Талабалар учун “Stipendium Hungaricum” дастури ҳақида тақдимот ўтказилди
ТИҚХММИ биринчи проректори Проф.Б.Мирзаев бошчилигида бугунги кунда ҳужжатлар қабул қилиш давом этаётган Венгрия ҳукумати томонидан мазкур давлат ОТМларида таҳсил олишни молиялаштирувчи “Stipendium Hungaricum” дастури билан талабаларни таништириш мақсадида тақдимот учрашуви ташкил этилди.
Тадбирда институтимизнинг ИЕЛТС сертификатига эга 1 босқич иқтидорли талабабари “offline”, 2 босқич талабалари эса Зоом платформаси орқали “онлине” иштирок этишди. Учрашувни проректор Б.Мирзаев очиб бериб, бир неча йиллардан бери Венгрия ОТМлари билан имзоланган халқаро шартномалар асосида ҳамкорликда бир қатор халқаро лойиҳалар амалга оширилаётганлиги, бугунги кунда Венгриядаги ҳамкор ОТМлар билан “Double degree” дастурини йўлга қўйиш устида ишлар амалга оширилаётганлигини таъкидлаб ўтди.
Шундан сўнг, институтнинг Ердан фойдаланиш кафедраси таянч докторанти Илҳом Абдураҳманов сўзга чиқиб, ўз тақдимоти давомида “Stipendium Hungaricum” дастури, унинг мақсад ва вазифалари, молиялаштириш йўналишлари ва турлари, дастурга ҳужжат топшириш тартиби бўйича батафсил маълумотлар бериб ўтди. Мазкур дастур Венгрия ОТМларида бакалавриатура, магистратура ва докторантурада тўлиқ ва алмашинув асосида таҳсил олишни молиялаштириш учун мўлжалланган бўлиб, ушбу дастуга ҳужжатлар қабул қилиш 2021 йилнинг 16 январига қадар давом этади.
“Stipendium Hungaricum” дастури тўгрисида батафсил маълумотни қуйидаги веб-саҳифадан олишингиз мумкин: https://stipendiumhungaricum.hu/. Ҳужжатлар топшириш эса, қуйидаги веб-саҳифа орқали амалга оширилади: https://apply.stipendiumhungaricum.hu/. Агар сизда дастурда қатнашиш юзасидан саволлар туғилса, Ердан фойдаланиш кафедраси таянч докторанти Илҳом Абдураҳманов (ilhom.isakovich@gmail.com) билан боғланишингиз мумкин.

Для студентов проведена презентация программы Stipendium Hungaricum
Под руководством первого проректора ТИИИМСХ профессора Б.С.Мирзаева для студентов была проведена презентация программы Stipendium Hungaricum. Stipendium Hungaricum – это венгерская государственная стипендиальная программа, направленная на студенческий и культурный обмен между Венгрией и другими странами мира.
В мероприятии приняли участие одаренные студенты 1 курса с сертификатом IELTS, а также студенты 2 курса в режиме «онлайн» через платформу Zoom. Открывая встречу, первый проректор Б.С.Мирзаев отметил, что за несколько лет в сотрудничестве с венгерскими вузами реализован ряд международных проектов, ведется работа по созданию программы «Двойной диплом» с университетами-партнерами в Венгрии.
После этого докторант кафедры землеустройства Ильхом Абдурахманов рассказал о программе Stipendium Hungaricum, ее целях и задачах, направлениях и видах финансирования, порядке подачи заявок на участие в программе. Программа предназначена для финансирования очных и заочных программ бакалавриата, магистратуры и докторантуры в венгерских университетах, и заявки будут приниматься до 16 января 2021 года.
Более подробную информацию о программе Stipendium Hungaricum можно найти по адресу: https://stipendiumhungaricum.hu/. Подача документов осуществляется через следующий сайт: https://apply.stipendiumhungaricum.hu/. Если у вас есть какие-либо вопросы по участию в программе, вы можете связаться с Ильхомом Абдурахмановым (ilhom.isakovich@gmail.com).