НАСА дан ажойиб хуш ҳабар!
Хитой ва Ҳиндистон сўнги йилларда содир бўлаётган кўкаламзорлаштириш ҳаракатида асосий етакчи кучларга айланди. Шу жумладан Хитой сайёрамизнинг сўнгги 17 йил ичида глобал ўсимликлар ўсишининг камида 25 фоизлик улушини ўзида акс эттирди. Бутун дунйода содир бўлаётган воқеаларни ҳисобга олсак, бу жуда ажойиб янгилик!
11 феврал куни Британиянинг "Натуре" журнали Бостон университети тадқиқотчилари томонидан НАСА сунъий йўлдошлари ёрдамида 2000 дан 2017 йилгача тўпланган батафсил маълумотни чоп этди. Бу мақолада келтирилган ма`лумот эса жуда кутилмаган эди.
Мақолага кўра, охирги 20 йил ичида сайёрамиздаги глобал кўкаламзорлашиш 5 фоизга ошиб, бу эса яна бир Амазон тропик ўрмони майдонига тенг ҳудуд эканлигини кўрсатарди. Бундан ҳам ажабланарлиси (ва шубҳасиз) Хитой ва Ҳиндистон ушбу глобал ўзгаришларда етакчи рўл ўйнашлари эди.
Б остон университети тадқиқотчилари фикрига кўра, Хитой ва Ҳиндистон биргаликда, ердаги умумий қуруқлик майдонининг фақатгина 9 фоизини эгалласаларда аммо глобал кўкаламзорлашишнинг учдан бир қисми учун масъулдир.
Тадқиқот маълумотларига кўра, Хитойда янги яшил майдоннинг 42% и ўрмонзорлардан, 32 фоизи қишлоқ хўжалигидан, Ҳиндистон янги яшил майдонлари асосан қишлоқ хўжалигидан келиб чиққан бўлиб, жами 82 фоизни ташкил қилади.
1970 ва 1980-йилларда Хитой ва Ҳиндистонда вегетация заифлашди, бироқ 1990-йилларда икки мамлакат ўзларининг саъй-ҳаракатларини ўсиб бораётган экологик муаммоларга жавобан кучайтиргандан кейин вазият яхшиланди.
Айни дамда ўзим Хитой Халқ Республикасида тахсил олаётганлигим сабабли, ҳозирда гувоҳ бўлаётганим, Хитойдаги кўкаламзорлашиш ҳаракатига жамият иштироки ҳақида ёзмоқчиман.
Бугунги кунга келиб, Хитойда саноатнинг жадал ривожланиши атроф-муҳитга ўз акс-тасирини кўрсатган. Бунинг натижасида инсонларда ўпка-нафас олиш органларидаги касаллик турлари кўпайиб, ҳукумат ва аҳолининг жиддий муоммосига айланган. Аҳоли имконияти даражасида атроф-муҳитни яхшиланишида ўз хиссасини қўшмоқда. Кўпчилик турли кўкаламзорлаштириш компанияларида фаол иштирок этмоқда. Компаниялар таклиф ва ўз дастурлари билан ташаббус кўрсатишмоқда ва ўз ўрнида бу ташаббуслар ҳукумат томонидан қўллаб-қувватланмоқда. Мана шундай ташаббуслардан бири "Ант-Форест" дастуридир. Бу дастур Алипай иловасида тезлик билан оммабоп хусусиятга айланди. Ҳозирги кунга келиб, дастур фойдаланувчилари сони 300 млн кишини ташкил этади. Бу Ўзбекистон аҳолисидан деярли 10 баробар кўп деганидир. Дастур бўйича қўшимча маълумотни бу ердан билиб олишингиз мумкин.
Дастур фойдаланувчилари маълум шахс, ташкилотлар ёки жамият томонидан атмосферага чиқарилаётган корбанат ангидрид газини камайтириш ва унинг ўрнига атроф-муҳитга зарар келтирмайдиган (зарарли газлар чиқарадиган машиналар ўрнига кўпроқ пийода юриш ва жамоат транспортларидан фойдаланиш каби) ташаббусларни қўллаб-қувватлаш бўйича даво қилишлари мумкин.
Уларнинг фикрлари, кейинчалик ўзларининг виртуал кўчатларини суғориш учун виртуал сувга алмаштирилади. Яъни даво қилаётганларнинг фикрлари виртуал кўчатлари учун сув вазифасини бажаради. Кўчатлар виртуал дарахтларга айлантирилгач, ҳукумат ва дастур ташкилотчилари томонидан ҳар бир тўлиқ ўстирилган виртуал бир дарахт учун ҳақиқий бир дарахт экилади. Ва ўша дарахтга фойдаланувчи исми берилади. Бу дастурнинг натижасида 2018 йил май ойининг охирига келиб, 55 миллиондан зийод дарахт экилган! Шундай қилиб, бугунги кунда атмосфераси энг ёмон деб тилга олинадиган Хитой сайёрамиз яшиллигини таминлаб бераётгани ҳақиқатдир.
Мени этиборимни тортгани эса Ўзбекистон ҳудудидаги яшил нуқтачалар бўлди. Ташаббусларни қўллаб-қувватлаш ва экологик муҳитимизни яхшилаш ўз қўлимизда.

Отличные новости от НАСА!
12 февраля 2019 года американское космическое агентство НАСА разместило на своем официальном сайте фотографии, которые потрясли весь интернет.
В последние годы Китай и Индия стали лидерами мирового озеленения. Китай отражает как минимум 25 процентов мирового роста планеты за последние 17 лет.
11 февраля британский журнал «Nature» опубликовал подробную информацию исследователей Бостонского университета, собранную со спутников НАСА в период с 2000 по 2017 годы. Информация, представленная в этой статье, была довольно неожиданной. Согласно статье, за последние 20 лет глобальные посадки на нашей планете увеличились на 5%, что указывает на площадь, равную еще одному тропическому лесу Амазонки. Китай и Индия играют ведущую роль в этих глобальных изменениях.
«На долю Китая и Индии приходится треть мирового озеленения, хотя лишь 9% территории этих государств покрыто растительностью. Это удивительно, если учесть общую тенденцию деградации почв в густонаселенных странах. Обычно это происходит из-за чрезмерной эксплуатации земель», - отметил ведущий автор Чи Чэнь.
Согласно исследованиям, озеленение в Китае происходит за счет лесов (42%) и пахотных земель (32%). Индия зеленеет, в основном, пахотными землями (82%), а не лесом (4,4%).
В 1970-х и 1980-х годах растительность в Китае и Индии стала уменьшаться, но ситуация улучшилась с 1990-х годов, когда две страны отреагировали на растущие экологические проблемы.
В данный момент я учусь в Китайской Народной Республике, поэтому мне хочется написать об участии общественности в глобализации в Китае.
На сегодняшний день быстрое развитие промышленности в Китае показало свое влияние на окружающую среду. Результатом этого стало увеличение количества заболеваний легких и органов дыхания, которое стало серьезной проблемой для правительства и населения. Населения, по мере возможности, вносит свой вклад в улучшение окружающей среды. Многие активно занимаются в различных видах компаний по озеленению.
Компании предлагают различные программы, а их инициатива, с другой стороны, поддерживается правительством.
Одной из таких инициатив является программа «Ant-Forest». Это программа стала быстро развивающейся функцией Alipay. В настоящее время количество пользователей программы составляет 300 миллионов. Это почти в 10 раз больше населения Узбекистана. Более подробную информацию о программе можно найти здесь. В результате этой программы к концу мая 2018 года было посажено более 55 миллионов деревьев!
Мое внимание привлекли зеленые точки на территории Узбекистана. В наших руках поддержать инициативу и улучшить нашу экологическую среду.