМСХ, профессора У.П.Умурзакова получил благодарность за вклад в оказание практической помощи в проведении мероприятий со студентами, проходящими военную подготовку на военной кафедре. В свою очередь, директор предприятия Омонов А.С. пообещал обеспечить работой (4-5 человек) активных, образованных студентов.