Бугунги кунда таълим босқичларининг турли поғоналари билим эгаллаш ва уни амалиётга қўллаш даражалари билан боғлиқ. Докторантура таълими илмий маълумот, назарий қонуният ва амалий фаолиятнинг юқори даражаси сифатида аҳамиятга моликдир. Европа Иттифоқи кўмагида молиялаштирилаётган “DSinGIS: Геоинформатика соҳасида докторантура” лойиҳаси доирасида очилган Геоинформатика ихтисослиги ана шундай моҳиятга эга. Лойиҳанинг асосий мақсади – геоахборот тизим ва технологиялари орқали Ўзбекистоннинг барқарор ривожланишига кўмаклашишдан иборатдир.
Жорий йилнинг 28 июнидан 5 июлигача бўлган муддатда Австриянинг Зальцбург университетида ҳамкор ОТМлар координаторлари ва бошқарув ходимлари, шунингдек, илмий маслаҳатчилар учун навбатдаги семинар-тренинг бўлиб ўтди. Унда лойиҳанинг Ўзбекистондаги етакчиси ҳисобланган Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти (ТИҚХММИ) бошчилигида Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон миллий университети, Қорақалпоқ давлат университети, Самарқанд давлат архитектура ва қурилиш институти ҳамда Тошкент архитектура ва қурилиш институтидан жами 17 нафар ходимлар, шунингдек, лойиҳанинг Европа Иттифоқидаги ҳамкор ОТМлари вакиллари иштирок этишди.
Йиғилишдан кўзланган асосий мақсад лойиҳада бажарилаётган ишларни мониторинг қилиш, иш пакетларидаги тақсимланган ишлар ҳамда вазифалар бўйича ҳисобот бериш, шунингдек, келгуси даврда қилинадиган ишлар бўйича манзилли режалар яратиш, таълим сифати масалалари (таълим сифатини текшириш, баҳолаш ва таъминлаш) ҳамда таълим тизимини халқаролаштириш масалаларини муҳокама қилишдан иборат бўлди.
Ташриф давомида 2019  йил 29 июнь куни Зальцбург шаҳрида Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти Ишлар бошқармаси бошлиғи, профессор Бахтиёр Уришевич ва Австриянинг Зальцбург университети Геоинформатика (Z_GIS) кафедраси мудири, профессор Жозеф Штробл ўртасида ўзаро халқаро илмий академик англашув меморандуми имзоланди. Шунингдек, Лейбниц ўтиш даври иқтисодиёти мамлакатларида қишлоқ хўжалигини ривожлантириш институти (IAMO) билан ҳам мазкур лойиҳа доирасидаги ўзаро англашув меморандуми ҳам имзоланди. Семинар-тренинг сўнггида қатнашчилар томонидан лойиҳа ва янги докторантура дастурини амалга оширишда бошқарувни яхшилаш бўйича қатор тавсиялар берилди.

Сегодня различные этапы образования связаны со степенью приобретения знаний и их применением. Докторантура направлена на получение или поиск новых знаний, практического опыта и дальнейших теоретических знаний. Ключевым компонентом подготовки докторов наук является наращивание знаний посредством оригинальных исследований. В то же самое время признается, что подготовка докторов наук должна постоянно удовлетворять все возрастающие потребности рынка труда, который является более масштабным, нежели сфера научно-исследовательской деятельности. Специальность Geoinformatics, которая была открыта в рамках проекта «DSinGIS: докторантура в области Геоинформатики», финансируемого Европейским Союзом, имеет ту же сущность. Основная цель проекта - содействие устойчивому развитию Узбекистана с помощью геоинформационных систем и технологий.
В период с 28 июня по 5 июля этого года в университете Зальцбурга в Австрийском университете состоялся внеочередной семинар-тренинг для координаторов и руководителей университетов-партнеров, а также научных консультантов. В семинаре иприняли участие 17 сотрудников проекта из Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека, Каракалпакского государственного университета, Самаркандского государственного архитектурно-строительного института и Ташкентского архитектурно-строительного института во главе с Ташкентским институтом инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства (ТИИИМСХ), а также представители университетов-партнеров в ЕС.
Основная цель встречи – мониторинг работы над проектом, отчеты о работе и задачах, распределенных в рабочем пакете, разработка целевых планов на будущее, обсуждение вопросов качества образования (мониторинг, оценка и обеспечение качества образования)
В ходе визита 29 июня 2019 года в городе Зальсбурге профессор, начальник управления делами Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства Бахтиёр Уришевич Хасанов и профессор, заведующий кафедрой геоинформатики (Z_GIS) Зальцбургского университета в Австрии Жозеф Штробл подписали международный научно-академический меморандум о взаимопонимании. Меморандум о взаимопонимании был также подписан с институтом аграрного развития в странах с переходной экономикой им. Лейбница (IAMO). В конце семинара участникам был дан ряд рекомендаций по улучшению управления проектом и реализации новой докторской программы.