Ишлаб чиқариш хамда ўқув жараёни хамжиҳатлиги
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Жиззах ва Сирдарё вилоятларида сув ресурсларидан самарали фойдаланиш ва ерларнинг мелиоратив ҳолатини яхшилаш бўйича кечиктириб бўлмайдиган чора-тадбирлар тўғрисида”, 2020 йил 11 августдаги ПҚ-4801-сон қарорнинг 10 пунктида қўйилган вазифаларни бажариш мақсадида Институтимиз ректори У.Умурзақовнинг 2021 йил 12 майдаги 481/т буйруғига асосан Гидромелиорация факультетининг “Сув хўжалиги ва мелиорация” бакалаврият таълим йўналиши 3-босқич 1-5 гурух талабалари ўқув режа асосан Жиззах вилояти Дўстлик туманида ишлаб чиқариш амалиётини ўташга жалб қилинди.
Талабаларнинг ишлаб чиқариш амалиёти эксперимент тариқасида Жиззах вилоятида ташкил қилинишида қуйидагилар инобатга олинган:
1. Ирригация ва мелиорация объектлари билан яқиндан танишиш;
2. Иш жараёнларини кузатиш;
3. Лойиҳа хужжатлари билан танишиш;
4. Қурилиш ва сув хўжалиги объектларига даврий равишда олиб чиқиш орқали амалиёт ва институтда олган билимларини мустахкамлашга йўналтирилади.

Интеграция производства и образования
В целях выполнения Постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-4801 от 11.08.2020 года от 11 августа 2020 года № ПП-4801 пункта 10 «О неотложных мерах по эффективному использованию водных ресурсов и улучшению мелиоративного состояния земель в Джизакской и Сырдарьинской областях», а также в соответствии с приказом ректора института У.П.Умурзакова 481 / т от 12 мая 2021 года студенты 3-курса 1-5 групп направления образования «Сельское хозяйство и мелиорация» проходят производственную практику в Дустликском районе Джизакской области.
В ходе прохождения производственной практики в Джизакской области студенты ознакомились с ирригационными и мелиоративными сооружениями, проводили наблюдения за рабочим процессом, ознакомились с проектной документацией, на практике закрепили знания, полученные в институте.