Оиланинг мустаҳкамлиги жамиятнинг маҳкамлигидир
Оила жамиятимизнинг бошланғич бўғини, элимизнинг гўзал урф-одатлари ва қадриятларини ўзида асровчи муқаддас мўъжаз маскан. Эзгуликлар оиладан бошланади, ундан маҳаллага кўчади, жамиятга кириб боради. Бу айни ҳақиқат. Ўрган йилларда ҳам махаллаларида Маънавият ва маърифат маркази, Адлия бўлимлари, Хотин-қизлар қўмитаси, Ёшлар иттифоқи кенгашлари билан ҳамкорликда ижтимоий, маьнавий-маърифий муҳитни янада соғломлаштириш мақсадида ”Мақсад, бурч ва масъулият”, “Юксак ҳуқуқий онг ва маданият”, “Китоб ва китобхонлик инсон маънавияти кўзгуси”, “Фарзанд тарбиясида ота-онанинг ўрни ва масъулияти”, “Оилада шахсий кутубхона ташкил қилиш” мавзуларида тарғибот тадбирлари ўтказилганди. Эндиликда бундай хайрли ҳаракатлар онлайн тарзда ўтказилаётгани ҳам аҳамиятлидир.
Оиланинг муқаддаслиги, фарзанд ва ота-оналар бурчи, жамият тараққиётини белгилашда оила мустаҳкамлигининг аҳамияти, миллий қадриятлар ва урф-одатлар давримизнинг долзарб мавзуларидандир. Жорий йилнинг 15-май куни Ўзбекистон Республикаси Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги “Оила” марказининг “Ўзбекистонда оилани ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг устувор йўналишларини тадқиқ этиш” мавзусидаги амалий лойиҳа доирасида ташкил этилган “Ўзбекистонда оилани ижтимоий-демографик ривожлантиришнинг асосий омиллари” Республика илмий – амалий ОНЛАЙН конференциясига қатнашилди.
Ушбу коференцияда Оилани ижтимоий-демографик ривожланиш истиқболлари, муаммолари, оиланинг иқтисодий фаравонлиги давлат эътиборида, ёшларнинг ижтимоийлашувида оилавий қадриятларидан фойдаланиш амалиёти тўғрисида маърузалар тингланди. Ушбу конференцияда институтимизнинг аёл профессор-ўқитувчилар фаол қатнашдилар.

Сила семьи - сила общества
Семья - основная ячейка нашего общества, священное место, охраняющее прекрасные традиции и ценности нашего народа.  Семья и семейные традиции остаются приоритетными в системе ценностей граждан Узбекистана. В целях дальнейшего улучшения социальной, духовной и образовательной среды в обществе в сотрудничестве с Центром духовности и просвещения, Министерством юстиции, Комитетом женщин, Советом Союза молодежи были проведены мероприятия на темы «Цель, обязанность, ответственность», «Высокое правосознание и культура», «Книги и чтение - зеркало духовности человека», «Роль и ответственность родителей в воспитании детей», «Создание личной библиотеки в семье».
Святость семьи, обязанность детей и родителей, важность стабильности семьи, национальных ценностей и традиций являются одними из актуальных проблем нашего времени. Центр Семьи «Изучение приоритетов социально-экономического развития семьи в Узбекистане» Министерства по поддержке махалли и семьи Республики Узбекистан 15 мая 2020 года принял участие в республиканской научно-практической онлайн-конференции «Основные факторы социально-демографического развития семьи в Узбекистане», организованного в рамках практического проекта «Изучение приоритетов социально-экономического развития семьи в Узбекистане».
На этой конференции были заслушаны доклады о перспективах и проблемах социально-демографического развития семьи, об экономическом благополучии семьи, о практике использования семейных ценностей в социализации молодежи. Активное участие в этой конференции приняли женщины — профессора-преподаватели нашего института.