Эрасмус+ NICoPA лойиҳасининг навбатдаги онлайн йиғилиши бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 10 август куни Zoom платформасида Эрасмус+ “NICoPA: Аниқ (координатали) қишлоқ хўжалиги учун янги ва инновацион курслар” лойиҳасининг навбатдаги бошқарув онлайн йиғилиши бўлиб ўтди. Мазкур йиғилишда лойиҳанинг Германия, Чехия, Болгария ҳамда Қозоғистон ва Ўзбекистондаги (ТИҚХММИ, ЎзМУ, ТАТУ) ҳамкорлари, шунингдек, лойиҳанинг ташқи тақризчиси, эксперт Др. Андрей Гиренко иштирок этдилар.
Йиғилишда қуйидаги масалалар муҳокама қилинди:
- Аввалги йиғилишларда белгиланган топшириқлар ижроси;
- Лойиҳа амалга оширилишининг 18 ойи бўйича ҳисоботларнинг бажарилиши;
- Лойиҳанинг бажарилиши бўйича ташқи тақризчиси – эксперт Др. Андрей Гиренконинг таклиф ва тавсиялари;
- Лойиҳа доирасида жиҳозлар харид қилиш ва бошқа турли масалалар.
Йиғилишда ТИҚХММИдан лойиҳа координатори, Ердан фойдаланиш кафедраси таянч докторанти Илҳом Абдураҳманов ҳамда лойиҳа аъзоси, ЭкоГАТ маркази ўқитувчиси Илҳомжон Асланов иштирок этдилар.
Лойиҳа доирасида ТИҚХММИда тегишли бакалавриатура йўналишлари ва магистратура мутахассисликлари талабалари учун қуйидаги фанлардан ўқув қўлланмалар яратилмоқда:
- Гидротехника иншоотларини эксплуатация қилишда ГАТ ва масофадан зондлашдан фойдаланиш асослари;
- Геоахборот тизим ва технологиялари;
- Масофадан зондлашнинг қўлланилиши;
- Аниқ (координатали) қишлоқ хўжалиги;
- Замонавий геодезик асбоблар;
- Қишлоқ хўжалигида дронлардан фойдаланиш менежменти.
Лойиҳа тўғрисидаги батафсил маълумотни лойиҳанинг қуйидаги расмий веб-саҳифасидан олишингиз мумкин: www.nicopa.eu

Состоялась очередная онлайн-встреча проекта Erasmus + NICoPA
10 августа 2020 года на платформе Zoom состоялась очередная онлайн-встреча руководителей проекта Erasmus + «NICoPA: новые и инновационные курсы для точного (скоординированного) сельского хозяйства». Во встрече приняли участие партнеры проекта из Германии, Чехии, Болгарии, Казахстана и Узбекистана (TИИИМСХ, Национальный университет Узбекистана, Ташкентский университет информационных технологий), а также внешний рецензент проекта, эксперт Андрей Гиренко.
На встрече были обсуждены следующие вопросы:
- Выполнение задач, поставленных на предыдущих встречах;
- Составление отчетов за 18 месяцев реализации проекта;
- Предложения и рекомендации внешнего рецензента проекта - эксперт Андрея Гиренко;
- Покупка оборудования в рамках проекта и другие вопросы.
На встрече присутствовали координатор проекта от TИИИМСХ, Абдурахманов Илхом Исакович, докторант кафедры землеустройства, и участник проекта, преподаватель Центра EcoGAT Асланов Илхомжон Мухибиллаевич.
В рамках проекта в TИИИМСХ создаются учебники для следующих направлений бакалавриата и специальностей магистратуры по следующим дисциплинам:
- Основы использования ГАТ и дистанционного зондирования при эксплуатации гидротехнических сооружений;