"Гидромелиорация" факультети, “Сув хўжалиги ва мелиорация” таълим йўналиши 406-гуруҳ талабалари, гуруҳ мураббийи Матякубов Б.Ш. билан биргаликда, Халқаро сув ресурсларини бошқариш институтининг Тошкентда жойлашган офисига 2019 йилнинг 16 октябр куни ташриф буюришди ва илмий ходимлари билан учрашув ўтказилди. Учрашув жараёнида ташкилотнинг илмий ходимлари Қаҳрамон Жумабоев ва Зафар Гафуров институтнинг ташкил этилиш тарихи, мақсади, вазифалари ва институт ходимлари томонидан амалга оширилаётган инновацион лойиҳалар ҳақида талабаларга маълумот берди.
Жумладан, қишлоқ жойларда сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, иқлим ўзгаришини ер ва сув ресурслардан фойдаланишга таъсири ва Қарши чўлида насос билан суғориладиган майдонларда сув ва энергия ресурсларидан оқилона фойдаланиш бўйича амалга оширилаётган лойиҳалар ҳақида маълумот берилди. Шу билан бир қаторда географик ахборот тизимларидан сув ресурсларини бошқаришдаги аҳамияти тўғрисида ҳам кўшимча маълумот берилди. Институт ходимлари талабаларга институт томонидан яратилган имкониятларни ҳам тушунтирди. Талабаларнинг институт ходимлари билан келишилган ҳолда амалий машғулотларни ўтказиш ва илмий лойиҳалар доирасида диплом ишларини ёзишлари мумкинлиги тушунтирилди. Учрашув жараёнида талабалар томонидан соҳа бўйича кўплаб саволлар берилди ва тўлиқ жавоблар олинди.

Встреча с научными сотрудниками
Студенты 406 группы факультета гидромелиорации направления образования «Водное хозяйство и мелиорация» вместе с куратором группы Матякубовым Б.Ш. 16 октября 2019 года посетили Международный институт управления водными ресурсами в Ташкенте и встретились с научными сотрудниками. В ходе встречи научные сотрудники организации Кахрамон Жумабоев и Зафар Гафуров рассказали студентам об истории, целях, задачах и инновационных проектах института.
В частности, информацию о рациональном использовании водных ресурсов в сельских районах, влиянии изменения климата на земельные и водные ресурсы, а также о проектах по рациональному использованию водных и энергетических ресурсов с помощью машинного орошения в Каршинских степях. Кроме того, была предоставлена дополнительная информация о важности географических информационных систем в управлении водными ресурсами. Сотрудники института также рассказали студентам о возможностях, созданных институтом. Объяснили, что студенты по согласованию с сотрудниками института могут проводить здесь практические занятия и писать дипломные работы в рамках исследовательских проектов. Во время встречи студенты задали много вопросов по отраслям и получили полные ответы.