Таҳлилига кўра, гиёҳвандлик юқори асаб тизимини қўзғатиб, ишдан чиқаргач, инсоннинг руҳий ва жисмоний саломатлигига путур етказади. Шунингдек, организмдаги моддалар алмашинуви жараёни бузилади ва охир-оқибат бутун вужуд заҳарланади. Бора-бора инсон организми бундай моддаларни истеъмол қилмаса, қисман ёки бутунлай ишдан чиқади. Бундай оғудан талаба-ёшларимизни асраш мақсадида “Ер ресурсларини бошқариш” факультети маърузалар залида талаба-ёшлар ва профессор-ходимлари орасидаижтимоий-маънавий муҳитни янада соғломлаштириш ҳамда профилактик тадбирлар самарадорлигини ошириш мақсадида “Ёшлар орасида гиёҳвандлик воситаларининг тарқалишига қарши кураши” ва “Гиёҳвандлик - аср вабоси, ундан ёшларимизни асрайлик” каби мавзулар профилактик тадбир ўтказилди. Унга ташриф буюрган соҳа ҳодимлари ўз маърузалари билан иштирок этдилар. Тошкент шаҳар Мирзо Улуғбек тумани ИИО ФМБнинг катта тезкор вакил капитан Ш.Қ.Абдуллаев наркотрафик ва гиёҳванд моддаларни ноқонуний айланишига қарши курашиш ва гиёҳвандликнинг олдини олиш борасида 1994 йил 30 апрелдаги Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Макамасининг “Ўзбекистон Республикаси наркотик моддаларни назорат қилиш Давлат комиссиясини ташкил этилганлиги тўғрисида”ги 229-сонли Қарори, 1996 йил 7 ноябрдаги 382-сонли Қарори Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Наркотик моддаларни назорат қилиш миллий ахборот таҳлил марказини ташкил этиш ҳамда наркотик моддаларнинг ноқонуний ишлатилишига қарши курашувчи ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари бўлинмаларини мустаҳкамлаш тўғрисида”ги қонун қабул қилинган ва ижроси таъминланаётганлигини айтиб ўтди.
Тан олиш керак, дунёнинг ривожланган мамлакатларида гиёҳвандлик воситалари ва психотроп моддалар билан боғлиқ жиноятларга қарши курашга алоҳида эътибор қаратилган. Шу маънода, давлатимиз томонидан ҳам мамлакатимизда бундай иллатнинг олдини олиш ҳамда унга қарши курашиш борасида муайян ишлар амалга оширилмоқда. Аммо, афсуски, айрим кимсалар томонидан бу турдаги ажал оғусини арзимаган пул эвазига яширинча чегарадан олиб ўтишга уринишлар ҳали-ҳануз учраб турибди. Бундай ҳолатларнинг олдини олиш эса миллий хавфсизлик хизмати, ички ишлар органлари, божхона ҳамда чегара қўшинларининг асосий вазифаларидан бири ҳисобланади. Шундай бўлса-да, гиёҳвандликка қарши кураш нафақат ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг, балки кенг жамоатчиликнинг ҳам бевосита вазифаси бўлиб қолмоғи лозим. Бир сўз айтганда эса, уйимизни, фарзандларимиз ҳамда яқинларимизни “оқ ажал” балосидан ўзимиз асрашимиз шарт.

Злоупотребление наркотиками
Согласно анализу, наркомания повреждает нервную систему, в том числе головной мозг, разрушает психическое и физическое здоровье человека. Кроме того, обмен веществ в организме нарушается, и в итоге весь организм отравляется. Последствия этого заболевания чрезвычайно опасны, так как происходят необратимые нарушения функций внутренних органов, нервной системы и деградация личности. Наркоманы подвержены риску заражения и способствуют распространению ВИЧ-инфекции, вирусного гепатита, венерических болезней и других опасных инфекционных заболеваний. В лекционном зале факультета управления земельными ресурсами с целью улучшения социальной и просветительской среды среди студентов и профессорско-преподавательского состава, а также повышения эффективности профилактических мероприятий были проведены мероприятия на тему: «Борьба с распространением наркотиков среди молодежи», «Злоупотребление наркотиками - чума века, защитим от этого нашу молодежь». Приглашенные на данное мероприятие выступили со своими докладами. Капитан Мирзо-Улугбекского района Ш.К.Абдуллаев рассказал о Постановлении Кабинета Министров Республики Узбекистан «О создании государственной комиссии Республики Узбекистан по контролю за наркотиками» № 229 от 30.04.1994 года и Постановлении Кабинета Министров Республики Узбекистан «О создании национального информационно-аналитического центра по контролю за наркотиками и укреплении подразделений правоохранительных органов, осуществляющих борьбу с незаконным оборотом наркотиков» № 382 от 7 ноября 1996 года, а также об их реализации.
Следует отметить, что в развитых странах мира особое внимание уделяется борьбе с наркопреступностью и психотропными преступлениями. В нашей стране предпринимаются определенные профилактические действия для предотвращения и борьбы с этой болезнью. Предотвращение подобных ситуаций является одной из основных задач службы национальной безопасности, внутренних дел, таможни и пограничных войск. Тем не менее, борьба с наркоманией должна стать прямой задачей не только для правоохранительных органов, но и для широкой общественности. Другими словами, мы должны спасти наш дом, наших детей и наших близких от «белой смерти».