ОТМларнинг глобал рақобатбардошлигини оширишга бағишланган вебинар
Бугун, 17 июнь куни Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Республика олий таълим кенгаши, «Elsevier» компанияси, Ўзбекистоннинг Бельгия Қироллигидаги элчихонаси ҳамкорлигида «Ўзбекистон олий таълим муассасаларининг замонавий шароитда глобал рақобатбардошлигини ошириш йўллари» мавзусида вебинар ўтказилди.
Вебинарда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда «Elsevier» компанияси ўртасида ўзбек олимларининг нашр фаоллигини ошириш, ОТМни халқаро университетлар рейтингига киритиш, уларнинг илмий журналлари сифатини ошириш ва нуфузли илмий-техник маълумотлар базаларига киритиш юзасидан ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди. Вебинарда Ўзбекистоннинг Бельгия Қироллигидаги элчихонаси Фавқулодда ва мухтор элчиси Д.Хакимов, Республика олий таълим кенгаши раиси, Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти ректори Ў.Умурзаков, «Elsevier» компанияси вице-президенти Феликс Хаесит, Олий ва ўрта махсус таълим вазири ўринбосари У.Бегимкулов, ОТМлар ректорлари, илмий ишлар ва инновациялар бўйича проректорлари иштирок этди.
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ва «Elsevier» компанияси ўртаси имзоланган битимга кўра, олий таълим муассасалари илмий-тадқиқот фаолиятини «SciVal» платформаси орқали таҳлил қилиш имкониятига эга бўлади. Мазкур таҳлилий платформадан Глобал инновациялар индекси (The Global Innovation Index), ТНЕ, QS ва бошқа рейтингларда давлатларнинг илмий-техник салоҳиятини баҳолашда фойдаланилади.

Вебинар, посвященный повышению глобальной конкурентоспособности университетов
Сегодня, 17 июня Министерство высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан с участием Республиканского совета по высшему образованию, компании «Elsevier» и посольства Узбекистана в Королевстве Бельгии провели вебинар «Пути повышения глобальной конкурентоспособности высшего образования в Узбекистане в современных условиях».
На вебинаре обсуждались вопросы сотрудничества между Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан и компанией Elsevier о повышении издательской активности узбекских ученых, включение вузов в рейтинг международных университетов, повышении качества их научных журналов и их включении в престижные научно-технические базы данных. В вебинаре приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Королевстве Бельгия Д. Хакимов, председатель Республиканского совета по высшему образованию, ректор Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства О.Умурзаков, вице-президент Elsevier Felix Haesit, заместитель министра высшего и среднего специального образования Бегимкулов, ректоры вузов, проректоры по научной работе и инновациям.
В соответствии с соглашением, подписанным между Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан и компанией Elsevier высшие учебные заведения смогут анализировать исследовательскую деятельность с помощью платформы SciVal. Данная аналитическая платформа используется для оценки научно-технического потенциала стран в Глобальном инновационном индексе, TNE, QS и других рейтингах.